• kanla alinan kanla verilir et tirnaktan ayrilmaz
 • 1.dunya savasinin gelicegini sezen abdulhamid almanlarla flort eder bakin flort eder diyorum kalkip direk  muttefik olmaz flortunun amaci ingiliz ve fransizlarin gozunu korkutmaktir bana karsi is yaparsan bende hasmini yanima alirim.
  Abdulhamid le 2.wilhelm birbirlerine hediyeler gonderir o arada alman imparatoru 2.wilhelm abdulhamide kuduse gelmek istedigini soyler abdulhamidte tamam der.
   lakin wilhelm almanyada propaganda yapmaya baslar ben kuduse atla giricem ben kudus fatihiyim diye soylemlerde bulunur.  o donemde bi şehre atla girmek demek o şehrin fatihi olmak demektir. abdulhamid atla giremezsin derse dostlugu bozucagindan wilhelmle kuduse dogru yola cikarken hemen kuduse haber yollar ve yolu yikin yerine araba yolu yapin der wilhelm geldiginde arabadan inip ata binmek icin hazirlik yaparken askerler wilhelm e padisahimiz sizin icin araba yolu yapti der wilhelmde yok illede ata binicem derse bu sefer kendi dostlugu bozucagindan ata binemez.


  munevver ayasli beyrutta babasi osmanli valisi alman okulunda okurken abdulhamid beyruda kiz okulu yapar.munevver ayasli o okula gecer ama hocalarin ve mudure halide edip adivarin avrupali gibi suslenme merakindan babasina beni  alman okuluna geri gonder yoksa okulu birakirim der ve tekrar alman okuluna doner yani abdulhamid ne kadar biseyler yapmak istesede elinde kadro yok.

  ilk tiyatro ilk denizalti ve devrin en buyuk arkeoloji muzesini acmistir halen daha ulkenin en buyugudur

  abdulhamid mekke şerifi şerif huseyini ingilizler kandirmasin diye arabistandan cagirir gel bogazda otur der ve yali verir şerif huseyinin arabistana gitmesine asla izin vermez abdulhamide darbe yapilip basina itiihat teraki gectiginde serif huseyin beni gonderin arabistana der ittihatcilar gonderir ve hemen ingilizler yanina gidip onu kandirirlar seni arabistan krali yapalim oglun abdullahi urdun krali yapalim obur oglun faysali irak krali yapalim derler ve isyan baslar


  enver pasa darbe yapmak icin geldiginde abdulhamid in arnavut ordusu komutani izin verin onlarin istanbula girmesine izin vermiyeyim der abdulhamid izin verse enver pasanin ordusu istanbula dahi giremiyeceklerini bilmesine ragmen(ki enver pasanin ordusu çapulcu ordusudur ermeni koylulerden felan olusur) bana ahir zamanda musluman kani doktu derler korkusuyla izin vermez ve darbe gerceklesir


  abdulhamide darbe yapildiktan sonra canakkale savasi zamaninda talat pasa abdulhamidin yanina gelir ve istanbulu bosaltma karari aldiklarini ingilizlerin canakkale duserse istanbula gireceklerini soyler. devletin basini bursaya tasiyacaklarini ve abdulhamitinte konyaya gidicegini soylemek icin yanina gelir abdulhamid benim burdan ancak ölum cikar size tavsiyem istanbulu bosaltmayin burdan 1 kez cikarsak birdaha geri donemeyiz sonra ben atalarimin yuzune nasil bakarim der ve cikmaktan vazgecilir.Eger cikilsaydi muhtemelem çanakkale gecilmisti hic bir asker o moralle savasamaz.


  Ve abdulhamid in yaptigi en zekice sey şehzadeyken asla gorusunu belirtmez sessiz sakin icine kapaniktir sadece kutuphanede takilir onun basa gecmesinide bu sessizligi saglar onu basa gecirenler bu cocuk sessiz vururuz kafasina aliriz ekmegini mantigiyla basa gecmesini saglar.Ama iclerinden kendileri icin en tehlikelisini secmislerdir Abdulhamid butun avrupayi parmaginda oynatir.Ve sehzadeyken yasadigi bir olayi anlatayim donemin emniyet binasina girecegi zaman abdulhamid in soforu binanin guvenligine sehzadenin iceri girecegini soyler guvenlik padisahtan baskasini alamam der sofor icerdeki sehzade desede adam sehzade felan anlamam padisahtan baskasini tanimam der Abdulhamid soforunu cagirir tamam der uzatmayin lakin ismini alir.Ilk basta akliniza idam etmek icin ismini aldigi geldi muhtemelen fakat abdulhamid kendine bir defter olusturuyordur parayla satin alinamiyacak adamlari o deftere yaziyodur sehzadeyken kendisine kadro olusturuyodur o ismide onun icin almistir.

