• padisahlik kaldirildi yerine cumhuriyet geldi mustafa kemal cumhur baskani olucakti peki basbakan kim olucakti adaylar saglamdi kazim karabekir,celal bayar vs. ama basbakan digerlerine gore son derece zayif gozuken ismet inonu secildi peki neden?
  cevap:cunku inonu zayifti secilmesini sagliyan sey buydu mustafa kemale karsi gelemezdi bizde bunu liderler hep yapar halkin sevdigi guclu bir lider yanina silik bir adam alir ve tek guc olur sistem padisahlikla ayni tek fark halk secer. sadrazamanin(basbakan) yine fazla bir gucu yoktur asil adam istedigini indirir istedigi yuceltir.Ama bu silik adamlar en sonunda itaat etmekten vazgecer peki neden? cunku yillardir basbakandir yillardir ikinci adamdir. ama ikinci adam oldugunu zamanla unutur cunku surekli etrafinda onun kemik atmasini bekleyen yalakalari vardir onu yuceltirler heleki buna bide avrat etkisi eklenirse artik o ulkedeki siyasi duzenin tamamen degisme zamani gelmis demektir. kendine ben basbakanim o cumhurbaskani bana karismaya hakki yok demeye baslar ve birinci adami karsisina alir.Ona artik ezik olmadigini gostermenin zamani gelmistir buda monarjiyle aynidir zaman zaman vezirler krallarin yerine gecmek ister ama eger basarili olamazlarsa kelle uçacagi icin monarşik yonetimlerde bu daha az gorulur.Her neyse artik konuya giriyorum.

  Mustafa Kemal ve Inonu birbirlerinden cok farklilardi bunu inonunun su sozuyle daha iyi anliyabiliriz "ben bir iste yuzde 10 risk gorsem o işe girmem Paşa bir iste yuzde 10 şans gorse o işe girerdi"Farkli gorusler  iyidir ama çatisma olmadigi surece Inonuyle Mustafa Kemal farkli dusunen insanlardi ve bu onlar icin iyiydi ta ki çatismalar baslayana kadar peki bu çatismalar neden cikti ?
  cevap:ilk catisma kagit fabrikasi tartismasindan cikti inonu kagit fabrikasinin devlet tarafindan yapilmasi gerektigini dusunuyodu mustafa Kemal de ozellestirilmesi gerektigini . daha sonraki tartismalar ise şu sebepten inonunun karisinin agabeyinin  istanbulda buyuk bir alkol fabrikasi vardi Mustafa Kemal Istanbula baska bir alkol fabrikasi icin yabanci bir sirketle anlasti.Inonu bunu istemiyordu cunku karisi istemiyordu ve karisi artik yavas yavas onu  dolduruyodu yalakalarininda destegiyle inonu kendini bisey sanmaya başladi.Ve o gun ilk çıkışı gerceklestirdi.

  yil:1932    yer :Yalova
  Mustafa Kemal çevresindeki bir kac kisiyi yemege cagirdi tabiki inonude yemege davetliydi yemek saati 20:00 oldugunda inonu hala gelmemisti Mustafa Kemal yemegi bekletti basbakan gelmeden baslanmazdi beklediler beklediler saat 21:00 oldugunda inonu hala ortalikta yoktu.Mustafa Kemal misafirlerini daha fazla ac birakmak istemedi ve yemegi baslatti yemekler yendi sohbetler edildi inonu hala ortalikta yoktu.Saat 23:00 oldugunda Inonu sonunda gelmisti.Gelmisti gelmesine ama hic kimseye selam vermeden kimsenin yuzune bile bakmadan kendi icin ayrilan yere oturdu gazatesini acti ve okumaya basladi.Herkes şaşirmişti durduk yere inonu neden boyle yapmisti ki.Mustafa Kemal ortami yumusatmak icin sordu;
  M.K.-Ne okuyorsunuz o kadar dikkatle, bizim dizbagi nişanini mi (dizbagi nişani mustafa kemale ingilizlerin vericegi oduldur o gun amerikan medyasinda bu odulun mustafa kemali verilecegi yazilmistir)
  i-dizbagi nişani mi oda ne(kucumseyerek) iyi ama bunu size neden vereceklermiş
  M.K.=Bunu en iyi sizin bilmeniz gerek ingiliz milleti beni severde ondan
  (Inonu  kucumseyici bir edayla gulup omuz silker)
  M.K.=evet beni severler ve bunu lloyd George yi dusurmek suretiyle ispat etmistir.
  i=o meselenin harici siyasetle hicbir ilgisi yoktur lloyd george  basinda bulundugu koalisyon hukumetin partileri arasindaki ihtilaf sonucu dusmustur.
  M.K.= Ya, bu ihtilafın tam Dumlupınar Zaferi üzerine çıkışına ve Avam Kamarası’nda Lloyd George’a yapılan hücumlarda en çok Türkiye’ye karşı takip ettiği düşmanca politika üstünde duruluşuna ne dersiniz?
  inonu cevap vermemisti bunun uzerine mustafa kemal  yemegi sonlandirdi

