Dünya'nın En Tehlikeli 10 Şehri

Alman Alfred-Wegener-Enstitüsü'nün çalışması sonuçladı. Çalışmanın sonucunda dünyanın en tehlikeli 10 şehri belirlendi. Volkanik patlamaların, depremlerin, tsunamilerin oluşma riski göz önünde bulundurularak yapılan sıralamada İstanbul 9. sırada bulunuyor.

İşte dünyanın en tehlikeli 10 şehri...

1- Tokyo

38 Milyon nüfuslu Tokyo oldukça aktif bir tektonik fay hattının yakınlarında duruyor. Dünya tarihindeki en ağır depremlerin meydana geldiği bu bölgedeki büyük bir deprem faciaya sebebiyet verebilir.

2- Osaka/Kobe

Nüfusu 11 milyon olan Osaka/Kobe de Tokyo ile aynı tehlikeli fay hattı üzerinde bulunuyor. 1995'te burada yaşanan depremde de 6 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.

3- Jakarta

30 milyon nüfuslu Jakarta hem deprem bölgesinde hem de deniz seviyesinin altında bulunuyor. Çıkacak bir deprem dev tsunamiler oluşturup şehri yerle bir edebilir.

4- Nagoya

2.5 milyon nüfuslu Nagoya da Tokyo ile aynı fay hattı üzerinde bulunuyor.

5- Los Angeles

Amerikan rüyasının baş kahramanlarından birisi Los Angeles da 12.8 milyon nüfüsuyla kalabalık şehirlerden birisi. Bölgede hem çok sayıda nükleer santral olduğu hem de çok tehlikeli bir fay hattının üzerine kurulu olduğu için listede 5. sırayı kapıyor.

6- San Francisco

4.5 milyon nüfuslu San Francisco da deprem hattının üzerinde olan bir şehir. Ünlü San Francisco depremlerini duymanımız yoktur.

7- Tahran

8.5 milyon nüfuslu başkent Tahran da deprem hattı üzerinde bulunan bir başka şehir. Şehrin depreme dayanıklı olmaması ise başka bir tehlike unsuru..

8- Manila

Manila da deprem hattı üzerinde bulunmasından dolayı oldukça tehlikeli şehirlerden birisi. 11.9 milyonluk yoğun nüfusunun yanı sıra şehirdeki binalar pek sağlam yapılar değil.

9- İstanbul

Resmi kaynaklara göre 14.3 milyon nüfusu olan fakat günlük ve kayıtsız nüfusuyla aslen çok daha fazla insan barındıran İstanbul da bu listede yerini alıyor. İstanbul'da 2025 yılına kadar büyük bir deprem bekleniyor. Depremin etkisi değil de dayanıksız binaların depremden sonra oluşturacağı yıkım şehri oldukça tehlikeli bir hale getiriyor.

10- Napoli

1 milyon nüfuslu Napoli'nin altında oldukça büyük bir magma yatağı var. Basınç altında duran bu magmalar uzmanlara göre bir süper volkan. Hatta şehrin yer kabuğu her yıl santimetrelerce yükselip alçalıyor. Napoli'de yakın bir zamanda volkan patlaması yaşanması muhtemel.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.