Plüton İle İlgili Keşif Resimleri Yayınlandı "Hoşgeldin Plüton"

NASA, New Horizons uzay aracının Plüton sisteminde elde ettiği yeni fotoğrafları sundu.

Keşfedilenler hayret uyandırıcı. Yeni keşfedilen yerlere yeni isimler verildi. Astronomi dünyası olduka heyecanlı.

İşte, o fotoğraflar ve anlattıkları...

1- Plüton'un en büyük uydusu Charon

2- Plüton'un yüzeyinde yapılan yakın çekim hayretler uyandırdı. Yüzeyde birçok genç dağ var. Bölge jeolojik olarak halen aktif.

3- New Horizon tarafından çekilen bu en güncel kızılötesi fotoğrafta Plüton'un yüzeyündeki donmuş su tabakalarının zenginliklerini görüyoruz.

4- NASA personeli ve misafirler uzay gemisinin Plüton'a en yakın olacağı anı bekliyor. 14 Temmuz 2015

5- 8 Temmuzda New Horizon'ın çektiği bu fotoğrafta Plüton ve en büyük uydusu Charon yer alıyor. 8 Temmuz Çarşamba günü çekilen bu fotoğraf sırasında New Horizon Plütondan 3.7 Milyon mil uzaklıktaydı.

6- Bu fotoğraf oldukça meşhur oldu. Sağ altta yer alan kalp şeklindeki bölümü görüyor musunuz? 7 Temmuzda çekilen bu fotoğraf Plüton'un kalbi ismini aldı.

7- New Horizons Plüton'a gitmeden önce Plüton ve uydusu Charon'a ait elimizdeki en iyi fotoğraf buydu. Fotoğraf 21 Şubat 1994'te Avrupa Uzay Ajansı'nın Hubble Space teleskopundan çekilmiştir.

8- New Horizons 19 Ocak 2006'da Florida'daki Kennedy Uzak Merkezinden havalandı. Şu anda Plüton yakınlarında olan uzay gemisi 5 aylık bir Plüton araştırmasından sonra, Kuiper kuşağında daha derinlere giderek yolculuğuna devam edecek.


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2019 - Tüm Hakları Saklıdır.