Teknoloji Geliştikçe Yok Olacak Meslek Grupları

Hızına yetişemediğimiz bu teknoloji çağında bizi oldukça ilgilendiren bir sorun var. Gelişen teknolojiyle birlikte hangi meslek bitecek hiç düşündünüz mü?

Dünyanın her yerinde nimetlerinden faydalandığımız teknoloji diyarına artık yetişemiyoruz bile. Gün geçtikçe ilerleyen teknoloji, zorlukla alıştığımız anda tekrar değişebiliyor. 

Fakat bu zamana kadar teknolojinin varlığına şükrediyorken ABD'nin İşçi İstatistik Bürosu (Bureau of Labor Statistics) bize teknolojiyle ilgili görünmeyen gerçekleri açıkladı.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber yok olacak meslekler ile bilgi veren kurum bakın hangi mesleklerde tehlike sinyalleri çaldı;

Kaynak ve Fotoğraflar: NTV

1- Balıkçılık: Balıkçılığın gün geçtikçe daha az insan gücüne ihtiyaç duyduğunu belirten kurum önümüzdeki yıllarda bu sektörle ilgili %5 küçülme bekliyor.

2- TV ve Radyo Çalışanları: Reklam gelirlerini dijital medyaya kaptıran bu sektörde en önemli gelir kalemlerinin azalmasından dolayı bu sektörde çalışan kişiler için durum tehlike arz ediyor.

3- Metal ve Plastik: Bu sektörde otomasyona geçişin kaçınılmaz olduğu belirtilirken çok değil kısa vadede bu sektörde çalışan her 100 kişiden 6'sının işini kaybedeceğini belirtiliyor.

4- Çiftçilik: Çiftçilik için kesinlikle teknolojik faaliyetlerin yer alması gereken meslek grubu olduğunu ifade eden kurum, eğer ki makinalı üretime geçmeyen firmalar olursa çalışanlarından 100 kişiden 19'u işi bırakmak zorunda kalacak.

5- Enerji Üretim ve Dağıtım: Otomasyon sisteminin artmasından nasibini alan diğer meslek grubu da enerji üretim ve dağıtım sektöründe çalışanlar olduğu söyleniyor.

6- Posta Hizmetleri: Anlık ileti mesajları ve kullanılan mail adresleriyle bile şimdilerde bile unutulan posta hizmetinin çalışanlarının da %28'lik bir iş kaybı yaşayacağı belirtiliyor.

7- Seyahat Acentaları: Her yıl kendi tatil programını kendisi yapan kişilerin sayısının giderek arttığını belirten kurum seyahat acentaları içinde üzücü haberi verdi. Bu sektörden çalışanların %12'si işini kaybedecek.

8- Hosteslik: Kurum bu meslek grubu çalışanları için teknolojinin gelişimiyle beraber kendilerine ihtiyaç duyulmayacağını öngörüyor.

9- Mücevher Üreticiliği: Daha az masraf daha fazla kar prensibiyle hareket eden bu meslek grubunda şimdiden hareketlenmeler yaşanmış durumda. ABD'de merkezli birçok firma merkezlerini başka bölgelere taşımaya başladı bile.

10- Baskıcılık: Artık dijital bir dünyada yaşandığını belirten kurum dergi ve gazetelerdeki baskı işlerini yapan kişiler için işsizlik sorunu için yok olmaya yakın olduğunu söylüyor.

11- Medya Editörü: Sadece baskıcılık değil dergi ve gazetelerdeki editoryal işlerinde son bulacağını söyleyen kurum bu işlerin yapan makineleri çok kısa zamanda görebileceğimizi söylüyor.


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.