Güneş Enerjisinin Kullanıldığı Önemli Alanlar

Bu galerimizde Güneş'in Dünya'yı sadece ısıtıp, aydınlatmakla kalmadığını; farkında olmadığımız hayattaki birçok temel alanda da kullanıldığını görecekseniz.

Gelin bazı önemli alanları beraber inceleyelim.

1- Damıtma Sistemleri

Güneşten elde edilen enerji ile birlikte tuzlu deniz suyunu iyonlarına ayırarak, ondan tatlı su elde etmek için geliştirilen sistemdir. Maliyeti yüksektir.

2- Güneş Kule Sistemleri

Bu sistemindeki ana prensip güneşten gelen direkt ışınları büyük bir alana yayılmış yüzlerce çekim bandı oluşturarak gelen enerjiden uzun süreli faydalanmayı öngörmektedir.

3- Pişirme Sistemleri

Bu tarz sistemlerde sera etkisiyle birlikte sera etkisinden faydalanılır. Sistemin üst katmanındaki geçirgen solar tabaka sayesinde işlevini gerçekleştirir.

4- Soğutma Sistemleri

Bu sistemde kullanılan güneş enerjisi, Rankine adı verilen çevrimli mekanik buhar türbinli sistemi ile dönüştürerek soğutmayı sağlayacak sistemi oluşturmaktadır.

5- Yoğunlaştırma Sistemleri

Bu sistemin ana prensibi güneşten çekilen enerjinin çeşitli düzenekler kullanılarak maksimal sıcaklık ile ısıya dönüşmesini amaçlamaktadır.

6- Su Isıtma Sistemleri

Bu sistemlerdeki ana unsur, güneş radyasyonunun kolektöre çekilmesi sonucunda yutucu enerji odağı haline dönüşen plaka kanallarında dolaşan su ısıtılır ve kullanıma sunulur.

7- Kurutma Sistemleri

Özellikle raf ömrü için ısıl işleme tabi tutulan gıdal ürünlerinde kullanılmakta olup, besin değerinde azalma yaratmadan korumayı öngören sistemdir.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2023 - Tüm Hakları Saklıdır.