Dominik Cumhuriyeti'nde Cinsiyeti Kız Olan Çocuklar Ergenlik Döneminde Erkek Oluyor

  Eklenme Tarihi : 21 Eylül 2015 - Pazartesi 07:03

  Dominik Cumhuriyeti'nin Salina köyünde tıp dünyasını şoka uğratan bir gelişme yaşanıyor. Cinsiyet olarak kız doğan çocuklar ergenlik döneminde erkek oluyor.

  Dominik Cumhuriyeti'nde meydana gelen oldukça ilginç bu gelişme İngiltere'nin yayın kuruluşu BBC'ye belgesel oldu. Ülkenin Saline köyünde kadın üreme organı ile doğan kız çocukları 12 yaşından sonra erkeğe dönüşüyor. 

  Ortalama 90 kız çocuğundan birinde meydana gelen bu olay oldukça hayret verici. Küçük kızların ergenliğe girmesiyle beraber testisler ve penisleri oluşuyor. Tıp dünyasında 'Machihembras' (Önce kadın sonra erkek) olarak ifade edilen vaka tarihte de üzerinde araştırmalar yapılmış bir konu.

  Johhny de kız doğup erkeğe dönenlerden birisi

  Olayın sırrı 1970 yılında Amerikalı doktor Julianne Imperato-McGinley tarafından aydınlatılıyor. Amerikalı doktorun yapmış olduğu çalışmalar neticesinde görülüyor ki bu köydeki çocuklar XY kromozomlu olarak dünyaya geliyor. Yani aslında erkek olarak dünyaya geliyorlar. Bu çocuklar biyolojik açıdan erkek olsalar bile anne karnında erkek üreme organlarının gelişmesini sağlayan bir enzim bulunmuyor. Bu nedenle de doğan bu erkek çocuklar fizyolojik olarak kız görünümüne sahip oluyor hatta kadın üreme organıyla doğuyorlar. Ergenlik döneminde erkek cinsel organların oluşması için gerekli enzimlerin salgılanmasından sonra anne karnında gelişemeyen erkek üreme organları ergenlik döneminde gelişme gösteriyor. 

  BBC kanalının ‘Hayata Geri Sayım' belgesinde işlenecek olayın baş kahramanı 7 yaşında erkeğe dönüşecek küçük kız 'Carla'dır. Gelişimini tamamladıktan sonra Carlos adını alacak bu küçük kızın 5 yaşından itibaren omuz gelişmesi başladığı hatta akranları olan erkek çocuklarla kavga ettiği belirtiliyor.

  BBC tarafından hazırlanacak olan bu belgesel tüm dünya tarafından sabırsızlıkla bekleniyor.

   BBC, Milliyet


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.