Rusya'nın Su-34 Uçağının Düşürülmesinin Ardından Türkiye'ye Uyguladığı Yaptırımlar

Türkiye'nin Suriye sınırındaki Rusya'nın Su-34 uçağını düşürmesinin ardından yaşanılan kriz sonrası Rusya tarafından Türkiye'ye birçok yaptırım uygulanması kararı alındı. İki ülke tarafından yaşanılan bu kriz sonrası ise alınan yaptırım kararları şu şekilde oldu;

Kaynak: sputniknews

1- Suriye sınırında olası hava kazalarının önlenmesi için kırmızı hat dahil olmak üzere Türkiye ile tüm askeri ilişkiler askıya alındı.

2- Rusya'dan Türkiye'ye tur satışlarına ve charter uçuşlarına yasak getirildi. Ve Rus vatandaşların %90'dan fazlasının Türkiye'deki tatil planından vazgeçtikleri belirtildi.

3- Türkiye ve Rusya arasında vizesiz seyahat anlaşması sona erdirilmesine ve 1 Ocak 2016'dan itibaren vize uygulamasının devreye sokulmasına karar verildi.

4- Yük TIR'larından Rusya'ya girişi izin verilen TIR'ların sayısı 2000'e düşürülmesine karar verildi.

5- Rusya ile Türkiye arasında 2016-2019 dönemine yönelik uygulacak olan yatırım ve ticaret anlaşmaları görüşmeleri durdurularak konuyla ilgili ortak yatırım fonu oluşturması kararından vazgeçildi.

6- İki ülke arasında ticari-ekonomik işbirliğine yönelik Rus-Türk Hükümetler arası Karma Ekonomik Komisyonu gibi çalışmalar feshedildi.

7- Rusya tarafından alınan kararla Rus şirketler artık Türk işçi alınımı yapamayacak. Karardan 31 Aralık'tan önce çalışanlar etkilenmeyecek.

8- 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ​Rusya Türkiye'den tavuk ve hindi eti, sebze ve meyve alımı yapmayacak.

9- Rusya'nın Türkiye'den beyaz et alımı durdurularak, tonlarca tavuk eti Türkiye’ye iade edildi.

10- Rusya Futbol Federasyonu'nun almış olduğu kararla birlikte artık Rus futbol takımlarının kış kamplarını Türkiye'de yapmayacak.

11- Rusya'nın Enerji Bakanı Aleksandr Novak'ın yapmış olduğu açıklamada Türkiye ile Türk Akımı'yla ilgili hükümetlerarası görüşmelerin durdurulduğunu açıkladı. Hatta Türk şirketi olan Anel elektriğin Moskova'da 30 milyon euroluk yapacağı inşaat projesi iptal edildi. 

12- Rusya'nın Eğitim Bakanlığı'nın aldığı kararla birlikte Türkiye ile eğitim ve bilimsel işbirliğin sonlandırılması kararlaştırıldı. Türkiye'de eğitim gören 44 Rus öğrencisi de ülkelerindeki okullarına geri çağrıldı.

13- Son olarak 2016 yılında yapılması planlanan Rus-Türk Kültür Yılı programının iptal edileceği bildirildi.


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.