  Bu olaydan sonra mustafa kemal inonun kalbini bir mektupla geri aldi mektupta sunlar yaziyodu:
  “İsmet büyük adamsın, hassas olduğun kadar his veren adamsın. Sen benim sözlerimi okurken gözlerin yaşarmış. Ya ben seni okurken hıçkırıklarla ağladığımı söylesem inanır mısın? Bu duygularımı sofrada değil, kimsenin yanında değil, yatak odama çekildikten sonra mahremimle yazıyorum. Sen beni muhakkak çok seviyorsun. Ya ben seni!?” 

  bu mektuptan sonra bi sure duruldular ama 1936 da yeni bir mevzu patlak verdi onuda sonra anlaticam cok uzun oldu
 • 1936 da mustafa kemal ile inonunun arasi gene bozuldu bu seferki tartisma hatay meselesiydi.Inonu her zamanki gibi ihtiyatli tavriyla fransizlarla karsi karsiya gelinmemesi gerektigini dusunuyordu mustafa kemal ise tam aksini ama bir sekilde inonu mustafa kemal i ikna etmeyi basardi.

  1937 de bir tartismasada nyon konferansinda cikti italya nin ispanya limanlarini tacizleriyle ilgili yapilan konferansta tevfik rustu aras hem inonunun hem mustafa kemalin talimatlarini uygulamaya calisiyordu fakat bir gun iki talimat birbiriyle çatisti inonun mussolininin ne yapicagini kestirebilmek icin gene ihtiyatli davraniyordu tevfik rustu aras mustafa kemali dinledi inonu bunada bozuldu.

  diger bir tartisma ataturk orman çiftligine yapilacak bira fabrikasiyla ilgiliydi inonu yapilmamasi gerektigini savunmustu fakat mustafa kemal ciftligin muduruyle konustuktan sonra yapilabilicegine karar verdi hatta bunun devlet eliyle yapilmasini gerektigini dusundu  istanbuldaki bomonti raki fabrikasinida devletin almasi gerektigini dusunmustu inonu buna siddetle karsi cikmisti sebebi inonunun cok dindar bi adam olmasi felan degil inonunun karisinin agabeyinin bir raki fabrikasi vardi ona sekte vurulucakti ve o gun yemekte şu konusma gerceklesti.

  i- Ne oldu paşam size? Eskiden böyle değildiniz. Artık emirlerinizi hep sofradan mı alacağız? Aramıza Kara Tahsinler giriyor. Konuşmamıza meydan vermiyorlar
  m.k.-(yanindakilere) Yahu İsmet Paşa’ya ne olmuş, kendisini çok asabi görüyorum
  (mustafa kemal olay buyumesin diye sofrayi erkenden dagitti)

  Gece olaysız kapanmıştı ama konuklar gittikten sonra olanları, Salih Bozok’la birlikte köşkte kalan Kılıç Ali şöyle anlatmıştı: 

