• Türkiye'nin özel askeri gücüdür. "Özel Kuvvetler Komutanlığı" olarak da bilinir. Hareket alanları son dönemlerde çok kısıtlanmıştır. Müthiş bir eğitim alıp üstün özelliklere sahiptirler fakat son dönemde siyasi ve bürokratik nedenlerden dolayı eylemleri kısıtlanmış, insanlar da nerede bu bordo bereliler demeye başlamışlardır.
  Bordo Bereliler ile ilgili sitede detaylı ve güzel bir paylaşım var. Merak edenler okuyabilir http://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/bordo-bereliler-116
 • Cok güçlü olmalarına rağmen sayıları azdır
 • gönüllülük esayla sadece subay ve astsubaylardan oluşan çok özel bir birlik ve eğitim şartları insan üstü bir performans gerektiriyor
 • iki tanesi ile çalıştığım özel askerler. eğitimleri çok ağırdır. sadece ilk eleme şartlarını söylemek gerekirse, bu adamlar iki dakika içinde 100 şınav, 120 mekik ve 20 barfiks çekerler. teçhizatlı koşu ve 200 metreden 9 atış şartları da vardır. paraşüt, su altı, komando ihtisas gibi eğitimleri verirler. ve bu eğitimler bir defaya mahsus değil her sene tekrarlanan eğitimlerdir.

  öyle ki, benim çalıştığım astsubaylardan birinin sahip olduğu bröveleri görünce "yuh" demişliğim vardı. ve bir çoğunu takamıyordu zaten adam, eğitim elbisesinde yer kalmadığı için.

  fiziki olarak çok üstündür fakat kendilerinin uzman olduğu asıl nokta, ki kendilerini asıl ayıran da budur, gayri nizami harp ve ağır koşullardır. taktik eğitimi konusunda da üst düzeylerdir. fiziki olarak güçlenmesi dışında, ki çalışma ile bir şekilde belki fiziki olarak güçlenilebilir ancak aynı zamanda mental olarak da çok güçlü yetişirler. normal bir insanın psikolojisini alt üst edebilecek durumlardan çok kolay çıkabilirler. inanılmaz baskı altında doğru kararlar verebilmeyi öğrenirler. taktik konusunda sadece şunu örnek vereyim; o herkesin kapıdan girdiği uçak var ya, ha işte 16 saat boyunca 11 ayrı noktadan operasyon düzenlemeyi öğrenen biriyle konuşabilirsiniz.

  sanılanın aksine hepsi her zaman operasyona katılmazlar. "özel" görevleri vardır. örneğin, asli görevlerinden biri savaş zamanında halkı eğitmektir.
  her askeri personel gibi inanılmaz okurlar, üst düzey bilgi sahiplikleri vardır. ve bu işleriyle ilgili olsun olmasın cidden her konuda vardır.
  ki burada subaylara harp okulu'nda verilen eğitimi hatırlamak lazım. adamlar yarı endüstri mühendisi/bilgisayar mühendisi kıvamında çıkıyorlar o okuldan.

  diplomat gibi yetiştirilirler. oturmasını kalkmasını bilen, birden fazla yabancı dile hakim, sosyal alanda aktif insanlardır. ki subaylara verilen adab-ı muaşeret ve protokol eğitimlerini de yabana atmamak lazım bu noktada.

  gene sanılanın aksine çok ciddi, sert, adamlar değillerdir gayet geyik muhabbet edebilirsiniz. komutanları falan da öyle dışarıda sert falan değil, herkesin bildiği, sevdiği adamlardır. amiyane tabirle "havalı"dırlar.
  bu kadar çok risk altında yaşayan bir insanın hayatı olumlamaya çalışmasının etkisini görürsünüz.

  bir de haklarında, "çok iyi olsalar pkk biterdi" geyiği yapanlar var. ömründe cudi dağı'nı görmemiş, bölge koşullarını bilmeyen adamlar böyle konuşur. bu adamlar çok değil 4 yıl önce 12 günde teröristlerin şırnak'taki etkinliğini bitiren adamlardır.
  kafa takımını toprağa gömen adamlardır.
  bir operasyonda güvenebileceğiniz yegane adamlardır. işlerini şansa bırakmazlar. organize ve ne yaptığını bilen adamlardır. (alıntıdır)

Bu konuda 1 sayfada toplam 4 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.