BMW Sanat Arabaları Tarihi - Yarış Arabaları Tuvale Dönüşürse Ortaya Böyle Sanat Eserleri Çıkar

1975'te başlayan yarış arabasını tuvale dönüştürme fikri öyle bir akım yaratmıştır ki BMW sanat arabaları akımını başlatmıştır.

İşte tarih boyunca yarış pistlerinde boy göstermiş olan o meşhur BMW sanat arabaları.

Kaynak: Deutsche Welle /  Insa Wrede

1- Herşey bu canavarla başladı. 1975'de Fransız otomobil yarışçısı Hervé Poulain, Amerikalı sanatçı arkadaşı Alexander Calder'dan aracını boyamasını istedi. BMW de bu tasarımı Le Mans'da düzenlenen bir yarışta kullandırttı. Herşey böyle başladı.

2- Akım bir kere başlamıştı. Bir yıl sonra da Frank Stella kaportayı siyah beyaz çizgilerle kaplayan bir tasarımla boyadı. Kağıt gibi gözüken bu tasarım aslında geometrik desenleri içeren bir boyamayadı ve aracın keskin hatlarını daha çok açığa çıkarıyordu.

3- Roy Lichenstein da 1977 de kendi tasarımını yakaladı ve şu ifadeleri kullandı "Çizgilerle otomobile gideceği güzergâhı göstermek istedim. Tasarım, otomobilin gittiği yerlerdeki manzarayı da gösteriyor."

4- 1979'da da piyasaya Andy Warhol çıktı. Tasarımında kullanılan renkleri "Gökkuşağı renklerinin tarlalara yansıyan dışa vurumcu ve sessiz özeti" şeklinde tanımlayan sanatçı otomobili yarım saat içerisinde boyadı.

5- 1982 ilginç bir yıldı. Viyanalı sanat profesörü Ernst Fuchs, öyle bir tasarım yaptı ki BMW daha sonra seri üretime geçti. Sanatçı tasarımını şöyle tanımladı: "Otoyolda alevler içerisinde yanan bir aracın üzerinden tavşan geçiyor. Bu ilkel korku ile cesaret rüyasının bir kombinasyonu"

6- Altıncı sanatsal otomobil, Robert Rasuchenberg tarafından 1986'da yapılmış ve fotoğraf sanatından etkilenilmiştir. Sağda Ingres'in bir eseri, solda ise Bronzinos'un bir yapıtı vardır. Eserlerin çevreleri bataklık bitkleriyle doldurulmuştur. Cant kapaklarında ise antik dönem motifleri var.

7- Avustralyalı Michael Jagamara Nelson 1989'da siyah bir BMW'yi bir haftada Papunya sanatına dönüştürdü. Papunya sanatı renkli kumlardan motifler oluşturarak resmetme sanatıdır. Nelson, kökü çok eskilere dayanan bu sanatı bir BMW üzerinde canlandırmıştır.

8- Bir Avustralyalı olan Ken Done de tasarımında Avustralya'yı resmetmek istemiş. Güneş ışınları, kumsallar ve tropik esintiler. Papağan ve papağan balıklarının motifleriyle süslenen araç 1989'da tasarlandı.

9- Bu sefer de tasarım Japonya'dan geliyor. Japon sanatçı Matazo Kayama, Kar, ay ışığı ve kiraz çiçekleri adlı çalışmasını araca yansıttı. Püskürtmeli fırça tekniğini kullanan Japon sanatçı gmüş zemin üzerine mavi boya püskürtüp üzerine Japon teknikleriyle altın ve alüminyum folyolar ekledi.

10- İspanyol sanatçı Manrique hem sanatçı hem de çevreciydi. 1990'da tasarladığı bu araç ortama hiç direnç göstermemeyi amaçlıyordu.

11- BMW 1990'da üç yıl boyunca üzerinde çalıştığı BMW Z1 Cabrio'yu piyasaya sürdü. Fakat bu araçtan dünyada sadece 8 bin adet var ve içlerinden birinin ise hiç benzeri yok. 1991'de Alman sanatçı A.R. Penck'in çizgi adamlarla tasarladığı bu aracın eşi benzeri yok.

12- On ikinci sanatsal otomobilde ilk defa bir kadın imzası vardı. Güney Afrikalı sanatçı Esther Mahlangu yaşadığı bölgeye ait Ndebele sanatını 1991 yılında bir BMW üzerine yansıttı. 

13- İtalya doğumlu sanatçı Sandro Chia insanların arabaya bakışlarını araba üzerine resmetmeye çalışmış. Tıpkı bir ayna gibi. Sanatçı tasarımınışöyle açıklıyor "Bu benim yüzeyini boyadığım araba bakışları yansıtıyor" 

14- Amerikalı sanatçı David Hockney ise oldukça sıradılı bir çalışmaya imza attı. Arabanın içerisindekileri dışarı aktarmayı hedefleyen sanatçının tasarımında kapıdaki direksiyon ve sürücü figürü ve kaportadaki içeriyi gösteren tasarım oldukça dikkat çekici.

15- Üzerinde "Beni kendi hayallerimden koru" yazan bir yarış aracını kullandığınızı düşünün hem de tam 380 beygir ve 12 silindir. Amerikalı kadın sanatçı Jenny Holzer 15. tasarlanan bu sanatsal otomobil üzerinde dileklerini ifade etti ve araca yük olmasın diye yazıları parlayan folyolara yazdı.

16- En son tasarımsal otomobil ise 2010'da Amerikalı sanatçı Jeff Konns tarafından tasarlandı. Dururken bile dinamik bir görüntü yakalamak isteyen Konns, "yarış otomobilleri her zaman enerji doludur" diyor.


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.