Michael Jackson CV

MÜZİSYEN, BESTECİ, SÖZ YAZARI, DANSÇI, POP YILDIZI (1958 - 2009)
Amerikalı şarkıcı, bestekar, yapımcı, danscı ve aktör Michael Jackson, Pop müzik tarihinin en etkili isimlerindendir ve Pop'un kralı olarak bilinir.

İsim Soyisim : Michael Joseph Jackson
Adresi : Forest Lawn Memorial Park, Los Angeles, Kaliforniya, ABD
Doğum Tarihi : 29 Ağustos 1958
Doğum Yeri : Gary, Indiana, ABD
Ölüm Tarihi : 25 Haziran 2009
Ölüm Yeri : Los Angles Kaliforniya, ABD
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Müzik Grubu Üyesi
  The Jackson's 5, ABD (1963 - )
  Michael'ın babası müziğe tutku derecesinde bağlıydı, boş zamanlarından gitar çalardı. 60'lı yılların başında babası Michael'in büyük kardeşleri Jackie, Tito ve Jermaine için "The Jackson's" adlı bir grup kurmuş ve bu grubun yarışmalara katılmasına, sahne almasına olanak sağlamıştır. Michael'ın sahip olduğu ses ve dans yeteneği çok küçük yaşta olmasına rağmen farkedilmiş ve 1963'te henüz 5 yaşındayken diğer kardeşi Marlon'la birlikte gruba dahil edilmiştir. Artık beş üyeden oluşan kardeşler, grubun adını "The Jackson 5" olarak değiştirmiştir.
  Müzik Grubu Vokalisti
  Motown Şirketi, ABD (1971 - 1976)
  1968'e kadar geçen sürede kulüplerde sahne alan bu amatör grup, Harlem, New York'ta bulunan Apollo Tiyatrosu'nda düzenlenen bir yarışmada birinci olmuş ve dönemin en ünlü R&B plak şirketi Motown'ın kurucusu Berry Gordy'nin dikkatini çekmiştir. Grup 1968'te Motown'la sözleşme imzalamış ve Kaliforniya'ya taşınmıştır. Grubun yıldızı hızla parlamaya başlamış, çıkardığı ilk 4 single listelerde bir numaraya oturmuştur. Ve 70'lerde grup siyahi kitlenin dünya çapında bir numaralı temsilcisi olmuştur.
  Şarkıcı
  Motown Şirketi, ABD (1971 - 1976)
  Michael, halen grubun üyesi olmaya devam etmiş olsa da dans yeteneği ve sesi çok ön plana çıkmıştır. Bu nedenle grup üyeliği devam ederken, "Got To Be There", "Ben", "Music and Me" ve "Forever Michael" adlı ilk solo albümlerini çıkarmış bu şekilde de Michael'in bireysel kariyeri başlamıştır.
  Müzik Grubu Vokalisti
  Epic Records, ABD
  1973'ten itibaren grubun satış rakamları düşme eğilimi göstermiştir. Motown kontrolü ele alarak sadece kendilerinin seçeceği parçaların seslendirileceğini belirtmişlerdir. Grup sıkıntılı yıllar yaşamış ve 1976'da Epc Records şirketiyle sözleşme imzalamaya karar vermişlerdir. Motown şirketinin sahibi Berry Gordy'nin kızıyla evli olan Jermaine Jackson Mowtown'da kalmaya karar vermiştir. İsim hakkını kaybeden Jackson kardeşler ise, Jermaine'in yerine en küçük kardeşleri Randy'i gruba dahil ederek, grubun adını "The Jacksons" olarak değiştirmişlerdir. Epic Records'da yeni bir dönem başlamış ve grup kısa sürede toparlanmıştır. Grubun 1978'deki Destiny albümü 2 milyon satmıştır ve bu başarı hem grubun önünü açmış hem de Michael'ı efsaneler arasına sokmayı başarmıştır. Bu albümdeki şarkıların birçoğunun bestekarının da Michael olması Michael'ın beste yapabilme özelliğini kanıtlamıştır.
  Aktör
  ABD (1978 - 2009)
  Michael Jackson artık bir marka olmuş ve artık aktörlük teklifleri gelmeye başlamıştır. Film kariyerine 1978 yılında "The Wiz" adlı müzikalle başlayan Michael, şarkıcılığın yanında aktörlüğü de icra etmiştir.
