• Geçenlerde youtubedan izlediğim videolardan aklıma takıldı , Azerbaycan'a sorduk veya Kazakistan'a sorduk kendinizi Türk hissediyor musunuz ? Azerbaycan'ın büyük çoğunluğu evet dese de kazaklar , kırgızlar , daha birçokları hayır cevabı veriyor . Genel cevap kanımız bir , kardeş devletleriz , dilimiz bir oluyor ama Türk hissetmeye gelince işler değişiyor . Biz Türkiye Türkleri olarak çok mu milliyetçi duygularla bakıyoruz bu işe sizce ? Ya da bizim bildiğimiz Türklük kardeşlerimiz tarafından farklı mı biliniyor ? Birde kafama takılan Türk dili konuşan halklardanız cümlesi oldu buna özellikle vurgu yapıyorlar . Türk diyince bizim aklımıza kocaman Türk coğrafyası gelirken onların aklına gelen Türkiye oluyor . bu konuda beni bilgilendirebilecek görüşlerini paylaşacak yazarlarımızı bekliyorum . teşekkürler :)
  • Artık eski dünyada yaşamıyoruz her ne kadar istesek de, Kazak Kırgız Özbek ve Azeri tanıdıklarım var ayrıca o bölgeye ilgim de var, çoğu (kültürlü) Kazak biz Anadolu Türklerine " siz orta asya trenini kaçırdınız " der. Bu cümlenin hem doğru hem yanlış tarafları var. Anadolu Türkleri ile Orta Asya Türkleri artık çok farklı iki millet belki soy olarak aynı soydan gelebilirler ama kültür her geçen gün değişiyor. Bizim okullarda öğretilen "öğretici - hikayeci tarih" anlayışımızda kitaplarda hep Macar ve Avrupa Hunları hakkında söylenen bir cümle vardır o da Hristiyanlığı seçtikleri için benliklerini kaybettiler cümlesi. Maalesef bizim insanlarımız ve yüzyıllardır Osmanlı Devleti milliyete bakmaksızın herkesi dinine göre yargılardı. Bu sebeple Şah İsmail, Timur, Cengiz ve nice insanlar tarihimizden çıkarıldı benliklerimize onların kötü varlıklar olarak yaşadıkları söylendi nedeni ise mezhepsel farklılıktı. Sen Özbekistanın kutsal saydığı Timura küfredersen, Azebaycan ve bazı İran vilayetlerinin kutsal saydığı Şah İsmaile kafir dersen, Cengiz dünyaya gönderilmiş bir şeytandır dersen kusura bakmayın da ne birlik olur ne de beraberlik. Şimdi de Kazaklara "siz de rus oldunuz" denmeye başladı. Bunu söyleyenin ismi Arapça halbuki. Velhasıl kelam genel bir Türk ismi Orta Asya için bitmiştir. Keşke kendimize Türk dediğimiz kadar Türk olabilsek, kalabilsek.

Bu konuda 1 sayfada toplam 2 adet üst yorum vardır.

  1. Yeni Konu Ekleme

    Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

  2. Arama Butonu

    Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.