Nelson Mandela CV

DEVLET BAŞKANI, AKTİVİST, YAZAR (1918 - 2013)
Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Nobel Barış ödülü sahibi, ayrımcılık karşıtı aktivisti ve ilk siyahi cumhurbaşkanıdır.

İsim Soyisim : Rolihlahla Mandela
Adresi : Mandela Graveyard, Qunu, Doğu Cape, Güney Afrika
Doğum Tarihi : 18 Temmuz 1918
Doğum Yeri : Mveso, Transkei, Güney Afrika
Ölüm Tarihi : 5 Aralık 2013
Ölüm Yeri : Johannesburg, Güney Afrika
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  Metodist Okulu
  Qunu, Güney Afrika (1925 -)
  Nelson Mandela'nın babası kabile reisiydi ve diğer kabilelere danışmanlık yapıyordu. İşinden men edilen baba Galda, ailesiyle Qunu adlı çok ufak bir kasabaya taşınmıştır. Burada tamamen doğanın verdiklerini yiyen, oyuncaklarını bile ağaçtan yapan küçük Mandela, doğanın tam içerisinde büyümüştür. Babasının bir arkadaşının tavsiyesiyle metodist (Metodizm protestanlık mezhebine ait bir akımdır) bir kilisede vaftiz edilen Mandela, Hristiyan olmuştur. 7 yaşında yerel bir okula gönderilen Mandela'ya buradaki öğretmeni Miss Mdingane Nelson ismini vermiştir. Çünkü buradaki öğrencilere Hristiyan isimleri verilmek durumundaydı. İlk okul yıllarında babasını kaybeden Nelson, özgürlük arayışını ve inatçılığını babasından aldığını söylemektedir. Daha sonraları annesi Nelson'ı Mqhekezweni'deki (Ait oldukları Thembu kabilesinin merkezi) "Great Place" sarayına, ait oldukları kabilenin şefinin kraliyet rezidansına göndermiştir. Kabile şefi Jongintaba Dalindyebo Nelson'u babasının hatırına kabul etmiş ve ona çok iyi davranmıştır. Jongintaba tarafından yetiştirilen Nelson, şefin ailesinin bir üyesi gibi, şefin kendi çocuklarından ayrılmadan büyütülmüştür. Nelson ise annesini yıllar boyunca bir daha görmemiştir.
  Metodist Okulu
  Mqhekezweni, Güney Afrika
  Saraya taşındıktan sonra Mandela, yakınlarda bir metodist görev okuluna gitmiştir. Her Pazar kiliseye giden Mandela'nın hayatında Hristiyanlık önemli bir yere sahiptir. Mandela bu okulda, İngilizce, Afrika tarihi ve coğrafya öğrenmiştir. Afrika tarihine oldukça ilgi duyan Mandela, anti emperyalist bir düşünce yapısına sahip olmaya başlamıştır. Saraya resmi işler için gelen bilginlerden hikayeler dinlemiş, onlardan beyaz insanlar gelene kadar Afrika kabilelerinin nasıl barış içinde yaşadıklarını öğrenmiştir.
  Güney Afrika kültüründe sünnetin çok önemli bir yeri vardır. Bu kültüre göre sünnet olmayan bir gen babasının mirasını alamaz, evlenemezdir. Sünnet olmak, erkekliğe geçiş demektir. Mandela, 16 yaşındayken diğer 25 kişiyle birlikte bir sünnet seremonisine katılmış burada konuşmacı şef Meligqili, ülkelerinin beyazlar tarafından yönetildiğini ve hiç bir zaman onları devirip tekrar barışı getirebilmenin mümkün olmadığına inandığını söylemiştir. Gençlerin kendilerini özgürce yetiştiremeyeceklerinden dolayı duyduğu üzüntüyü belirtmiştir. Bu konuşma Mandela'nın özgür Güney Afrika düşüncelerini ateşleyen konuşma olmuştur.
  Wesleyan Görev Okulu
  Güney Afrika
  Kraliyet Sarayı'nda olmanın bazı sorumlulukları vardır. Mandela bir şef olmasa da danışman rolünü üstlenmek durumunda kalmıştır. Bu nedenle eğitimine Wesleyan Görev Okulu'nda devam etmiştir.
  Clarkebury Yatılı Enstitüsü
  Engcobo, Thembuland, Güney Afrika
  Wesleyan görev okulundan sonra Clarkbury Enstitüsü'nde eğitim alan Mandela, batı tarzına eğitim veren siyahi Afrikalıların en büyük enstitüsü olan bu enstitüde öğrenim görmüştür. Burada vadi hayatından sosyal hayata geçişi deneyimleyen Mandela, bayanlarla arkadaş olmuş, sporla ilgilenmiş ve sosyalleşmiştir. Aynı zamanda 3 yıllık bu eğitimini 2 yılda tamamlayan Mandela çalışkan bir öğrenci olduğunu da ispat etmiştir.
  Fort Beaufort Metodist Koleji
  Healdtown, Güney Afrika
  Olağanüstü bir akademik başarı sağlayan Mandela, enstitüden sonra Fort Beaufort Metodist Koleji'nde eğitimine devam etmiştir. Arkadaşları tarafından dışlanan Mandela, yine de kendisine birkaç arkadaş edinmeyi başarmıştır. Boksla ve diğer sporlarla ilgilenen Mandela, sosyalleşme adında ileri bir aşama göstermiştir.
