10 Maddeyle Süleyman Demirel'in Hayatı

Siyaset uğruna harcanan koca bir ömür ve arkada bırakılan onlarca hizmet ve eserler. Kimi onu kriz zamanlarındaki rahat tavrıyla kimisi de başından hiç çıkarmadığı fötür şapkayla hatırlayacak.

Şimdi geçmişe bir yolculuk yapıp Demirel'in hayat yolculuğundaki kilometre taşlarını inceleyelim.

1- İlk Yılları

Isparta'nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy beldesinde dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini doğduğu köyde, ortaokul ve liseyi Isparta ve Afyonkarahisar'da bitirmiştir.

2- Evliliği

1948'de babası Hacı Yayha Demirel'in yeğeninin kızı Nazmiye Şener ile evlenmiştir.

3- 3- İlk İş tecrübesi

1950 yılında Elektrik İşleri Etüd Dairesinde çalışmaya başlamıştır. Elektrik ve sulama konularında araştırmalar yapmak adına ABD’ye gönderilmiştir. Ülkeye dönüşünde Seyhan Baraj inşaatındaki fikirleri nedeniyle Adnan Menderes’in dikkatini çekerek 1955’te Devlet Su İşleri Genel Müdürü olmuştur.

4- Siyasi Kariyerinin başlangıcı

1962'de siyasi yaşama atılarak Adalet Partisi'ne (AP) girmiş ve aynı yıl yapılan I. Olağan Kongre'de genel idare kuruluna seçilmiştir. Partililerin af kampanyası sonucunda eski cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın 22 Mart 1963'te şartlı olarak serbest bırakılmasının ardından Ankara'da meydana gelen olaylar sırasında AP genel merkezinin saldırıya uğraması üzerine aktif siyasetten çekilmiştir.

5- Siyasete Geri Dönüşü

1964'te AP Genel Başkanı Ragıp Gümüşpala'nın beklenmeyen ölümü üzerine baş gösteren parti içi bunalım sırasında yeniden siyasete dönmüş ve 28 Kasım 1964 tarihinde yapılan Adalet Partisi genel kongresinde 1679 oydan 1072'sini alarak genel başkan seçilmiştir.

6- İlk Başbakanlığı

1965 Genel Seçimlerinde, Adalet Partisi aldığı %52,8 oy ile tek başına iktidar olmuş ve Demirel de bu seçimlerde Isparta milletvekili olarak ilk kez TBMM'ye seçilerek 30. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'ni kurup, Türkiye'nin 12. başbakanı olmuştur.

7- 12 Mart Muhtırası

1970 yılında, Richard Nixon yönetimindeki ABD Hükümeti Demirel hükümetinden haşhaş ekiminin yasaklanmasını istemiş ve ayrıca Türkiye ile SSCB arasındaki yakınlaşmadan rahatsızlık duyan ABD yönetiminin bu talebinin, siyasi tabanı kırsal nüfusa dayanan Demirel tarafından reddedilmesiyle zaten yolunda gitmeyen ABD-Türkiye ilişkileri iyice bozulma eğilimi göstermiştir. ABD’nin üstü kapalı biçimde desteklediği sokak eylemleri ve darbe teşebbüsünden sonra ordu, hükümete muhtıra çekmiş, bu olay sonrası Süleyman Demirel başbakanlıktan istifa ettiğini duyurmuştur.

8- 12 Eylül Darbesi

Takvimler 1980’i gösterdiğinde Türkiye'nin ekonomisi çökme noktasına gelmiş ve Türkiye her gün silahlı çatışma haberinin alındığı bir ülke haline gelmişti. Yönetimdeki Demirel Hükümetinin yaptığı ekonomik ataklar da sonuç vermeyince ülke iç savaş eşiğine gelmiş ve sağcı-solcu çatışmalarında binlerce kişi hayatını kaybetmişti. Bu olaylar üzerine 12 Eylül 1980’de Genelkurmay Başkanı Kenan Evren radyodan yaptığı konuşmada ordunun yönetime el koyduğunu duyurmuş ve olaylar aniden kesilmiş ve Demirel’e siyasi yasak getirilmiştir.

9- Cumhurbaşkanı seçilmesi

17 Nisan 1993 tarihinde 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal kalp ve koroner yetmezliğine bağlı tansiyon düşmesi sonucunda yaşamını yitirdi. Süleyman Demirel 4 Mayıs tarihinde, Turgut Özal'ın beklenmeyen ölümüyle boşalan Cumhurbaşkanlığına adaylığını ilan etti. İlk iki seçimde yeterli çoğunluğu kazanamayan Demirel, 3. oturumda muhalefetin de desteğiyle 244 oy alarak Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

10- Vefatı

13 Mayıs 2015 tarihinde böbrek yetmezliği , kalp yetmezliği ve akut solunum yolları enfeksiyonu sebebiyle Özel Güven Hastanesi'ne yatırılan Demirel, 17 Haziran 2015 günü, saat 02.05'te solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği nedeniyle aynı hastanede hayatını kaybetmiştir.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Jean-Jacques Rousseau CV
  BİYOGRAFİ
 • Sabiha Gökçen CV
  BİYOGRAFİ
 • Kanuni Sultan Süleyman CV
  BİYOGRAFİ
 • Galileo Galilei CV
  BİYOGRAFİ
 • Deniz Gezmiş CV
  BİYOGRAFİ
 • Piri Reis CV
  BİYOGRAFİ
 • Karl Marx CV
  BİYOGRAFİ
 • Yılmaz Güney CV
  BİYOGRAFİ
 • Cemal Süreya CV
  BİYOGRAFİ
 • Adolf Hitler CV
  BİYOGRAFİ
 • Vecihi Hürkuş CV
  BİYOGRAFİ
 • Alparslan Türkeş CV
  BİYOGRAFİ
 • Albert Einstein CV
  BİYOGRAFİ
 • Kemal Sunal CV
  BİYOGRAFİ
 • Che Guevara CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2019 - Tüm Hakları Saklıdır.