  “Önce Atatürk’ün sesi duyuldu: ‘Neydi o sofradaki afra tafranız Paşa Hazretleri? Ne demek istediğinizi açıkça söyleyin bakalım!’ İsmet Paşa, çok yavaş sesle konuşuyordu. Dediklerini iyice duyamıyordum. Tek tük kulağıma ‘hükümet işleri’, ‘azarlanmak’ gibi kelimeler çarpıyordu. Atatürk’ün sesi tekrar yükseldi: ‘Ne demek hükümet azası? Ya benim Devlet Reisi olarak görevim nedir? Yaaa! Demek öyle! Siz bildiğiniz gibi işleri yürüteceksiniz, ben de sizin işlerinizin mühürcübaşısı olacağım! Öyle mi? Sen böyle mi anlıyorsun Başvekilliği? Böyle mi memleket idare edeceksin? Başvekil demek layüsel (dokunulmaz) demek değildir. Elbette yaptığı işler tenkit edilecek. Tenkit edeceklerin en başında da ben geliyorum! Beğenmediklerimi söyleyeceğim, düzelteceksiniz. Sizin göreviniz bu.’ Yine İsmet Paşa konuşmaya başladı. Hükümeti savunmaya çalıştığını anlayabiliyordum. Atatürk on dakika kadar kendisini dinledi, sonra: ‘Siz yorulmuşsunuz Paşa!... Sinirleriniz bozulmuş!.. Yalnız sinirleriniz olsa yine de zarar vermez ama düşünce selametini de kaybetmişsiniz! Acele dinlenmeğe ihtiyacınız var! Size izin veriyorum, yerinize kimin vekâlet edeceğini yarın ajanstan öğrenirsiniz!’...” 

  bu ne demek sen bi hicsin ismet seni istedigim gibi gorevden alirim yerine gececek adamida herkes gibi gazateden ogrenirsin.Evet baktiginiz zaman buda padisahlik gibi :)

  ismet inonu kim ne derse desin zeki bi adamdi boyle kovulmak prestijini sarsicaginda doktordan iki haftalik bi izin ardindan saglik sorunlarindan oturu isten ayrilmak teklifini sundu boylece halk hem gerginligi fark etmiyecek hemde inonu nun prestiji sarsilmayacakti iki taraf icin avatajli gibi gozuksede inonu mustafa kemale hayatinin oyununu oynamisti.  Salih Bozok, mustafa kemali uyandırmış ve teklifi iletmişti. mustafa kemal önce, “Hadi ya! Sofrada poz üstüne poz atıyordu. Neden amana düştü bakalım!” demiş ama sonra teklifi kabul etmişti.
 • ATATÜRK ölüm döşeğinde ismeti yerime sakınha sakın geçirmeyin diyip yerine gecicek adamı bir mektup içinde yanındakilere vermiştir lakin yanındakilerin çoğu ismet paşanın yardakcısı olduğundan mektup yok edilmiş ismet paşa hapishaneden çıkartılıp cumhurbaşkanı yapılmıştır evet ismet inönü Atatürkün son günlerinde ceza evinde idamını bekliyordu (genelkurmay başkanlığı arşiv)
 • bunun devamı gelmeli bu yazı süper hocam
 • istifa inonunun istedigi gibi gercekleşmişti.Once yorgunluk gerekcesiyle 2 haftalik bir izin ardindan istifa.

  yil:1937   yer:tren vagonu(istanbul)

  Mustafa Kemal tarih kongresi icin Ankaradan Istanbula giderken yaninda  Inonude vardi. Şevket Süreyya Aydemir’e göre, tren hareket ettikten bir süre sonra Mustafa kemal, “Bizi Paşa’yla yalnız bırakınız” demişti.Trendekiler sofraya gecmis inonuyle mustafa kemalin cikmasini bekliyordu. bir kac dakika sonra inonu cikti ve sofraya oturmadi ardindan mustafa kemal cikti ve "bu iş bitti" dedi.Icerde Ne konustuklarini kimse bilmiyordu fakat olaydan yillar sonra inonu hatiratinda şoyle yazmisti;

  Trene girer girmez Atatürk beni yalnız yanına aldı. Akşam vuku bulan çekişmelere, hadiselere, tartışmalara kısaca işaret ederek, şimdiye kadar, beraber çalıştığımız zamanda pek çok defa kavga etmişizdir dedi. Ama bu kadar açıktan, bu kadar serti olmamıştı. Bu sebeple sizin çalışmanıza biraz aralık vermek doğru olacaktır dedi. Ben, onun bu sözünün çok isabetli olduğunu söyleyerek atılgan bir tavırla, samimi bir tavırla karşıladım. Çok müteşekkir olurum dedim. Onun üzerine derhal benim yerime getirmek istediği zatın adını söyledi. Celal Beyi getireceğim dedi. Pek münasip olacağını, isabetli olacağını söyledim. Gerçek şudur ki samimi kanaatimi söylüyordum. O günkü mevzubahis olan ve beraber çalışma devrinde en iyi seçmenin bu olacağını samimi olarak söyledim.


