• ben burda sizden farkli bi olaya taktim 3 milyar euro icin dunyanin suriyelisini almayi kabul ettik lafi zoruma gitti suriyeli transferinde turkiye cok akillica bi politak izledi bence tam bir kazan kazan alisverisiydi 3 milyonu aldik (onemli) ab bileti aldik (bu benim umrumda degil) bide suriyelileri aldik (bu en onemlisi) cunku buraya gelicek olan suriyeliler yunanistana gitti orda 6 ay 1 yil kalsa yunanca ogrendi ordan kalkti fransaya gitti ordada fransizca ogrendi ordan turkiyeye gelicek turkce ogrenicek arapca zaten biliyo ingilizce de ortak dil onuda ogrendigini varsayalim simdi alt alta koyalim
  ingilizce
  yunanca
  fransizca
  turkce
  arapca
  --------------+
  5 dil hepsinin boyle olmasini beklemiyorum tabiki ama 1 milyon insanin sadece yuzde 1 i boyle olsa 10 bin adam eder( kaldiki 10saglam adam tarihi degistirir)ve bu adamlarla hic kimse baş edemez cunku hem hayatin butun zorluklarini gormusler hemde bu kadar ust seviyedeler ulkeye çağ atlatirlar ha 10-20 yil sonra bizim ahmaklar neder ?vay efendim suriyelileri patron yaptilar cio yaptilar falan filan...
 • @bosveryaaa sen bi ara yasamayida bosversene lan. Boşa yaşıyon zaten.
 • @malcolm düşüncen teoride doğru fakat pratikte biraz farklı. Öncelikle şunu belirteyim zengin ve eğitimli Suriyelilerin hepsi zaten Avrupa'ya yerleşti, Türkiye'deki bile iş kurarak buraya geldi. En basit örnekle Türkiye'deki tekstil sektörüne öyle bir giriş yaptı ki zengin Suriyeliler her şeyi peşin parayla alıyorlar, kumaşçılar da kendi vatandaşları yerine Suriyelilere mal veriyorlar. Bu örneği vermemdeki sebep bahsettiğin kapasiteli kesimin mülteciler olmaması.

  Bunun yanında bu insanlar koloni halinde yaşadıkları için yabancı dil öğrenmediler. Buradaki dilenciler bile hala Arapça dileniyor yani ellerinde bir ikinci dil olması mümkün değil.

  Asıl problem ise şu. II. Dünya Savaşı'ndan çıkan Almanya ekonomisini toparladıktan sonra ivme kazanma ihtiyacı duydu ve kamu fabrikaları kurarak üretime yoğunlaştı. "Zaten bizim beyinlerimiz Alman, 2 Dünya savaşı görmüş olan parlak zihinler bize lazım olan ırgat gibi çalışacak işçi" diyerek lisan ihtiyacı olmayan insanları ülkelerine aldılar. 1970'de Türk köylerine kooperatifler kuruldu mesela. Alamancı tabiri de buradan çıkar.

  Bu insanlar gittiklerinde onları Almanya'da bekleyen fabrikalar vardı. Yani sistem hazırdı. Bu doğru bir politika.

  Şimdi ise Türkiye'ye bakalım. Sen altyapın olmadan milyonlarca kişiyi ülkene alıyorsun ve almaya devam ediyorsun. Tamam aldın, peki bunları nerede değerlendireceksin. Kamu fabrikaların mı var? Tarım istidhamın mı var? Nerede kullanacaksın bunları? Cevabın yok.

  Bu nedenle de o insanların hepsi dilenci olarak kalıyor ve eğitimsiz bir nesil yetişiyor.
  Aynı durum Irak savaşında başımıza geldi ve Türkiye sınırlardan içeri 500.000 Iraklı Kürt'ü aldı. Sonuç ne biliyor musunuz? Sokakta ne zaman bomba patlayacak diye yürümemiz.

  Yani demem odur ki sen altyapın hazır değilken mülteci vs. alamazsın. Çok yanlış. Aldın ve sokaklara saldın. Bu olmaz. Eğer kullanabilecek, onlara bir hayat sunabileceksen al. Eğer altyapın yoksa yarın başına neler gelebileceğini tahmin bile edemezsin.

  Din ve etnik kökenler cahil insanlar üzerinde kullanıldığında terör doğar. Sen cahil milyonları buraya alıyorsun ve o insanlara altyapı sunmadığın için cahil olmaya devam edecekler. Bu senin karşına beklenmedik bir şekilde çıkabilir 10-20 sene sonra.
 • Rıza Zarrab Denen Şahıs Altın Ticareti yapmıyor muydu? Ben mi yanlış biliyorum? kara para aklama işi Yasa dışı işlerden alınan paralar ile yapılır. Altın işinde bırak yasadışılığı vergi kaçırma bile olamaz. Çünkü vergi yok. O yüzden kara para aklama olayıda olmaz. Burda bir tek şu var. Amerika niye tutukluyor? Çünkü yıllardır işbirlikçi amerika anlaşmalı hortumlanan paraların yönü türkiyenin kasasına çevrildi. Amerikayı da rahatsız etti. Savcının yönelttiği sorulara bakmak lazım!! iyice irdelemek gerekiyor.
 • @sefaaydin, 18. Yorumda bosveryaa olayi detayiyla aciklamis. Benim ekleyecegim tek bir sey var. Paranin kara para olmasini saglayan sey Zarrabin su anda Iran'da idama mahkum edilen ortaginin ulke envanterlerini Iran'in onayi ve haberi olmadan satmasi ve o paralarin Turkiye'de zarrab uzerinden aklanmasiydi. Altin ithalatiyla o paralar kazanilmaz ki kapalicarsidakilerin hepsi ithal ediyor.
 • Yahu çok düz mantık gidicem bu adam Türkiye'nin cari açığının % 15 ini kapattık tek başımıza dedi ama yıllık vergi rekortmenlerinde 80.sırada falan olması lazım ,hesabı yapınca cari açık falan kalmaması lazım normal şartlarda , belki de demek istediği ben o kadarlık para kazandırdım ama nereye gitti ? İşte asıl mesele bu..
 • Amerikada tutuklanarak yeri gelince amerikaya sallayan turk muhalefetine les kargaligi firsati veren adamdir. Konusmak icin konusan muhalefete birkac gunluk iktidara sallama firsati vererek bu acigi da kapatmistir. 15 senedir muhalefet yapan bu partilerden ulkeye daha cok faydasi olan kisidir.

Bu konuda 2 sayfada toplam 17 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.