• @adolf2 tek bildiğin eksilemek başka bir bok bilmiyorsun.
  @Billythekid sen neden eksiledin sorabilir miyim? yada boşver kendi kendinize takılın. sözlükten soğuttunuz insanı gidiyorum ben
 • yahu ergencim ben şimdi kaynağa ne gerek var dedimmi.
 • haydaa ortam gerilmiş :)neyse kaynak sorulmuş bu soru iki anlamda sorulmuş olabilir
  1-ben daha fazla sey ogrenmek istiyorum kaynak verirseniz arastirma firsatim olur
  2-ulan nerenden uyduruyon bunlari

  ben iki acidanda bakiyimda sonra aramiz inonuyle mustafa kemal gibi olmasin bos yere @herseytozbulutuydu

  Eger niyetiniz birdeki gibiyse;
  yakup kadri politikada 45 yil

  Rıza Nur Lozan hatıraları

  İsmet İnönü’nün Defterler

  kilic alinin hatiratlari

  sevket sureyya aydemir -ikinci adam
  Bu olaylari ancak bunlar gibi hatiratlardan ogrenebilirsiniz burdaki bir cok yazi kilic alinin hatiratlardan ama onun disindada iste yukarda yazdiklarim var
  Eger sorunun niyeti ikideki gibiyse ben bu kadar hatirat felan okumadim sadece bu hatiratlarin bu ikilinin arasindaki kavgalari anlatan kisimlari okudum bunuda internetten kolaylikla sagladim bi kac blog site şu bu.Mustafa Armaganin yazdiklarini hic okumadim ama en cok okudugum ve dinledigim iki şahis oldu bunlardan biri teyfur erdogdu digeri Ayse Hur(ki kendisi deli kemalisttir hatta bu ugurda Osmanli padisahlarini oglancilikla suclamaktan bile çekinmez bide bunu kanitlamaya calisir) yazdiklarimda mustafa kemali hic bir sekilde gommedim bi ara inonuyu gomdum ondada gaza gelmisim olur oyle :)
 • Mustafa Kemal ölmuş ölmeden once vasiyetinden hemen sonra yerine gececek cumhurbaskaniyla ilgili şunlari soylemişti;
  "elbette bunda söz ve intihap hakkı sadece milletin ve onun mümessili olan tbmm'nindir; yalnız ben bu meseledeki mütalâamı ifade edeceğim. evvela akla ismet paşa gelir; evet! o, memlekete pek büyük hizmetler ifa etmiştir. fakat nedense umumun sempatisini kazanamadığı görülüyor; bu yüzden durumu pek de cazip olmasa gerek. bir de mareşal fevzi çakmak var. o, hem memlekete büyük hizmetler etmiş, hem de herkesle iyi geçinmiş, salâhiyet sahiplerinin mütalâalarına daima kıymet vermiştir; kimse ile münazaa halinde değildir. bu itibarla bence, devlet başkanlığı için en münasip arkadaş odur. filhakika kendisi ordu işleriyle uğraşmaktan çok hazzeder, belki ordudan ayrılmak istemez. ama cumhurreisliğinde, aynı zamanda başkomutanlık mevkiinde de olacağı için bu meşguliyetine devam imkânı daima mevcut demektir; binaenaleyh kanuni bir yol bulup kendisi namzet gösterilir ve seçilirse çok iyi olur zannederim."
  (ataturkten hatiralar-hasan riza soyak)
  Mustafa Kemal öldukten 1 gun sonra 11 kasimda Inonu Meclisi toplanmişti.Bu konuda insanlar inonuye çok kizar ama burda yaptigi dogruydu Turk milleti 1 gun bile başsiz kalamaz kalmamali benzer olaylari Osmanlidada goruruz padisah ölunce hemen yerine yenisi gecer daha sonra padisah defnedilir sistem burdada Osmanliyla ayni.Neyse konuya geri donelim.Meslis toplanmisti ve yeni cumhurbaskani secilecekti artik Mustafa Kemal yoktu yeni karşilaşma
  Inonu vs Tevfik Rustu Aras&Şukru Kaya
  şeklindeydi.Tevfik Rustu Aras i hatirladiniz mi?Dis isleri bakani, hani Nyon konferansinda Inonuyu degilde Mustafa Kemali dinlemişti heh iste o,yandaşida ic isleri bakani Sukru Kaya'ydi.Planlari şuydu Abdülhalik Renda'yi cumhurbaskani yapmak ve inonuyu Washington'a elci olarak yollamak boylelikle Inonuden sonsuza kadar kurtulunmuş olucakti.Fakat plan islemedi Abdulhalik Renda muhalefetin teklifini kabul etmedi ardindan muhalefet Fevzi Cakmak'a gitti.Hatta Hasan Riza Soyak'a Ataturk seni istemisti dedirtildi fakat oda fayda vermedi Fevzi Cakmak'ta Cumhurbaskanligini istemedi ve muhalefet kendine guclu bir aday bulamadi.Secim gunu Herkes Meclis’te Başbakan Celal Bayar’ın cumhurbaşkanlığı için bir isim söyleyeceğini beklerken, Bayar herkesten kendi adayının ismini kapalı olarak yazmasını istedi. Yazılan isimlerden birisi İsmet İnönü’yken sadece bir oy da Celal Bayar’a çıkti. Daha sonra, aynı gün içerisinde Meclis’te yapılan bir başka oturumda gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimi sonucunda ise oybirliği ile İsmet İnönü Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanı seçildi.Ve aninda Tevfik Rustu Aras'i Londraya elçi olarak gonderdi inonu yine intikamini almisti.Artik mecliste rakipsizdi sira tarihte rakipsiz olmaya gelmişti
 • Mustafa kemal öldukten sonra ulkenin her yerinden insanlar sokaklara cikip agladi once istanbulda ardindan ankarada torenler yapildi bu torenlerde izdihamlar cikti ve bu izdihamlarda tam 11 kişi öldü onlarca kisi yaralandi.Mustafa Kemal halk tarafindan boyle seviliyordu.Ölumu yalnizca ulkede degil dunyadada geniş yanki uyandirmişti.Törene yabancı devletlerden, Afganistan, Arnavutluk, Almanya, Belçika, Bulgaristan, Çin, Danimarka, Mısır, İspanya, Estonya, ABD, Finlandiya, Fransa, İngiltere, Yunanistan, Norveç, Hollanda, Polonya, Romanya, İsveç, İsviçre, Suriye, Çekoslovakya, Sovyetler Birliği, Yugoslavya ve Milletler Cemiyeti’nin, Fransız Suriye manda idaresinin ve Duyunu Umumiye’nin temsilcileri katılmışti.