  Artik yeni basbakan Celal Bayar idi gerginlik bitmis olmaliydi fakat henuz bitmemisti inonu daha son sozunu soylememisti.Hani demistik ya inonu hastalik gerekcesiyle istifa teklifini kabul ettirerek Mustafa Kemal'e hayatinin oyununu oynadi diye.Iste o oyun simdi başlamişti.Inonu memur hayatina burunmuştu.Banka Kuyruklarinda sira bekler ailesiyle piknige stadyuma gider olmustu.Hatta bu yaptiklariyla kendini oyle bir sevdirmisti ki insanlar onu artik gordugu yerde omuzlarina aliyordu.Zaten halka gore o Mustafa Kemal e karsi gelip kovulan adam degil devleti icin herseyini veren ve bu ugurda hasta düşen bir kahramandi.Ustelik bu kadar yuksek mevkilerden gelmis olmasina ragmen kendini halktan ayirmiyordu tam bir halk adamiydi ve Mustafa Kemal bundan son derece rahatsiz olmuştu.Ne yapmaya çalisiyor bu aklinda bir şey mi var diyordu.Mustafa Kemal e gore Inonu halkin gozune girip kendisine karsi secime girmeyi dusunuyordu. Mustafa Kemal golü yemişti.Inonu yillardir icinde bulundugu siyaseti oyle kolay birakmayacak gibi gozukuyordu.ikilinin arasi artik son derece gergindi.
 • Inonunun hatiratindan;
  "Son seneleri Atatürk’ün çok zor olmuştu. Gece alkol tesiriyle alınan teşebbüsleri ertesi gün iptal etmek bir eski âdetimizdi. Son senelerde bu âdet kalkmaya başladı. Hele nihayete doğru, (1936-37 vuzuh ile hatırladığım seneler) gece arzu veya teşebbüs ettiği bir işi ertesi gün tamamen sakin ve tamam iken de iltizam ve takip etmeye başladı. Sıhhatinde ve alkolün tesiratında bu tebeddülü fark ettiğim andan itibaren korkum çok artti."

  Tarih:1938 (mustafa kemal ölmeden 4 ay once)
  Yer:Ankara(anadolu kulubu)
  Mustafa Kemal ile inonunun son kavgasi resmen bir bar kavgasiydi.Evet yanlis duymadiniz son derece trajikomik bir hadise. bunu soyledigim icin bana kizan insanlar olabilir ama olay aynen şoyleydi.

  Not:Anadolu kulubu 1926 da mustafa kemalin istedigi uzerine kurulmuş olup siyasetcilerin alkol alip kagit oynadigi bir eglence mekanidir.

  Kilic Ali hatiratlarinda soyle yazar;
  M.K-Kulübe çıkalım. Birkaç briç partisi yaparız.
  (Önde Mustafa Kemal ile İnönü, arkada Kılıç Ali ve diğerleri)
  Asansör ancak ikisini alabilecek durumdadir
  Atatürk'ün yüzü çatık, İsmet Paşa ise şaşkın
  (Oyun salonuna değil de yemek yenen bölüme doğru yürüyor Mustafa Kemal)
  M.K-Sofra geniş tutulsun. Sen Salih!.. Başvekile (Celal Bayar) telefon et, hemen gelsin. Bulabildiğin vekil arkadaşları da çağır.
  (İsmet Paşa ayakta)
  M.K.-Buyurunuz!..
  Kılıç Ali düşünüyor:
  -Daha bir dakika önce asansöre binerken imrenilecek kadar samimiydiler. O kadar kısa süre içinde aralarında nasıl bir konuşma geçti ki, Atatürk bu kadar öfkelendi?..
  İsmet Paşa'nın yüzüne bakmıyor Mustafa Kemal
  İnönü ise büyük bir sessizlik içinde.
  Son derece üzgün olduğu her halinden belli.
  Bu sırada Salih Bozok geliyor:
  -Celal Beyefendi'ye emirlerinizi ilettim.
  Salih B.-Çalışıyorlarmış, yarım saate kadar geleceklerini söylediler. 
  Atatürk, yüz ifadesini değiştirmeden:
  M.K.-Başka?
  Salih B.-Recep Peker ve Nuri Conker'e telefon ettim, geliyorlar.
  (o gune kadar asla inonuyle toplum icinde tartismayan hep alttan alan Mustafa Kemal o gun resmen kavgaya adam topluyordu insanlarda gorsun duysun istiyordu.)
  M.K.-İyi. Sofra hazırlanmıştır herhalde, geçip oturalım.
  Mustafa Kemal'in bardağına rakı doldurduktan sonra, İsmet Paşa'ya doğru yönelen garsona Mustafa Kemal "Hayır!.. Ona koyma, o içmeyecek!.." der.

