Zeki Müren CV

TÜRK SANAT MÜZİĞİ SANATÇISI, BESTEKAR, OYUNCU (1931 - 1996)
Zeki Müren, Türk sanat müziğinin en önemli isimlerindendir. Kendisi Türk müziğinde "Sanat Güneşi" olarak anılmaktadır.

İsim Soyisim : Zeki Müren
Adresi : Emir Sultan Mezarlığı, Bursa, Türkiye
Doğum Tarihi : 06 Aralık 1931
Doğum Yeri : Bursa, Türkiye
Ölüm Tarihi : 24 Eylül 1996
Ölüm Yeri : İzmir, Türkiye
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  Osmangazi İlkokulu ve Tahtakale Ortaokulu
  Bursa, Türkiye
  Zeki Müren, Bursa'nın Hisar semtinde Kaya ve Hayriye Müren çiftinin tek çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Müren, ilk eğitimine Osmangazi İlkokulu'nda başlamıştır. Buradaki eğitim döneminde Müren'in, öğretmenleri tarafından yeteneği fark edilmiş, yönlendirilmiş ve birçok müzikli müsamerelere katılması sağlanmıştır. Müren ortaokulunu da Tahtakale'deki ortaokulda okumuştur. Bu süreden sonra Müren, babasına İstanbul'a gitme düşüncesinde olduğunu söylemiştir.
  Özel Eğitim
  İzzet Gerçeker'den, Bursa, Türkiye
  Müren, Bursa'da bulunduğu süre zarfında müziğe olan ilgisini ve yeteneğini oldukça verimli kullanmıştır. Bursa'da bulunan dönemin tamburisi İzzet Gerçeker'den solfej ve usul dersleriyle musiki bilgisi eğitimlerini almıştır. Zeki Müren'in ilk bestelerini bu eğitimlerden sonra yaptığı söylenmiştir.
  İstanbul Boğaziçi Lisesi
  İstanbul, Türkiye
  Müren, babasının onayıyla eğitim hayatına İstanbul'da devam etme kararı almıştır. İstanbul Boğaziçi Lisesi'nde üstün bir başarı göstererek okulunu birincilikle tamamlamıştır.
  Türk Sanat Musikisi Eğitimi
  (1949 - )
  Müren lise eğitimine devam ederken müzikten kopmamış tam tersi eğitim almaya devam etmiştir. Müren İstanbul'a geldiğinde Agopos Efendi, Udi Krikor, Şerif İçli, Refik Ersan ve Kadri Şençalar'dan klasik Türk Müziği makamları, fasıl musikisi, usul ve makamlar eğitimini almıştır. Müren bunun yanında Şükrü Tunar ile beste çalışmaları yapmıştır. Müren ilk çalışmasını "Zehretme bana bana hayatı cananım"ı bu dönemde bestelemiştir.
  İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi
  Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen Atölyesi
  Müren, liseden beri istediği İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ni (Günümüz Mimar Sinan Üniversitesi) kazanmayı başarmıştır. Burada Yüksek Süsleme Bölümü'nünde eğitim almıştır.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Türk Sanat Müziği Sanatçısı
  Türkiye (1951 - 1996)
  Zeki Müren güzel sanatlar akademisinde eğitim görürken TRT İstanbul Radyosu'nun sınavına girmiş ve 186 kişinin arasından birinci olmuştur. Müren 1 Ocak 1951'de sanatçı Perihan Altındağ'ın aniden rahatsızlanması üzerine onun yerine konseri vermesi için radyodan çağrılmıştır. Müren 45 dakika boyunca dinleyicilerine muhteşem bir konser ziyafeti vermiştir. Ve Bu gelişme Zeki Müren'in sanat kariyerinin kuşkusuz önemli bir başlangıcı olmuştur. Müren'in bestesi plağa basılmış ve Anadolu'da tanıtılmıştır. Muhteşem sesiyle Anadolu'da da büyük beğeni toplamış ve artık tanınan bir sanatçı olmuştur. Zeki Müren, 1954 yılında Cahide Sonku ile beraber başrollerini paylaştığı "Beklenen Şarkı" filmiyle beyaz perdeye de adımını atmıştır. Bu dönemde oyunculuğuyla da büyük beğeni toplamış ve dönemin oldukça yüksek rakamlı sözleşmelerine imzasını atmıştır. Yaklaşık 17 sinema filminde rol almış ve filmlerine kendi bestelediği şarkıların ismini vermiştir. Müren "Manolyam" adlı parçasıyla Türkiye'de ilk kez verilen "Altın Plak Ödülü"nün sahibi olmuştur. Zeki Müren, sesinin ve oyunculuğunun yanı sıra görkemli kıyafetleri, feminen görüntüsü ile dikkatleri üzerine üzerine çekmiş konserlerini adeta tiyatral bir havaya bürümüştür bu nedenle de kendisine "sanat güneşi" denilmiştir. Sanatçıyı dinlemek için ülkenin dört bir yanından gelenler olmuştur. Sanatçının konseri için sıraya girenler arasında dönemin ünlü devlet adamları da bulunmaktadır. Ünlü sanatçı iki defa kalp krizi geçirmesi sebebiyle daha sakin bir yaşam sürmeyi tercih etmiş hayranlarına video kliplerle sesini duyurmuş ve kendisini göstermiştir. Ünlü sanatçı Zeki Müren 24 Eylül 1996 gününde üçüncü sefer geçirmiş olduğu kalp kriziyle vefat etmiştir.
 • BAŞARI VE ÖDÜLLERİ
  ÖDÜL ÖDÜLÜ VEREN MAKAM TARİH
  Altın Plak Ödülü
  MÜYAP 1955
   
