IŞİD'in Paris'te 7 Noktaya Düzenlediği Saldırıda En Az 150 Kişi Öldü

  Eklenme Tarihi : 14 Kasım 2015 - Cumartesi 09:17

  Işid'in dün gece Paris'te 7 farklı noktaya düzenlediği saldırıda en az 150 kişi öldü. Paris'te olağanüstü hal ilan edildi, şu anda Paris'te hayat durdu...

  Fransa'nın Hitler'den beri maruz kaldığı ilk terör saldırısı dün gece gerçekleşti. 1961 yılındaki Cezayir bağımsızlık olaylarından beri ilk kez Fransa'da olağanüstü hal ilan edildi. Öte yandan saldırıyı IŞİD üstlendi.

  Dün gece IŞİD 7 farklı noktaya saldırılar düzenledi. 

  1., 2. ve 3. Saldırılar

  Fransa ve Almanya arasında düzenlenen maç esansında 3 patmala sesi duyuldu. Stadın yakınlarındaki bir bar ve bir resaturant iki intihar bombacısı tarafından rehin alındı. Patlamanın ardından maçı izleyen Cumhurbaşkanı Hollande tahliye edilirken yüzlerce izleyici stadyumun içerisinde mahsur kaldı. Stadın yakınlarındaki bir fast food restaurantında da bombalı saldırı düzenlendi burada en az 5 kişi öldü.

  4. Saldırı

  En kanlı saldırı buydu. Bataclan konser salonunda gerçekleşen bir rock konserine saldırıda bulunan teröristler ABD'li "Eagles of Death Metal" grubunu izlemeye gelen insanlara 10 dakika boyunca ateş açtılar. Eş zamanlı olarak konser salonunda bombalar da patlatıldı. Yüzlerce kişiyi de rehin aldılar. Gece yarısı konser salonuna polis operasyon düzenledi, rehineleri kurtarıp saldırganları öldürdü fakat o zamana kadar en az 118 kişi öldürülmüştü. Konser sırasında orada bulunan gazetecilerden biri saldırganların Fransızca konuştuğunu ve "bu Suriye için" dediklerini belirtti.

  5. ve 6. Saldırı

  10. bölge'de yer alan Le Carillon Barı ve Le Petit Cambodge lokantasına silahlı saldırılar düzenlendi, müşteriler tarandı.

  7. Saldırı

  11. bölgede yer alan La Belle Equipe cafeye silahlı saldırı düzenlendi

  Saldırıların ardından teröristlerin öldürüldüğü bildirilirken 1961 yılından beri ilk kez ülkede olağanüstü hal ilan edildi. Ayrıca bu saldırı 2. Dünya savaşından beri gerçekleşen en kanlı saldırı olarak tarihe geçti.

  Cumhurbaşkanı Hollande 1500 askeri güç takviye etti ve tüm okullar, eğitim kurumlar ikinci bir emre kadar kapatıldı. Şu an Paris'te hayat durdu sokaklarda polisler ve askerler var.

  Hollande bu durum için "savaşımız çok sert olacak" dedi.

  Tüm dünya liderleri taziyelerini sunarken, biz ise bu saldırının ne mesajlar içerdiği ve sonuçlarının ne olacağı hakkında biraz fikir yürüteceğiz.

  Saldırının Nedeni ve Sonuçları Neler Olabilir?

  Önümüzdeki hafta Antalya'da toplanacak G-20 zirvesinde IŞİD hakkında çok önemli kararlar alınacaktı ve bu zirvede Fransa'nın söz payı çok büyüktü. IŞİD burada "Beni silahlarla, bombalarla bitirmeye çalışırsanız zararı en büyükleriniz bile görür" mesajı vermek istemiş olabilir. Keza mesaj buysa bence yerini buldu artık Londra'daki bir vatandaş bile IŞİD teröründen tedirgin hale geldi. Paris'teki insanın hayal edemeyeceği bir terör saldırısı yaşandı. 

  Öte yandan Rusya'nın kontrolü elinde tuttuğu bölgede artık Fransa da söz sahibi olacaktır. 11 Eylül saldırılarından sonra yaşanılan domino etkisini muhtemelen burada da göreceğiz. Eğer Fransa'nın reaksiyonu çok ciddi olup da NATO'dan bağımsız işgallere başlarsa o bölgede Batılı devletlerin ve Rusya'nın çıkarları çatışacaktır. Önümüzdeki günlerde bir denge savaşı görebiliriz.

İlginizi çekebilecek diğer Haberler

Biyografiler

 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Karl Marx CV
  BİYOGRAFİ
 • Vladimir Lenin CV
  BİYOGRAFİ
 • Alexander Graham Bell CV
  BİYOGRAFİ
 • Che Guevara CV
  BİYOGRAFİ
 • Fatih Sultan Mehmet CV
  BİYOGRAFİ
 • Osho CV
  BİYOGRAFİ
 • Mimar Sinan CV
  BİYOGRAFİ
 • Hulusi Kentmen CV
  BİYOGRAFİ
 • Benjamin Franklin CV
  BİYOGRAFİ
 • Alparslan Türkeş CV
  BİYOGRAFİ
 • Napolyon Bonapart CV
  BİYOGRAFİ
 • Sabiha Gökçen CV
  BİYOGRAFİ
 • Adam Smith CV
  BİYOGRAFİ
 • Sokrates CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.