• Toplama kampı fikri ilk kez 1900-1902 yılları arasında İngilizler tarafından İkinci Boer Savaşı’nda (1899-1902) hayata geçirilmiştir.

  Daha öncesinde bu sistemin benzerleri İspanyolların Küba’da yürüttüğü On Yıl Savaşlarında (1868–1878) kullanılmıştı ama bir ulusun tamamını hedef alan ve nüfus azaltmayı amaç edinen konstrasyon kampı sistemi ilk defa İngilizler tarafından Boer Savaşı’nda uygulandı. Olayın detayları iseşöyledir:

  Mevcut para birimlerinin değerlerini kaybetti, altının önem kazandığı bu dönemlerde İngiltere Güney Afrika’daki sömürgelerini genişletmeye oradaki altın yataklarını daha da kontrol altına almaya karar verdi.

  Özellikle Transvaal’daki dünyanın en büyük altın madeni İngilizlerin himayesi altında değildi ve İngilizlere göre bu çok büyük bir kayıptı. Üzerinde yaşayan insanlar önemli değil o madenler İngilizlerin olmalıydı.

  İngilizler tam da bu amaçla Güney Afrika’daki garnizonlarını artırdılar. Bunun üzerine de toprak sahipleri olan Boer’ler İngilizlere bir ultimatom verdiler. Fakat tabi ki bu ultimatom İngilizleri hedeflerinden etmedi onların amacı zaten gerekirse canlı varlık bırakmayarak o altın madenine hakim olmaktı.

  Boerler çevre halkların da desteklerini alarak ayaklandırlar ve bölgedeki İngiliz birliklerini yenilgiye uğrattılar. Bunu kabullenemeyen İngilizler de bölgeye savaş süresi boyunca yarım milyon asker yığdı. İngilizlerin zamanla arttığını ve Johannesburg gibi kritik kentleri ele geçirmeye başladığını gören Güney Afrika Cumhurbaşkanı Kruger hemen topuklara yan basarak Avrupa’ya kaçtı.

  Ama birkaç komutan vardı ki Kruger ile aynı havayı solumuş olmaktan utanıyorlardı. Bu yetenekli komutanlar (Christiaan Rudolf de Wet ve Jacobus Hercules De la Rey) Boer komandolarını eğiterek İngilizlere karşı savaşa sürdüler. Bu çarpışma 15 ay boyunca devam etti. O sıralar çarpışmayı yürüten Horatio Herbert Kitchener (Kraliyet Ordusu Kara Kuvvetleri Mareşali) ise aldığı önlemlere rağmen savaşı tamamen kazanamadığını görünce, Boerlerin yaşadıkları yerleri yakıp yıkmaya ne kadar Boer varsa, onları o topraklara gömmeye karar verdi.

  Bu amaçla da ilk olarak savaş sırasında evlerinden olmuş mültecilere sığınak görevi görmesi için kurulmuş olan toplama kamplarını, birer modern konsantrasyon kamplarına çevirerek, baskın yaptığı köylerdeki kadın ve çocukların hepsini zorla konsantrasyon kamplarına yolladı. Bu kamplarda 1 sene içerisinde 20.000’den fazla Boer kadın ve çocuk hastalıklardan ve açlıktan, acı içerisinde kıvranarak öldü.

  Ve en sonunda 1902’de zalimce yürüttükleri savaşı kazanan İngilizler istediklerini aldılar. Boerler, 1902’deki Vereeniging Barışı’yla bağımsızlıklarını yitirdiler.

  Bu olayı çoğunuz ilk kez duyuyorsunuz değil mi?

  Peki, nedenini biliyor musunuz?

  Cevap; tarihin, toplama kamplarının mucidi olarak damgaladığı Adolf Hitler’in şu sözünde gizli:
  “Savaşta her zaman kaybeden taraf suçludur haklı olsa bile…”

  Kaynak: http://atakanbuyukdag.com.tr/toplama-kamplarini-adolf-hitler-mi-icat-etti-cevap-hayir/
 • @dunyasavaslarigazisi Hocam arada bir geliyorsun tam geliyorsun :) Teşekkürler bu harika yazı için
 • özlemişiz seni hocam

Bu konuda 1 sayfada toplam 3 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.