  Fort Hare Üniversitesi
  şletme Yönetimi, Alice, Doğu Afrika
  Burada ilk yıllarında politika, İngilizce, yerel Yönetim gibi dersler alan Mandela Wesley House yurdunda kalmıştır. Üniversite yıllarında siyasi olaylara bulaşmış, okul temsil konseyi ile polis arasında geçen çatışmalara katıldığı gerekçesiyle üniversiteden uzaklaştırılmıştır. Bu olayın üzerine Aralık 1940'da Mqhekezweni'ye dönen Mandela, kabile reisinin kendisi ve oğlu için evlilikler hazırladığını görmüştür. Bunun üzerine Mandela evden kaçıp Johannesburg'a uçmuştur.
  Witwatersrand Üniversitesi
  Hukuk Fakültesi, Johannesburg, Güney Afrika (1941)
  Üniversite hayatına devam etme kararı alan Mandela, Johannesburg'da çeşitli işlerde çalıştıktan sonra Witwatersrand Üniversitesi'nde hukuk bölümüne kaydını yaptırmıştır.
  Londra Üniversitesi
  Hapisteyken
  Mandela, hapiste bulunduğu sırada Londra Üniversitesinin uzaktan eğitim programından faydalanarak hukuk eğitimini tamamlamıştır.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Güvenlik
  Madenlerde, Johannesburg, Güney Afrika
  Evlilik hazırlıkları devam ederken evden kaçıp Johannesburg'a uçan Mandela, burada madenlerde gece nöbetçiliği görevinde çalışmıştır.
  Kongre Üyesi
  Afrika Ulusal Kongresi (1942)
  Üniversite yıllarındayken özgürlük görüşü iyice artan Mandela, 1942 yılında Afrika Ulusal Kongresi'ne üye olmuştur. 1948 yılında da kongrenin gençlik grubunun sekreterliğine seçilmiştir. 7 yıl boyunca pasif propaganda yapan bu gençlik grubu 1949 yılında eski taktiklerini değiştirme kararı almış ve boykot etme, grev yapma, uzlaşmama gibi yollara gitmişlerdir. Amaçları tam vatandaşlık, toprak hakları, çocuklara zorunlu eğitim gibi hakları kazanmak olmuştur. Mandela, 20 yıl boyunca bu şekilde hükumete karşı tutum sergilemiştir.
  Avukat
  Oliver Tambo ile birlikte Hukuk Bürosunda
  Fort Hare de tanıştığı Oliver Tambo ile hukuk bürosu kurmuştur. Bu firma ücretsiz veya çok düşük ücretle siyahi Afrikalıların yasal haklarını korumuştur. 1956 yılında Mandela ve 150 diğer kişi politik yandaşlıklarından dolayı vatana ihanetten tutuklanmış çok sürmeden de serbest bırakılmışlardır.
  Kongre Başkanı
  Afrika Ulusal Kongresi (1991)
  1991 yılında Afrika Ulusal Kongresi'nin başkanı olan Mandela'nın ırkçılığa karşı mücadelesi 1992 yılında meyvelerini vermeye başlamıştır. Devlet başkanı De Klerk tarafından planlanan anayasa değişikliği halk oylamasıyla kabul edilmiştir. Sayısız ödül alan Mandela 1993 yılında Nobel ödülünü kazanmıştır. 1992 yılında Türkiye kendisine "Atatürk Barış Ödülü" verilmesini kararlaştırmış fakat Türkiye'deki insan hakları ihlali düşüncelerinden dolayı bu ödülü kabul etmemiştir.
  Cumhurbaşkanı
  Güney Afrika Cumhuriyeti (10 Mayıs 1994)
  27 Nisan 1994'teki seçimleri kazanan Mandela, 10 Mayıs 1994'te Cumhurbaşkanı seçilerek, ülkenin ilk siyahi devlet başkanı olarak tarihe geçmiştir. Güney Afrika Rugby takımına desteğini hiç esirgememiş ve başarılara ulaştırmıştır. Ülkenin ekonomisini korumuş siyahilere haklar tanımış onların topluma katılmasını sağlamıştır. Güney Afrikalılar Mandela olmasaydı demokrasi olmazdı demişlerdir. 1999'da aktif politikadan çekilmiş kendini hayır işlerine ve dış desteğe vermiştir. 2001 yılında prostat kanseri teşhisi konulan Mandela, 2004'te halk içinde yaşamdan ayrıldığını duyurmuş ve Qunu'daki köyüne dönmüştür. 2005 yılında oğlu Makgatho'yu AIDS'den kaybetmiş ve AIDS'e savaş açmıştır. 2008 yılına kadar ABD'nin terörist listesinde bulunan Mandela 2008 yılında listeden çıkarılmıştır. 2011'de akciğerleri enfeksiyon kapmış hastanede ameliyat olmuştur. 5 Aralık 2013'te ise efsanevi lider Mandela Johannesburg'daki evinde hayata gözlerini yummuştur.
  Yazar
  Mandela, 1994 yılında "Long Way to Freedom" (Özgürlüğe giden uzun yol) adlı otobiyografisini yayınlamıştır. Bu kitabın çoğunu hapishanedeyken yazmıştır.
 • BAŞARI VE ÖDÜLLERİ
  ÖDÜL ÖDÜLÜ VEREN MAKAM TARİH
  Jawaharlal Nehru Ödülü
  1979
   
  Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülü
  1981
   
  Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü
  1988
   
  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ödülü
  1988
   
  Lenin Barış Ödülü
  1990
   
  Bharat Ratna Nişanı
  1990
   
  Nişan-ı Pakistan
  1992
   
  Atatürk Barış Ödülü
  1992
   
  Nobel Barış Ödülü
  1993
   
  Time Dergisi Yılın Adamı Listesi
  1993
   
  Gandhi Barış Ödülü
  2001
   
  Başkanlık Özgürlük Madalyası
  2002
   
  Çocuk Eseri Dalında En İyi Edebi Çalışma
  2004
   
  ESPY Arthur Ashe Onur Ödülü
  2009
   
 • ESERLERİ
  Eser Adı Eserin Türü Tarihi
  Ben ölmeye hazırım Yazılı Eser 1964
  Özgürlüğe Yürüyüş Yazılı Eser 1995
  Mandela'nın: Yetkili Biyografi Yazılı Eser 1999
 • NİYET MEKTUBU
  "Mücadele benim hayatımdır."
  "Dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah eğitimdir."
  "Özgürlük için gökyüzünü satın almanıza gerek yok. Ruhunuzu satmayın yeter."
  "Yapılana dek, her zaman imkansız gözünür."
 • REFERANSLARI

  Mandela olmasaydı, Güney Afrika'da demokrasi diye bir şey olmazdı.
  Güney Afrika Halkı

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.