  Kılıç Ali'nin zihni:
  "Değil İsmet Paşa'ya, kimseye yapmazdı bunu!.."

  davet edilen insanlarda gelir ve Mustafa Kemal konusmaya başlar;
  -Kalk İsmet Paşa!.. Asansörde söylediklerini şimdi burada tekrarla!..
  (Ismet paşa perisan bir halde)
  I-Bağışlayınız. Beni İsmet Paşa yapan sizsiniz. Benim talihim bir Mustafa Kemal Atatürk bulmaktır.
  M.K.-Bunları değil; asansörde konuştuklarını soruyorum!..
  (Sofrayı doldurmaya başlayan davetlilerin önünde, asansördeki sözlerini tekrarlıyor)
  I-Lütfettiniz hatırımı sordunuz; dinlenmenin bana yaradığını söylemek iltifatında bulundunuz. Ben de bana dinlenmenin size de çalışmanın yaradığını söylemek cesaretini gösterdim. Ve şunu söyledim: "Çalışırken içmiyorsunuz. Bu sağlığınıza iyi geliyor. Vazifeden ayrılmakla size faydalı olabildiğim için seviniyorum." 
  M.K.-Hah işte tamam! Anlatın ne demek bu!..
  (inonu kotu niyetli olmadigini soylemeye çalisiyor)
  M.K.-Bu değil!.. Bana söylemek istediğiniz şuydu: "Ben Başvekilken her işi sana getirmeden hallediyordum. Sen de sefa sürüyordun. Şimdi ben yokum, Başvekilin Celal Bey her işi sana getiriyor. Sen de çalışmak mecburiyetinde kalıyorsun." Söylemek istediğin bu değil miydi, İsmet Paşa!.. İşte şimdi bir kadeh içkiden de oldun!.. Sen başvekil olsan yorulmazmışım da, Celal Bayar başvekilliğinde yoruluyormuşum. Yakışır mı bu sözler bunca sene başvekillik yapmış İsmet Paşa'ya!.
  --------------------------------------------------
  Inonunun soyledigi bana dinlenmek size çalismak yaramiş ne demek; bu laf iki anlama cikan bir laf;
  1-Ben basbakanken her işi ben yapiyordum sen bisey yapmiyordun şimdi Celal gecti o tembel mecburen sen calismak zorunda kaliyosun(ki hakkaten Celal Bayar inonuye gore daha tembel bir adamdir ve Mustafa Kemal in isini agirlastirmistir)
  2-Ogunlerde ikinci dersim harekati var ve bir ordu devlet işi var Mustafa Kemal hakkaten zor durumda ve cok çalisiyor inonu bunuda kast etmis olabilir

  Kimine gore birinci secenegi kast etti kimine gore ikinci secenegi(şahsen ben iki oldugunu dusunuyorum) bilemeyiz fakat bildigimiz bir şey var Mustafa Kemal bu olayi birdeki gibi yorumladi.

