• Kurtuluş Savaşı'nın ülkemizi bağımsızlığa kavuşturduğu doğrudur. Ancak tek bir kişinin böyle bir savaşı yürütüp sıfır maddiyatla kazanması ne kadar gerçekçi bilemiyoruz. Sevr Antlaşması'na baktığımız zaman sömürgeciliğin son örneği olan anlaşma ülkemizi bölerek her bölgenin bir ülke tarafından idaresi temelli bir anlaşmaydı. Ancak bana göre emperyalizmin ilk kurbanı biz olduk. Çünkü sömürgeci milletler sömürgecilikten daha iyi bir model olan emperyalizmi bizimle keşfettiler ve bir bölgeyi ülkeler bazında bölüp yöneteceğimize tek bir ülke yaratıp baştakini yönetelim mantığına dayalı emperyalizmi Kurtuluş Savaşı'yla başlattılar. Bunun için müthiş bir lider olan Atatürk'le yola çıktılar. Maddi destek de sağlayarak savaşı Atatürk'ün kazanmasıyla dış güçler tarafından yönetilen 92 yıllık ülkemiz kurulmuş oldu. Ayrıca Sevr'e bakacak olursanız ABD'nin bir toprağı yoktu. Ona buna toprak vereceğimize bütününü yönetelim dediler. Bu model oldukça başarılı oldu ve Arap dünyasında, Asya'da, Güney Amerika'da bu modeli aktif edip uyguladılar.
  Tarihe de bakacak olursanız o kadar güçlü devletleri halk kahramanlarıyla yenmemiz çok masalsı değil mi sizce de?
 • @suryon katılıyorum. Ben de aynı düşüncelere sahibim. Sevr antlaşması gereğince Ortdaoğunun tek hakimi İngiltere oluyordu, Fransa'ya akdenizden birkaç yer İtalya'ya da aynı şekilde, Yunanistan'a egeden birkaç yer veriliyordu. Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ve Sevr'in iptali netice olarak Amerika'nın ortadoğuyu yönetmesine yaradı. Burada çok kıvrak bir Amerikan empreyalizmi oyunu oynandı. Hatta Lozan ve Ankara anlaşmasıyla İngilizlerin Musul ve Kerkük'ü Irak topraklarına kaydırması da işe yaramadı. O bölge de ezelden beri yöneticileri tarafından ABD'ye çalışıyordu. Ne zamanki Saddam gibi liderler gelip petrolü Chevron gibi ABD firmalarına vermemeye başladı o zaman köfrez savaşları başladı ortadoğu karıştı, terör örgütleri çoğaldı.
  Öte yandan Kurtuluş savaşına baktığımızda Sovyet desteğini açıkça görüyoruz. Taksimdeki ATATÜRK Heykelinde bile Atatürk'ün iki arkasındaki askerler rus komutanları. sovyetleri kim kurdu sorusunun cevabını derin devlet erbabları bilir Rothschild, Abd'yi o dönem kim finanse ediyodu yine rothscild. aslında konu açık ve net kurtuluş savaşıyla ortadoğu petrolleri ingilterenin elinden amerikaya verildi. Yalnız bence şurada şöyle bir nokta var. Bence Atatürk abd'nin oyununu bozduğu için öldürüldü. önce hatayı geri alan atatürk, musul ve kerkük'e de ilerleyince ve ülkeyi son 15 yılda reformlarla bağımsızlaştırınca abd'nin planı iyice bozuldu çünkü atatürk ülkeyi beklenenden farklı olarak bağımsızlaştırıyordu. Bu noktada da suikaste kurban gittiğini düşünüyorum.
 • @van_gogh ben de sana katılıyorum ama ülkenin bugünlere gelişinin yani 95 yıllık tarihinin ilk kuruluşundan öngörüldüğünü, bugün çözüme kavuşan olayların aslında yıllardır gereksiz yere tartışma konusu olan boş konular olmasını görmemizle anlayabiliriz (türban olayı, kürt-türk olayı, milliyetçilik olayı gibi)
 • "2- devrimin önderleri, daha anti-emperyalist savaş yıllarında iken itilaf emperyalizmi ile el altından işbirliğine girişmişlerdir; emperyalistler kemalistlere karşı hayırhah bir tutum takınmış, bir kemalist iktidara rıza göstermeye başlamıştır.

  3- kemalistler, emperyalistlerle barış imzaladıktan sonra bu işbirliği daha da koyulaşarak devam etmiştir."

  (bkz:ibrahim kaypakkaya - kemalizm tezi)

  bir de emperyalizmi iyi tahlil etmek gerekiyor burada.
  (bkz:lenin - emperyalizm, kapitalizmin en yüksek aşaması)

Bu konuda 1 sayfada toplam 4 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.