• oncelikle yaziyi tam okumadim hatta daha başta biraktim yazinin ilerleyen bolumlerinde ne geliyo bilmiyorumbirakma sebebimde mevlana ile ilgili kisim tabiki.
  Siz bu yazilari allah gonderdi dediginizde ne diyo bu mal demem oyle demek istemedide demem.Yazdiklarinizda kurandan kesit ararim kuran da yazani sizin yazinizda gormeye calisirim çunku kuran'in bir zahir bir de batini yuzu vardir.Yazilarinda o batini yuzu gormeye çalisirim.Kuran herşeyi uzun uzun anlatmaz birkaç şey soyler kalanini bizim cikarmamizi bekler ornegin :
  şeriat nedir?
  allahin sozune uygun yonetim şekli
  allahin sozu 666 sayfa peki bir devletin anayasasi kac sayfa ?
  hic bir fikrim yok ama çok sayfa o halde kuran baştan aşagi devlet yonetim seklini anlatiyo olmali yoksa sadece kuran a bakip insanlar nasil anayasa cikarsin.O halde kuran ya insanlar icin indirilmiş bir kitap degil devletler icin indirilmiş bir anayasadir.Yada şeriat diye bişey yoktur.Tabiki ikiside yanliş dedigim gibi kuran in birde gorunmeyen yuzu vardir.Bazi şeyler soylenir gerisinde cikarimda bulunmamiz beklenir.Seriatta bu cikarimlarin birlesmesidir ben direk kuranda gordugum kadarini alicam dersen devletin direk yikilir.kuranda yolsuzluk yapana bu kadar ceza hirsiza bukadar katile bukadar ceza diye uzun uzun anlatmaz cikarimda bulunup onlari biz belirleriz mevlananinda orda demek istedigi net olarak bu ben bu yazilari bi yerimden uydurmadim kurani okuyarak bu sonuca vardim diyo.

  Niye duz oldugu gibi soylemiyolar diyosunuz.
   kuran bile duz cumlelerden olusmuyo. Allah bile herkese hitap eden kitabini oldugu gibi soylememiski bu adamlar soylesin.sen ben gibi siradan adamlar degil bu adamlar hitap ettigi kitlede sen ben degil bunu anlayacak kapasitede adamlar.sen kuran i okudugunda ademi cennete koyduk elma yedi dunyaya attik diye okuyamazsin cunku ordaki cennet cennet degildir orda cennet dedigi dunyadaki olaganustu guzellikteki bi yerdir bu benzetmedir.
  1-cennete giren bidaha cikamaz
  2-cennette yasak olmaz elma ne ayak

  kelimelerin iç yuzu dedim tarihten ornek vericem.
  Kanuni'nin Fransuva'ya yazdigi mektup:
  Ben ki Sultanlar Sultanı, Hakanlar Hakanı, Hükümdarlara taç veren, Allah'ın yeryüzündeki gölgesi, Akdeniz'in ve Karadeniz'in ve Rumeli'nin ve Anadolu'nun ve Azerbaycan'ın ve Şam'ın ve Halep'in ve Mısır'ın ve Mekke ve Medine'nin ve Kudüs'ün ve bütün Arap diyarının ve Yemen'in ve nice memleketlerin Sultanı ve Padişahı Sultan Beyazıd Han oğlu Sultan Selim Han oğlu Sultan Süleyman'ım. Sen ki Fransa viyaletinin Kralı Fransuva'sın.

  Gordugunuz gibi allahin yer yuzundeki golgesiyim demiş.Ben hayatim boyunca kanuni kendi tanriligini ilan etmiş diyen bir tarihci gormedim cunku burdaki cumleyi hic bir tarihci duz okumaz.Allahin yer yuzundeki golgesiyim şu anlama gelir Allah her insana kendinden bir parça vermiştir bunu biliyoruz. bu cumlede bundan dolayi soylenir.

