Hala Hayatta Olmasını Dilediğimiz 20 Tarihi Kişi

Dünya üzerinde ne filozoflar, ne bilim adamları, ne sanatçılar, ne liderler gelip geçmiştir fakat sadece bazıları iz bırakabilmiştir.

Kimileri yaptıklarıyla, kimileri düşünceleriyle, kimileri ise öğretileriyle iz bırakmışlardır. Kendileri göç etse de eserleri yaşamaya devam etmiştir. Öyle insanlar vardır ki keşke daha fazla yaşasın dediğimiz. Yaşasaydı çok daha fazla şeyi değiştirebilirdi, dünya çok daha güzel bir yer olurdu dediğimiz.

Bu galerimizde tarihte yaşamış ve bugün hala hayatta olmasını istediğimiz 20 kişiyi ele alacağız. İşte o 20 tarihi kişi...

Not: Peygamberler saygıdan dolayı listeye alınmamıştır. 

1- Wolfgang Amadeus Mozart

600'ün üzerinde çalışması olan Mozart tarihçilere göre Batı müziğini etkileyen en önemli isimlerden birisidir. Birçok tarihçiye göre ise genç yaşta ölmeseydi bu dünyaya bir o kadar daha eser bırakırdı.

2- William Shakespeare

Birçok otorite tarafından gelmiş geçmiş en yaratıcı İngiliz yazar olarak edilen William Shakespare'in eserleri günümüzde hala oynatılmaktadır. Eğer bugün yaşasaydı neler verebileceğini görmek oldukça ilginç olabilirdi.
Wliiam Shakespare'i yeteri kadar tanımıyorsanız detaylı biyografisi için tıklayınız.

3- Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet bugün yaşasaydı adaletli yönetimin ne demek olduğunu tüm dünyaya kantılardı. Adaletsizlik olan yere sahte demokrasi değil gerçek adalet getirirdi.
Fatih Sultan Mehmet'in detaylı biyografisi için tıklayınız.

4- Vincent van Gogh

Öldükten sonra değeri bilinen Vincent Van Gogh tarihin en başarılı ressamlarından birisidir. Hayatını beş parasız geçirmiş ve ömrü boyunca sadece bir tablo satabilmiş dahi ressamın şu anda tabloları onlarca milyon dolara satılmaktadır. Eğer bugünlerde Van Gogh yaşasaydı hiç görmediğimiz yeni tarz çalışmalara muhtemelen şahit olurduk. Dünya'ya sürekli bir başyapıt bırakılırdı.
Vincent Van Gogh'un çarpıcı ve duygulandırıcı hayat hikayesini yeteri kadar bilmiyorsanız detaylı biyografisi için tıklayınız.

5- Steve Jobs

Apple'ın dahisi Steve Jobs ölse de bıraktıkları hala yaşamaya devam ediyor. Yaratıcılık konusunda üstün bir yetenek olan Steve Jobs hala yaşasaydı sanırım şu anda herkesin cebinde şu anda ihtiyaç duyduğumuzu farketmediğimiz teknolojik cihazlar olurdu. Belki de iPhone'larla araba sürüyor olurduk.
Steve Jobsu yeteri kadar tanımıyorsanız, detaylı biyografisi için tıklayınız.

6- Walt Disney

Walt Disney bıraktığı eserler ve karakterlerle hala yaşasa da eğer hayatta olsaydı daha neler yapabilirdi? Ne ikonik karakterler oluşturabilirdi? sorusunu her zaman sorduracaktır.

7- Platon

Sokrates hakkında bildiğimiz herşeyin kaynağı olan Platon'un eserleri günümüz felsefe, bilim, sanat ve aile yapılarını dahi etkilemiştir. Platon biraz daha sorgulamaya devam edebilseydi acaba nelere cevap bulurdu? İnsan merak ediyor.
Platon'un ilham verici hayat hikayesini ve ders niteliindeki özlü sözlerini yeteri kadar bilmiyorsanız, detaylı biyografisi için tıklayınız.

8- Michelangelo

Rönesansın baş mimarı Michalengelo eğer yaşasaydı şu anda doğal parklarımız ve mimari yapılarımız Sistine Şapeli'nin tavanı gibi olabilirdi.

9- Marilyn Monroe

Marilyn Monroe'nun, yaşadığı dönemde değeri çok bilinmese de muhtemelen bugün yaşasaydı "sexy" kavramını tamamen değiştirirdi.
Marilyn Monroe'nin zorluklarla dolu hayat hikayesini yeteri kadar bilmiyorsanız, detaylı biyografisi için tıklayınız.

10- John Lennon

Beatles'ın efsanevi vokalisti ve kurucusu John Lennon müzik kariyerinin çok önünde bir karakterdi. Hayatı boyınca dünya barışı ve insan hakları için çabaladı. En sonunda ise suikaste kurban gitti. John Lennon'un daha etkileyeceği çok insan vardı...
John Lennon'un aktivizm dolu hayatını ve ölümle sonuçlanan kurban gittiği suikasti yeteri kadar bilmiyorsanız, detaylı biyografisi için tıklayınız.

11- II. Abdülhamit

II. Abdülhamit Osmanlı tarihinin gelmiş geçmiş en aydın, en ileri görüşlü ve halka en yakın padişahlarından birisiydi. Eğer bugün hala yaşasaydı muhtemelen Ortadoğu'da tek damla kan akmazdı. 
II. Abdülhamit'in entrikalarla dolu hayatını ve ileri görüşlülüğünü yeteri kadar bilmiyorsanız, detaylı biyografisi için tıklayınız.

12- Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci her alanda yeteneği olan bir kişiydi. Ve gelmiş geçmiş en fazla çoklu yeteneğe sahip kişi olarak kabul edilir. Ressam, heykeltraş, mucit, anatomi uzmanı, matematik dehası, teknik ressam ve nicesi. Da Vinci tüm bu mesleklerde başarılı değil üstaddı. Eğer Da Vinci bugün hayatta olsaydı ne tür teknolojik icatlar keşfederdi, ne şaheserler bırakırdı acaba? Görmek muhteşem olurdu.

13- John F. Kennedy

John F. Kennedy Amerika'nın en çok sevilen 3 başkanından birisidir. (Abraham Lincoln ve Franklin D. Roosevelt ile birlikte) Birçok insan Kennedy'nin çok erken öldüğüne ve eğer hayatta kalsaydı bugün Dünya'nın çok daha güzel bir yer olabileceğine inanıyor.
John F. Kennedy'nin tüm dünyayı sarsan skandal niteliğindeki suikasti için tıklayınız.

14- Mustafa Kemal Atatürk

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk bugün yaşasaydı muhtemelen hem yurdumuzda sulh hem de cihanda sulh olurdu. Bilime ve eğitime verdiği önemle tüm Dünya'ya örnek olurdu.
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ders niteliğindeki hayatını bilinmeyen yönleriyle okumak için tıklayınız.

15- Mahatma Gandhi

Hindistan bağımsızlık hareketinin lideri ve dünyanın gelmiş geçmiş en büyük insan hakları savunucularından Gandhi'nin tüm dünyaya öğretecek daha çok şeyi vardı. Gandhi eğer hala hayatta olsaydı muhtemelen öncelikle Hindistan daha sonra da tüm Dünya şiddet karşıtı eylemlere aşina olup daha huzurlu bir hale gelirdi. 
Mahatma Gandhi'nin şiddet dışı eylemleri ve bağımsızlık mücadelesini yeteri kadar bilmiyorsanız, detaylı biyografisi için tıklayınız.

16- Martin Luther King Jr

Martin Luther King Jr "Benim bir düşüm var" diyerek tüm dünyadaki eşitsizliği, ırkçılığı ve insan ayrımını sonlandırmak üzere yola çıkmıştı. Amerika başta olmak üzere tüm Dünya'da ezilen halkların sözcüsü olan Martin Luther King o kadar etili olmuştu ki eğer yaşasaydı muhtemelen ırkçılık sonlanmak üzereydi.

17- Ibn-i Sina

Tıp biliminin babası olan İbn-i Sina Müslüman bir bilim adamıydı. Tıp bilimine katacağı daha çok şey vardı. Eğer bugün yaşasaydı birçok dermansız derte çare bulmuştu.
Ibni Sina gibi önemli bir karakteri yeteri kadar tanımıyorsanız, detaylı biyografisi için tıklayınız.

18- Sokrates

Gelmiş geçmiş en büyük filozof olarak anılan Sokrates batı felsefesinin temellerini atmış kişidir. Karşısındakine sorduğu sorularla, kendi tezini çürütmesini sağlayan Sokrates bugün yaşasaydı mantık dışı birçok tabuyu yıkıp atmıştı. 
Tarihin en büyük filozofu olarak adlandırılan Sokrates'in öğretilerini ve hayatını yeteri kadar bilmiyorsanız detaylı biyografisi için tıklayınız.

19- Mevlana Celaleddin Rumi

Mevlana Celaleddin Rumi'nin insanlığa öğreteceği daha çok şey vardı. Manevi hayatın önemini vurgulayan Mevlana bugün yaşasaydı Dünya çok daha huzurlu ve dingin bir yer olurdu.

20- Nikola Tesla

Şimşeklerin efendisi Nikola Tesla kelimelere sığmaz bir dahidir. Fakat özetlemek gerekirse Nikola Tesla eğer hala yaşasaydı öncelikle tüm Dünya ücretsiz ve kablosuz elektriğe sahip olacaktı. Sonrasında da ise bizleri nelerin bekleyeceği süpriz olacaktı. Nikola Tesla kimsenin hayal edemediği şeyleri keşfeden ve odağı para değil, bilim olan bir mucitti. Bugün var olsaydı teknoloji anlamında herşey çok daha farklı olurdu.

Şimşeklerin efendisinin neler yaptığını neler icat ettiğini yeteri kadar bilmiyorsanız detaylı biyografisi için buraya, kendisini çağın ötesinde kılan 10 özelliği için ise buraya tıklayınız.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Niccolò Machiavelli CV
  BİYOGRAFİ
 • Cengiz Han CV
  BİYOGRAFİ
 • Marilyn Monroe CV
  BİYOGRAFİ
 • Barış Manço CV
  BİYOGRAFİ
 • Franklin D. Roosevelt CV
  BİYOGRAFİ
 • Kanuni Sultan Süleyman CV
  BİYOGRAFİ
 • Adolf Hitler CV
  BİYOGRAFİ
 • Platon CV
  BİYOGRAFİ
 • Sabiha Gökçen CV
  BİYOGRAFİ
 • Alexander Graham Bell CV
  BİYOGRAFİ
 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Heinrich Himmler CV
  BİYOGRAFİ
 • Vladimir Lenin CV
  BİYOGRAFİ
 • Fatih Sultan Mehmet CV
  BİYOGRAFİ
 • Deniz Gezmiş CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.