  En İyi Erkek Solisti
  Altın Kelebek Ödülleri 1973
   
  Yekta Okur Özel Ödülü
  Kral TV Video Müzik Ödülleri 1997
   
 • ESERLERİ
  Eser Adı Eserin Türü Tarihi
  Senede Bir Gün Albüm 1970
  Pırlanta 1 Albüm 1973
  Pırlanta 2 Albüm 1973
  Pırlanta 3 Albüm 1973
  Pırlanta 4 Albüm 1973
  Güneşin Oğlu Albüm 1976
  Mücevher Albüm 1977
  Nazar Boncuğu Albüm 1978
  Sükse Albüm 1979
  Kahır Mektubu Albüm 1981
  Eskimeyen Dost Albüm 1982
  Hayat Öpücüğü Albüm 1984
  Aşk Kurbanı Albüm 1985
  Masal Albüm 1986
  Helal Olsun Albüm 1987
  Gözlerin Doğuyor Gecelerime Albüm 1988
  Ayrıldık İşte Albüm 1989
  Zirvedeki Şarkılar Albüm 1989
  Dilek Çeşmesi Albüm 1990
  Doruktaki Nağmeler Albüm 1991
  Sorma Albüm 1992
  Bıldırcın Yağmuru Şiir Kitabı 1965
 • ROL ALDIĞI ESERLERİ
  Eser Adı Eserdeki Adı Tarihi
  Beklenen Şarkı Zeki, Film 1953
  Son Beste Zeki Müren, Film 1955
  Berduş 1957
  Altın Kafes 1958
  Kırık Plak 1959
  Gurbet Zeki, Film 1959
  Aşk Hırsızı Zeki, Film 1961
  Hayat Bazen Tatlıdır 1962
  Bahçevan 1963
  İstanbul Kaldırımları Zeki, Film 1964
  Hep O Şarkı 1965
  Düğün Gecesi 1966
  Hindistan Cevizi 1967
  Katip 1968
  İnleyen Nağmeler Zeki Müren, Film 1969
  Kalbimin Sahibi 1969
  Aşktan da Üstün 1970
  Rüya Gibi Zeki, Film 1971
 • NİYET MEKTUBU
  "Pop, Türkiye'de büyük bir patlama yaptı. Öyle bir patlama yaptı ki tebrik etmemek elde değil. Ama her patlayan isim ebediyen kalacak mıdır? Orasını Allah bilir."
  "Sanatçı doğuluyor, sanatçı olunmuyor."
  "Hayatta nefret ettiğim üç şey: Riya, yalan ve nankörlüktür."
  "Türkçe'deki en uzun tekerleme belki bu. Bu tarlaya bir şinik kekere mekere ekmişler. Bu tarlaya da bir şinik kekere mekere ekmişler. Bu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye boz alaboz başlı pis porsuk dadanmış. Bu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye de boz alaboz başlı pis porsuk dadanmış. O tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz alaboz başlı pis porsuk diger tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz alaboz başlı pis porsuğa demiş ki: Sen ne zamandan beri bu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz alaboz başlı pis porsuksun? O da ona cevaben: Sen ne zamandan beri o tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz alaboz başlı pis porsuksan, ben de o zamandan beri bu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz alaboz başlı pis porsukum, demiş!"
  "Yalnız Allah'tan korkarım, Allah'ın dediği olur. Bu büyük alemi yaratan ve de yöneten yüce kudret, alnımıza bir yazı yazıyor diyorum ben doğarken. Doğuyor, yaşıyoruz. Ama pembe… Ama gri… Ama siyah olaylarla geçiyor bir ömür ve sonra da çaresi yok ölüyoruz. Evet. Ben bazen ölümü de özlüyorum. "Ölüm özlenir mi?" diyeceksiniz. O beni özlemeden ben yakınlık kurarım.Yeter ki tanrı onun bile hayırlısını versin. Gecinden versin. Başkalarına çektirmeden, gına getirmeden, başka kimseleri rahatsız etmeden… Ne demiş atalarımız? "İki gün yatak, üçüncü gün toprak..."
 • HOBİLERİ
  Desen Tasarımı
  Kıyafet Tasarımı

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.