  Eger bu cumleleri gordugunuz gibi okursak biteriz iş icinden cikilmaz bir hal alir bakin mesela mevlana nin şirk koştugunu iddia ettiniz

  kanuni de sirk kosmuş oldu

  "egemenlik kayitsiz şartsiz milletindir"
  bu soz kimin mustafa kemal ataturk

  egemenlik ne demek?
  egemenlik=hukum
  kuranda ne yazar hukum ancak allahindir

  ee ataturkte yandi kuranda yazani degistirmiş :))haydaaa şenlik çikti(buraya bi alkiş emojisi istiyorum)

  padisahlar halkindan bahsederken kullarim der peki bu kul kelimesini niye kullanirlar kendilerini tanri mi gorduler hayir kul tabi,insan vs. demektir.Buna kalkip padisahlar kendini tanri gormus diyemeyiz dersek ne olur.

  ataturk gitti,padisahlar gitti,din adamlarinin hepsi gitti, ee ne kaldi?
  haydaaaa ne aşagilik bi soyumuz varmiş :))oha o degilde boyle dusununce cok fantastik oldu biraz ugrassak bizde yunan tanrilari misir tanrilari gibi tanrilara sahip olabiliriz.
 • son bir hikayeyle bitireyim
  Yunus emre öldukten sonra Yunusun divani molla kasim adli yobaz bir din adaminin eline gecer yunusun şiirlerini okuyup okuyup ne diyo bu ne sacmaliyo bu der ve divani yirtar yirtar atar.Bir kagidi dereye bir kagidi havaya bir kagidi dereye bir kagidi havaya atar durur.bu sekilde 2000 sayfa atar 2001. sayfada yunusun şu misrasini gorur
  Derviş Yunus bu sözü
  Eğri büğrü söyleme
  Seni sıygaya çeken
  Bir Molla Kasım gelir
  (molla kasim o donemde yobaz din adamlari icin kullanilan bi deyimdir)
  Molla kasim o anda yunusun kerametini anlar ve o son 1000 sayfayi korur onceki salladigi sayfalardan 1000 i gokyuzune uçar kuşlarin nasibi olur.1000 i suya duser baliklarin nasibi olur.korunan 1000 i de insanlarin nasibi olur.

  Molla Kasim olmayalim bu adamlarin sozlerini daha dikkatli inceleyelim ne goruyosak o demeyelim

  not:dedigim gibi yazinin sadece basini okudum sonradan ne geldi ne gitti bilmiyorum
 • Hocam nerden alinti yaptiginida yazarsan daha faydali olur.
 • @malcolm haklı bende ona katılıyorum düz mantık bakarsak olmaz bu işler ince işler bunlar hassas şeyler her akıl herşeyi algılamaz
 • Tayip erdoganın bu gunu dünü ile ilgili bir yazı vardı neden kaldırdın
 • Bu zihniyetin amacını anlamlandıramıyorum. Yahu kardeşim siyaset bu ulkenin vatandaşlarının bekasına hizmet icin yok mu nasıl siyasi içerik yasak olabilir
 • Mevlanayi tartismak nedir ya tasavvufu alip birileri baska yere cekiyorsa tasavvufu yada mevlanayi "kendi emellerine alet ediyorsa" bu nasil mevlanaya mal edilir. hep ayni yanlis, boş beyinlere yüklenen yanlis bilgiler ve alimler eleştirecek kadar hadden uzak kendilerini alim sanan kopyala_yapıstırcılar.
 • Murat Bardakçı Mevlana'nın da tasavvufa karşı çıktığını hatta dalga geçtiğini iddia etmekte. Doğruluğuyla ilgili bir bilgim yok Mevlana'nın kitaplarını okumadım henüz. Video eklemeyi bilmedigimden ekliyemedim Murat Bardakçı Mevlana yazsanız çıkar heralde.

Bu konuda 1 sayfada toplam 8 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.