  Abdulhamid balkanlarda hristiyanlarin birlesip isyan cikaramamasi icin elinden geleni yapmistir lakin o tahttan indirildikten sonra basa gecenler hristiyanlari birlestrip balkanlari kaybetmemize sebep olmustur.Bi kismi ortadoks bi kismi katolik bi kismi gregoryen nasil birlestiler bunu nasil yaptilar derseniz pasalarimiz sagolsunlar kiliseler yasasi cikarip onlarin birlesmesini saglamistir.

  Şuam kudusun yahudilerin eline gecememesinide ii. Abdulahmid saglamistir zamaninda ruslara kuduse ortadoks kilesisi yaptirir hem ruslarla dusman olmaktan kurtulur hemde ruslar veya yahudiler kudusu sahiplenmesin diye ingilizlere ortadokslarin kilisesi var sizin neden olmasin der ingilizler seve seve kabul eder almanlara ingilizlerle ruslarin var almanlarin neden olmasin der almanlarda hemen kabul eder sonrasinda ermenilere kilise yaptirir.Suan halen daha orasi karmakarisik bi durumdadir yahudiler her firsatta kudusu baskentimiz desede hristiyanlar bunu kabul etmez ayrica hristiyanlarda kendi iclerinde birlesemez suan muslumanlar olmadan kuduste bir merdiven bile kaldiramazlar oda abdulhamid in koydugu bir kuraldir
 • bravo @malcolm çok güzel bir yazı olmuş. abdülhamiti tanımayan günümüz gençlerinin okuması dileğiyle.
 • Mustafa Armağan'ın Abdülhamid Han' ın Kurtlarla Dansı kitabında kaynak olarak gösterdiği François Georgeon' un kitabını okursanız daha güzel anlarsınız o dönemi ,ama sadece Kurtlarla Dans'ı okursanız popüler tarihin siyasi yalakası bir çakma tarihçinin kitabını okursunuz Sultan Abdülhamid Han'ı değil..Zaten genelde Mustafa Armağan'ın kaynak gösterip yazdığı yazılarda veya kitaplarda o kitabı veya kaynağı okursanız daha güzel anlarsınız olayları..
 • Burada o bahsedilen kitabın çevirisi var, isteyen okur..

  http://m.friendfeed-media.com/28f835c4314f255acd93103c859c335b5f3b0823
 • @sotarih popüler tarihin siyasi yalakası ne anlama geliyor. eğer popüler tarih diye bişey varsa o da şuan ilk okul sınıflarından beri çocuklara okutulan atatürk nekadar büyüktür, çok büyüktür atatürk, bayağı büyüktür atatürk, öyle böyle değildir atatürk, atatürk harika bir insandır, acayiptir.... atatürk, atatürk, atatürk... gibi yazılardan ibaretttir.. 2. birçok kaynaktan toplanan bilgilerle yazılan kitapları okumak daha mantıklı geliyor bana. at gözlüğüyle bakmamış oluruz böylece tarihe.
 • @adolf2 bana ilkokuldan beri atatürk iyidir diyen olmadı sürekli sacma sapan şeyler söylediler ve ATATÜRKÜN ne kadar büyük biri oldugunu araştırarak öğrendim yani at gözlüğü ile bakmamıza neden olan birsey yok
 • @drwail eger farkli ulkelerde yasamiyorsak bir sikinti var. Bende cocuklugumdan beri ataturkun ne kadar buyuk oldugunun tartismaya acik bir konu olmadigi bir ulkede yasadim. Ama son ra o kadar olmadini arastirarak ogrendim. Eger degismediyse hala her sinifta bir ataturk portresi.genclige hitabesi her okulda heykeli varrrrrr....ataturku bende severim ama az.
 • @adolf2 lise kitaplarını okuyarak burada yorum yapmak zaten eksiktir, lise kitaplarında tarih gerektiği şekilde incelenmiyor,ne Osmanlı nın çöküşü hakkında gerekli yorum yapma kabiliyetine sahip olursunuz ,ne de Atatürk' ün önemi hakkında yeterli bilgi bulunur, adı üstünde lise kitabı..Ayrıca at gözlüğü takmamak için bence buraya yorum yazmak yerine sen Mustafa Armağan' ın kaynak gösterdiği kaynak kitapları oku özellikle yabancı kaynaklı olanları onun yaptığı şeyle lise kitaplarında bahsettiğin anlatım benzeşir ,hatta mustafa armağanda abartılı bir şekilde işlenir günümüz siyasetiyle de bağdaştırılır..Kurtlarla Dansı kitabını okumaya çalışıyorum (şansıma kardeşimin eşi o dergiyi tarih dergisi sanmış almış o kitap hediyeymiş ben de ondan aldım ) ,orada verdiği kaynaklardan birini buldum yukarıda sana linki verdim ,o kitap bile daha akıcı o günün şartlarını güzelce irdeleyen bir kitap ..At gözlüğü takmak istemiyorsan sen dediğimi yap alıntı yaptığı kitapları oku madem çok beğeniyorsun mustafa armağanı..O zaman konuşalım tartışalım boşu boşuna yorum yazmaya gerek yok...
 • @drwailNerdesin şevketli Sultan Hamid Han?!
  Feryadım varır mı bârigâhına?
  Ölüm uykusundan bir lahza uyan,
  Şu nankör milletin bak günahına.