  Mustafa Kemal golu atmişti skor 1-1 idi.Inonu toplum icinde kucuk dusurulmuştu.Bir donem baskanligini yaptigi Anadolu Kulubunde 1 bardak icki bile içememişti.Fakat Inonu bunun intikamini çok farkli alicakti.
 • yil-1938-Mustafa Kemal ölum doseginde

  mustafa kemalin vasiyeti
  goremeyenler icin ;
  "Malik olduğum bütün nukut ve hisse senetleri ile Çankaya'daki menkul ve gayrimenkul emvalimi Cumhuriyet Halk Partisi'ne atideki şartlarla terk ve vasiyet ediyorum:


  1 - Nukut ve hisse senetleri, şimdiki gibi, İş Bankası tarafından nemalandırılacaktır.

  2 - Her seneki nemadan, bana nispetleri şerefi mahfuz kaldıkça, yaşadıkları müddetçe, Makbule'ye ayda bin, Afet'e sekiz yüz, Sabiha Gökçen'e altı yüz, Ülkü'ye iki yüz lira ve Rukiye ile Nebile'ye şimdiki yüzer lira verilecektir.

  3 - Sabiha Gökçen'e bir ev de alınabilecek ayrıca para verilecektir.

  4 - Makbule'nin yaşadığı müddetçe Çankaya'da oturduğu ev de emrinde kalacaktır.

  5 - İsmet İnönü'nün çocuklarına yüksek tahsillerini ikmal için muhtaç oldukları yardım yapılacaktır.

  6 - Her sene nemadan mütebaki miktar yarı yarıya, Türk Tarih ve Dil Kurumları'na tahsis edilecekti.
  Bu vasiyetten sonra oda bosaltilir Mustafa Kemal ozel kalemi Hasan riza Soyakla 15 dakika basbasa kalir.Hasan Riza Soyak'in iddiasina gore o odada Mustafa Kemal kendisi öldukten sonra yerine gececek kisinin inonu degilde Fevzi Cakmak olmasini ister.

  dikkat ettiniz mi "İsmet İnönü'nün çocuklarına yüksek tahsillerini ikmal için muhtaç olacakları yardım yapılacaktır."Bu ne demek, Mustafa Kemal Inonunun cocuklarina neden boyle bir yardim etmek istedi.Inonu sağdi o yardim edemez miydi koskoca eski basbakan.Hayir edemezdi çunku öldurulecekti hemde mustafa kemali ziyaret etmek icin gelirken yolda öldurulecekti.
  Şimdi Mustafa Kemal Istanbulda bu vasiyeti yazdirirken bakalim Inonu Ankarada ne yapiyordu.

  Inonu mustafa kemalin ölum doseginde oldugunu duyunca hemen yola cikmak icin hazirlanmaya başladi.Aralarinda ne gecerse gecsin bunlar iki dosttu Mustafa Kemalde zaten bu yuzden onun cocuklarina burs baglamisti.Belki infazini istedi ama bunu devletin bekasi icin istedi. Bunu Osmanlidada goruruz Kanuni Mustafayi öldururken uzulmedi mi ayni şey basindan beri diyoruz zaten sistem padisahlikla ayni neyse konuya geri donuyorum :)
  Inonu tam yola çikacakken Refik Saydam onu arar ve şunu soyler;
  "Paşam biz sizin İstanbul'a gitmenizi kesinlikle istemiyoruz. Bunun sizin için tehlikeli olacağını biliyoruz. Eğer gitmeye kalkarsanız ben trenin önüne yatarım, ancak benim üzerimden geçerek gidebilirsiniz"
  Bu hadise Inonuyu bir hayli korkutmuş ve gitmesini engellemisti ayrica inonuyu iyice bilemişti.Bir kaç gun sonra Mustafa Kemal ölecekti ama Inonu cenaze icin istanbula gitmeyecekti fakat Ankaradakine katilacakti.
 • @malcolm
  kaynak????????????????????????????????????????????????????????????????
 • kaynak kemal
 • @adolf2 seviyesiz millete ağlıyosun kaynak kaynak diye baktın ki atatürkü gömüyolar kaynağa ne gerek var diyosun. olum sen kendi kendinle çelişiyosun hatta tüm insanlıkla çelişiyosun. seni gördükçe halime şükrediyorum allahım diyorum ne kadar gerzekler var diyorum şu dünyada.

Bu konuda 2 sayfada toplam 18 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.