• Ayşe Tatile Çıksın cümlesi Kıbrıs Barış Harekatı'nın parolasıdır.
  Dönemin Dış İşleri Bakanı Turan Güneş batı ile görüşmelere gittiğinde durumun iyiye gitmeyeceğini anlayarak sorusunu Ecevit'e ulaştırır. "efendim bir de eşiniz aradı, kızınız ayşe tatile çıkacakmış, ertelesin miymiş?" sorusunu sorar, Ecevit de "ayşe tatile çıksın" yanıtını verir.
  Bu mesaj aslında altında iletişim kanallarını dinleyenlere de mesaj verir. Mesajı dinleyenler "Türkiye Kıbrıs'ın üzerinde pek durmayacak heralde baksana Başbakan kızını tatile gönderiyor" imajı yaratmaktadır.
  Bu mesajı alan TSK ise görüşmelerden sonra vakit kaybetmeden mevzilere yerleşmiştir ve Kıbrıs'ı kurtarmıştır.
  Burada Pakistan'ın yardımı da bize büyüktür. O dönemki savaş uçakları Pakistan'ın yardımıdır. Ki pakistan tarih boyunca bize zararı değil hep yararı dokunmuş tek ülkedir.
 • bu konuyu anlatırken pek çok şeyi atlamışsınız. yanlış hatırlamıyorsam ayşe tatile çıksın parolası 2. harekaat içindi ve bu arada pakistandan daha çok libya lideri kaddafinin yardımı dokunmuştur ama bu pek çok sefer atlanmıştır. mesela abd bize ambargo koymuşken kadafi ambargoyu delip petrol uçak silah ve malzeme yardımı yapmıştır. ve yine yanlış hatırlamıyorsam ayşe ecevitin deil bir komutanın kızının adıydı
 • libya var bir de http://www.dunyabulteni.net/haber/181084/kaddafi-1974-kibris-harekatinda-turkiyeye-yardim-etmisti

  o yurt dışına çıkan dış işleri bakanı turan güneş'in kızı eşini arıyor diyor ki ayşe tatile çıksın falan eşi de bunu biliyor ecevit'e ulaşıyor diyor ki ayşe tatile çıksın mı falan yani böyle biliyorum ben
 • @denizcan @gimli detayları Kıbrıs Barış Harekatı'nda işlemek lazım diyerek sadece "Ayşe Tatile Çıksın" cümlesine değinmek istedim. Ben bu konu başlığı altında Kıbrıs Barış Harekatına girmek istedim. Bence Kıbrıs Barış Harekatı diye bir başlık açıp detayları orada işlemek daha doğru olur.
 • Toparlayacak olursak; yardım malzemeleri 1. harekattan önce ambargoya rağmen muhtelif ülkelerden temin edilmiştir. Libya'dan uçaklar için motor yağı, napalm malzemesi, 20 mm'lik top mühimmatı; İran'dan roketatarlar; Pakistan'dan mühimmat ve sağlık malzemesi teslim alındı (Kaynak: Turgut Özakman). dönemin başbakanı bülent ecevit kıbrıs konusunu görüşmek, müdahale edilecekse bile 3lü garantörler devletlerden olan ingiltere ile birlikte adaya müdahale etmek amacıyla 17 temmuzda londra'ya gitmiştir. ankara'da 18 temmuzda başbakan yardımcısı necmettin erbakan mgk'yı toplayarak müdahale yetkisi almış ve 20 temmuz 74'de türk ordusu ilk harekata başlamıştır. ilerleyen haftalarda cenevre'de barış konferansı toplanmış türkiyeyi temsilen dışişleri bakanı turan güneş heyete başkanlık etmiştir. Cenevre'de sürdürülen görüşmeler sırasında anlaşmanın mümkün olmadığı kanaati kesinleşince harekatın yeniden başlatılacağı anlamına gelen "Ayşe Tatile Çıksın" (Ayşe, Turan Güneş'in kızı Ayşe Güneş'in adıdır.) parolasını Türk Dışişleri Bakanı Turan Güneş, Başbakan Bülent Ecevit'e bildirmiş ve 13 ağustos 74'de türk ordusu yeniden ilerlemeye başlamıştır.

Bu konuda 1 sayfada toplam 5 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.