Son Yüzyılda Time Dergisi Tarafından Yılın Kişisi Seçilmiş Başlıca İsimler

Dünyaca ünlü Time dergisi tarafından 1930'lu yıllardan itibaren her yıl, yılın kişisi seçilir ve bu dergiye kapak olur. Kişiler seçilirken dünya üzerinde bıraktığı etkiler incelenir. 

Sizler için düzenlediğimiz bu galeride özellikle dünya tarihine damgasını vurmuş kişileri seçmeye çalıştık. Keyifli okumalar.

Not: Bu galeride yılın kişisi olarak seçilen kişiler baz alınmıştır.

1- 1930 - Mahatma Gandhi

1930 yılında yılın kişisi olarak Time dergisi kapağında Mahatma Gandhi'yi görüyoruz. Gandhi, Amerikalı olmayıp dergi kapağına konulan ilk kişidir.

2- 1932 - Franklin D. Roosevelt

1932 yılında yılın kişisi seçilen isim ABD'nin başbakanı Franklin D. Roosevelt. Roosevelt aynı zamanda dergide yer alan ilk ABD başkanıdır. Roosevelt, 1934 ve 1941 yılında da Time dergisi tarafından yılın adamı seçilmişti.

3- 1935 - I. Haile Selassie

1935 yılında Time dergisi tarafından yılın kişisi seçilen isim Etiyopya imparatoru I. Haile Selassie'dir. İtalya-Habeşistan arasındaki savaşta İtalya'nın kimyasal silah kullanmasını tüm dünya çapında kınayarak BM'in önde gelen isimlerinden birisi oldu. Aynı zamanda I. Haile Selassie, dergiye kapak olan ilk Afrikalı kişidir.

4- 1936 - Wallis Simpson

1936 yılında Time dergisi tarafından yılın kişisi seçilen kişi Wallis Simpson'dır. Tüm dünyada adını İngiltere Prensi VIII. Edward ile yaşadığı aşkla duyurdu. Simpson için Prens Edward'ın ailesinin istememesi üzerine uğruna taht bıraktığı kadın da diyebiliriz. Simpson aynı zamanda Time dergisi kapağında yer alan ilk kadın olmuştu.

5- 1938 - Adolf Hitler

1938 yılında Time dergisine yılın kişi olarak Adolf Hitler aday gösterildi. Dergide Adolf Hitler'e tepki olarak onun fotoğrafı yayınlamadı Onun yerine sağ taraftaki kapak fotoğrafı koyuldu. Bu fotoğraf, Almanya'dan kaçan Baron Rudolph Charles von Ripper tarafından çizildi. Fotoğraftaki tekerleğin üzerindeki ölüler Nazilerin bir katedralin içindeki yaptığı katliamları ifade ediyor.

6- 1939 - Joseph Stalin

1939 yılında Time dergisi Sovyetlerin Genel Kominist Partisi Sekreteri Joseph Stalini yılın kişisi olarak seçti. Stalin 1942 yılında da dergi tarafından yılın kişisi olarak tekrar seçilmişti.

7- 1940 - Winston Churchill

Time dergisi 1940 yılının adamı olarak İngiltere'nin başbakanı Winston Churcill'i seçti. Churcill, 1949 yılında da Time dergisi tarafından tekrar yılın adamı seçilmişti.

8- 1961 - John F. Kennedy

1961 yılında Time dergisi yılın kişisi olarak John F. Kennedy'i seçti. John F. KennedyDomuzlar Körfesi çıkarması, Apollo projesi ve Küba füze krizi dönemlerini yöneten kişi olmuştu.

9- 1963 - Martin Luther King

Time dergisi 1963 yılında yılın kişisi olarak "I Have A Dream (Benim Bir Hayalim Var)" sözünün sahibi Afro-Amerikan sivil haklar aktivisti Martin Luther King'i seçti.

10- 1978 - Deng Şiaoping

1978 yılında Time dergisi tarafından seçilen kişi ise günümüzdeki Çin ekonomisinin temellerini atan Deng Şiaoping'dir. Şiaoping 1985 yılında Time dergisi tarafından tekrar yılın kişisi olarak seçilmiştir.

11- 1979 - Ruhullah Humeyni

1979 yılında Time dergisi tarafından seçilen kişi İran Şah'ını deviren ve İran Devrimi'ni gerçekletiren kişi Ruhullah Humeyni olmuştur.

12- 2010 - Mark Zuckerberg

2010 yılında seçilen yılın kişisi ise hepimizin yakından tanıdığı Facebook'un kurucusu Amerikalı girişimci Mark Zuckerbeg'dir.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.