En Az 150 Kişinin Öldüğü Paris'teki Kanlı Terör Saldırılarına Ait Fotoğraflar

Fransa'nın Hitler'den beri maruz kaldığı ilk terör saldırısı dün gece gerçekleşti. 1961 yılındaki Cezayir bağımsızlık olaylarından beri ilk kez Fransa'da olağanüstü hal ilan edildi. Öte yandan saldırıyı IŞİD üstlendi. 7 farklı noktaya düzenlenen saldırılarda en az 150 kişi öldü. İşte o fotoğraflar...

1- 1., 2. ve 3. Saldırılar

Fransa ve Almanya arasında düzenlenen maç esansında 3 patmala sesi duyuldu. Stadın yakınlarındaki bir bar ve bir resaturant iki intihar bombacısı tarafından rehin alındı. Patlamanın ardından maçı izleyen Cumhurbaşkanı Hollande tahliye edilirken yüzlerce izleyici stadyumun içerisinde mahsur kaldı. Stadın yakınlarındaki bir fast food restaurantında da bombalı saldırı düzenlendi burada en az 5 kişi öldü.

2- 4. Saldırı

En kanlı saldırı buydu. Bataclan konser salonunda gerçekleşen bir rock konserine saldırıda bulunan teröristler ABD'li "Eagles of Death Metal" grubunu izlemeye gelen insanlara 10 dakika boyunca ateş açtılar. Eş zamanlı olarak konser salonunda bombalar da patlatıldı. Yüzlerce kişiyi de rehin aldılar. Gece yarısı konser salonuna polis operasyon düzenledi, rehineleri kurtarıp saldırganları öldürdü fakat o zamana kadar en az 118 kişi öldürülmüştü. Konser sırasında orada bulunan gazetecilerden biri saldırganların Fransızca konuştuğunu ve "bu Suriye için" dediklerini belirtti.

3- 5. ve 6. Saldırı

10. bölge'de yer alan Le Carillon Barı ve Le Petit Cambodge lokantasına silahlı saldırılar düzenlendi, müşteriler tarandı.

4- 7. Saldırı

11. bölgede yer alan La Belle Equipe cafeye silahlı saldırı düzenlendi

5- Olağanüstü Hal İlan Edildi

Saldırıların ardından teröristlerin öldürüldüğü bildirilirken 1961 yılından beri ilk kez ülkede olağanüstü hal ilan edildi. Ayrıca bu saldırı 2. Dünya savaşından beri gerçekleşen en kanlı saldırı olarak tarihe geçti.

6- Tüm eğitim kurumları 2. bir emre kadar askıya alındı

7- Hollande 1500 askeri şehre indirdi. 

8- Paris'te hayat durdu. Sokaklarda artık sadece polisler ve askerler var.

9- Fransa'nın 11 Eylül'ü olarak adlandırılan bu olayı gece yarası IŞİD üstlendi.


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.