Dünya'daki En Çok Yıldırım Düşen Yer

  Eklenme Tarihi : 28 Ağustos 2015 - Cuma 13:20

  Yıldırım aynı yere 2 kez düşmez derler ya unutun onu. Güzel bir akşamda buraya 1 saat içerisinde binlerce yıldırım düşüyor.

  Venezuella'daki Catatumbo nehriyle Maracaibo gölünün birleştiği yer her ne kadar Tesla, Einstein ve Faraday gibi sıradışı bilim adamları için rüya gibi bir yer olsa da bizim gibi normal insanlar için gidilmesi oldukça tehlikeli olan bir yerdir.

  Öyle bir yer düşünün ki 1 saat içerisinde binlerce yıldırım düşsün. İşte Catatumbo nehriyle Maracaibo gölünün birleştiği yer böyle bir yer.

  Bölgede neredeyse hiç dinmeyen bir fırtına mevcut. Her yıl ortalama 260 fırtınaya maruz kalan bu bölge Dünya'nın en elektrik yüklü yeri olmayı hak ediyor.

  Burada her gece ortalama 9 saat yıldırımlar sebebiyle aydınlanıyor. Bu yıldırımlar aynı zamanda doğal elektrik kaynağı olarak da kullanılıyor.

  İlgili araştırmalar yapılmadan önce Dünya'nın en elektrik yüklü yerinin Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki dağ köyü olan Kifuka olduğu sanılırdı. Kifuka'ya her yıl her km2'ye 158 yıldırım düşer. Burası Dünya'nın gök gürültüsü başkenti olarak anılır. Herkes Dünya'nın en elektrik yüklü yerinin burası olduğunu zannederken 2014 yılında NASA bilinen doğruları yanlış yapan bir analizle çıkageldi.

  Maracaibo'da Yıldırımlı Bir Gün

  Doğu Hindistan'daki Brahmaputra vadisi aylık en fazla yıldırımın düştüğü yer olarak belirlendi. Nisan ve Mayıs aylarındaki yıllık muson yıldırım olaylarını tetikliyor. Fakat her ne kadar aylık olarak zirvede olsa da Brahmaputra yıllık ortalamada zirveyi başkasına kaptırmış durumda. En elektrik yüklü yer olarak Guiness Rekorlar Kitabına giren yer Venezuela’daki Maracaibo gölüdür. Her yıl Maracaibo gölündeki her km2'ye ortalama 250 yıldırım düşmektedir. Ocak ve şubat aylarında düşen yıldırım oranı Ekim ayında zirveye tırmanıyor. Ekim ayında bir dakika içerisinde ortalama 28 yıldırım düştüğü gözlemlenmiştir. Bugün ise iki teori de kanıtlanmış değil. En yoğun düşünülen sebep ise bölgenin topografisi ve rüzgarın bileşenleri. 

  Uzmanlar bu bölgeye neden bu kadar yıldırım düştüğünü yıllardır araştırıyorlar. 1960'larda yer altında bir uranyum deposu olduğu düşünüldü ve bunun da yıldırımları çektiği zannedildi. Son yıllarda ise yer altındaki petrol yataklarındaki metan zenginliğinin havanın iletkenliğini artırdığı düşünülüyordu. 

  BBC


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.