  Tahrike yeltenen tac ve tahtını
  Denedi bu millet kara bahtını
  Sınadı sillenin nerm ü sahtını
  Rahmet et sultanım sûz-ı âhına

  Tarihler ismini andığı zaman
  Sana hak verecek ey koca Sultan!
  Bizdik utanmadan iftira atan
  Asrın en siyâsi padişahına.

  Padişah hem zalim hem deli dedik,
  Îhtilale kıyam etmeli dedik,
  Şeytan ne dediyse biz belî dedik,
  Çalıştık fitnenin intibahına!…

  Divane sen değil, meğer bizmişiz
  Bir çürük ipliğe hülya dizmişiz,
  Sade deli değil, edepsizmişiz,
  Tükürdük atalar kıblegahına!

  Sonra cinsi bozuk, ahlakı fena
  Bir sürü türedi girdi meydana,
  Nerden çıktı bunca veled-i zina!
  Yuh olsun bunların ham ervahına!!

  Bunlar halkı didik didik ettiler
  Katliâma kadar sürüp gittiler,
  Saçak öpmeyenler secde ettiler,
  Bir asi zabitin pis külahına!

  Bu gün varsa yoksa Mustafa Kemâl*
  Şöhretine herkes fuzulî dellâl
  Alem-i ma’nadan bak da ibret al
  Uğursuz tali’in şu gümrahına!

  Haddi yok alçakla derde girenin,
  Sehpâ-yı kazaya boyun verenin!
  La’netle anılan cebâbirenin,
  Rahmet okuttu bu en küstahına!

  Çok kişiye şimdi vatan mezardır!
  Herkesin beladan nasibi vardır!
  Selamete eren pek bahtiyardır,
  Bu şeb-i yeldanın şen sıyâhına.

  Milliyet davası fıska büründü!
  Ridâ-yı diyanet yerde süründü!
  Türk’ün ruhu zorla asi göründü,
  Hem Peygamber’ine, hem Allah’ına!

  Sen hafiyelerle dem sürdün ancak
  Bunlar her tarafta kurdu salıncak
  Eli, yüzü kara bir sürü alçak
  Kement attı dehrin mihr ü mâhına!

  Bu itler -nedense- bana salmadı,
  Belalıydı başım kimse almadı!
  Seyrandan başka da bir iş kalmadı,
  Gurbet ellerinin bu seyyahına!

  Hoş oldu cilvesi cumhuriyetin!
  Tadı kalmamıştı meşrutiyetin,
  Deccala zil çalan böyle milletin,
  bundan başka çare yok ıslahına.

  Lakin sen sultanım gavs-ı ekbersin!
  Ahiretten bile himmet eylersin.
  Çok çekti şu millet murada ersin
  Şefaat kıl şâhım medet hâhına.[1]

  Rıza Tevfik Bölükbaş

Bu konuda 2 sayfada toplam 17 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.