  Cenaze Törenini izlemeye gelen Çanakkale Savaşları’nın İngiliz Komutanı Mareşal Lord Birdwood Halkevi balkonunda, Ankara. (21 Kasım 1938)
  Mustafa Kemal in cenazesi istanbulda 9 gun kaldiktan sonra Yavuz Zirhlisiyla Ankaraya getirilmisti(o kadar niye bekletildi oda bilinmez) Inonu Istanbuldaki torene katilmamisti cunku o gunlerde kendisi meclisteydi fakat ankaradakine katilmisti ve protokol geregi en onde yuruyordu ama yuruyuş esnasinda bir anda Celal Bayar(basbakan) protokolu bozup inonunun yanina geldi ve inonuye "Pasam Mustafa Kemal'i son bir kez gormek istemez misiniz?" diye sordu bunun uzerine inonu naaşin yanina gitti 3-4 dakika kadar durdu (aralarinda ne gecti bilmiyoruz).

  Herneyse artik naaşin defnedilme zamani gelmisti ama bir dakika Mustafa Kemal siradan bir mezara gomulemezdi cunku o siradan bir insan degildi Ataturk'tu yahu.Ona bir kabir yapilmaliydi Anitkabir.Evet eger Ataturk'un mezarini defnetmezsen halk isyan eder ama eger onlari bir vaatle kandirirsan saf saf kabul ederler tam olarak boyle olmustu.Inonu Ataturk'e dev bir kabir uygun gormustu halkta bunu kabul etmisti ama boyle bir kabir bir anda yapilamazdi bu yuzden Inonu kisa bir sure zaman istedi o kisa sure 15 sene surecekti ve kabri Inonu degil Celal Bayar tamamlaticakti.

  Mustafa Kemal'i tarihten silme projesi başlamişti.Peki bu nasil yapilmaliydi.Once tabiki basini kullanmak gerekirdi o donem suanki gibi heryerde gazeteler yoktu ama basin yinede cok etkiliydi.  Gordugunuz uzere buyuk ölü, o öldü,buyuk ölüye son ziyaret vs. (bi ceset yada kelle demedikleri kalmiş)peki neden sıklıkla ölü kelimesi secildi sebep basit o öldü unutun ulaan denmek istendi.Ilerleyen zamanda Mustafa Kemal alehtari yazilar artinca universite ogrencileri bir ara bu gazeteleri taşladi fakat fazla etki etmedi.
  not:Tan gazetesi bu ulkeye her turlu ahlaksizligi getiren ilk gazetelerdendir.Şöyle diyeyim gazete yazilarindan ziyade resimleriyle meşhur olmuş.
  Herneyse basin tamamdi simdi sira naaşin muzede bekletilmesindeydi boylece Mustafa Kemal'in ruhu ebedilikten cikip herhangi bir eşyaya donuşucekti o artik sonraki yaziya
 • konu başlığı biraz yanlış anlaşılabilir. sonuçta aynı vatan için çarpışmış iki kişiden bahsediyoruz. bu tarz başlıklar stalinle adolfun karşılaştırılmasına benziyor biraz :)
 • atatürk öldüğünde herkes seçimler için ankaraya koşmuş en öndende ismet gitmiştir.seçimler hallolunca yerlerini makamlarını garantileyenlerin aklına atat,ürk gelmiş istanbula dönüp cenaze kaldırılmıştır
 • Bu konuyla ilgili olarak İkinci Adam adında 3 ciltlik harika bir kitap vardır. Tavsiye ederim

Bu konuda 2 sayfada toplam 18 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.