  Şarkıcı
  ABD (1979 - )
  Michael Jackson 1979 yılında ilk bağımsız solo albümü olan "Off the Wall"u Quincy Jones'un yapımcılığında Epic Records'dan çıkarmıştır. Bu albüm "Don't Stop "Til You Get Enough", "She's Out Of My Life", "Off The Wall", "Rock With You" gibi birçok hit parçayı bünyesinde bulundurmuş ve inanılmaz satış rakamlarına ulaşmıştır. Michale Jackson artık bir süperstardı olmuştur. Aynı zamanda The Jacksons grubuyla çalışmalara devam etmiş ve yeni albümler çıkarmıştır. 1982 yılı ise Michale Jackson için bir dönüm noktası olmuştur. Çünkü Michael Jackson 1982 yılında dünyaca ünlü "Thriller" albümünü çıkarmış ve yer yerinden oynamıştır. Thriller yine Quincy Jones yapımcılığında Epic Records'dan çıkmıştır. MTV, Billie Jean'i yayınlayarak, ilk defa siyahi bir şarkıcının video klibini yayınlamıştır. Fantastik bir konuyla kurgulanmış ve danslarla görsel bir şölene dönüştürülmüş Thriller şarkısının 13 dakikalık klibi ise, patlama yapmış ve gelen talepler üzerine VHS formatında piyasaya sunulmuştur. Motown'ın 25. kuruluş yıl dönümünde, Billie Jean'i seslendirirken sergilediği moonwalk denilen ayak kaydırma hareketi, Michael Jackson'ın imzasıyla tarihe geçmiştir. 37 hafta zirvede kalan ve Billboard albüm listesinde 122 hafta geçiren Thriller, birçok ödülü de beraberinde getirmiştir. 1984 yılında, 12 dalda aday gösterildiği Grammy'den 8 ödülle ayrılan Jackson, bir gecede en çok ödül alan sanatçı unvanını, 2000 yılında Carlos Santana egale edene kadar elinde tutmayı başarmıştır. Ödüllerin 7 tanesini Thriller albümü getirmiştir. 1987'de, pop yıldızı, "Bad" albümüyle müzik severlerin karşısına çıkmıştır. Quincy Jones'un yapımcılığını üstlendiği son Michael Jackson albümü olmuş ve yine Epic Records etiketi taşımıştır. "I Just Can't Stop Loving You", "Bad", "The Way You Make Me Feel", "Man in the Mirror" ve "Dirty Diana" gibi tekli listelerde bir numaraya oturarak, Bad Amerikan müzik tarihinde beş şarkısı Amerikan müzik listesinin zirvesine yerleşen ilk albüm olmuştur. 2008 itibariyle, albüm, ABD'de sekiz milyon gönderileri de dahil olmak üzere dünya çapında 30 milyon kopya satmıştır.
  Reklam Yıldızı
  Pepsi Co (1984)
  Pepsi - Cola ile sponsorluk anlaşması imzalamış ve kardeşleriyle birlikte reklam filmlerinde rol almıştır. Reklam çekiminde, havai fişek gösterisi esnasında saçları alev almış ve Michael'in cildinde ciddi bir hasar meydana gelmiştir. Jackson, gördüğü fiziksel zarardan şirketi sorumlu tutmuş ve tazminat davası açmıştır. Lehine sonuçlanan davadan kazandığı astronomik tutarı ise, tedavisini yürüten hastaneye bağışlamıştır.
  Sosyal Sorumluluk Projesi Yönetici
  USA for Africa (1985 - )
  Michael, bir Dünya starı olarak sosyal sorumluluk ve insani yardım projelerine çok önem vermiştir. Bunlardan en önemlilerinden biri olan "USA for Africa" projesi kapsamında Lionel Richie ile birlikte yazdığı "We Are the World" parçasını çıkarmıştır. Bu projenin amacı Doğu Afrika'da açlık sınırında yaşayan insanlara yardım etmek olmuştur. Bu proje kapsamında Lionel Richie ile birlikte yazdığı "We Are the World" parçası Dünya çapında en çok satış rakamına sahip tekli olma özelliğini hala taşımaktadır.
  Şirket Ortağı
  ATV Müzik, ABD (1985 - )
  Jackson, Beatles'a ait 200'den fazla şarkının telif hakkını elinde bulunduran ATV Müzik'in en büyük hissesini satın almış ve bu hareketi birçok tartışmayı da beraberinde getirmiştir. En sert tepki de müzayedeyi düzenleyen yakın arkadaşı, söz yazarı Beatles üyesi Paul McCartney'den gelmiştir. Bu olay, dostluklarının ve bilhassa ortak söz yazarlığı çalışmalarının sonu olmuştur.
  Yazar
  Moonwalk (1988)
  Michael Jackson, 1988 yılında "Moonwalk" adlı bir kitap yayınlamış ve bu kitapta kendi otobiyografisini yazmıştır.
  Fon Kucusu
  Heal the World Foundation Fonu, Kaliforniya, ABD (1992 - )
  Jackson, çocukların daha iyi ve eşit şartlarda büyümesini hedefleyen bir fon kurmuştur.
  Şarkıcı
  Sony, ABD (1991 - 2009)
  Michael Jackson, 1991'de müzik şirketini değiştirerek Sony ile anlaşma imzalamıştır. Astronomik rakamlara imzalanan bu anlaşma 15 yıllık bir sürece ve altı albüm ile bir film çalışmasına dayanmıştır. Aynı yılın kasım ayında şarkıcının Dangerous adlı albümü çıkmıştır. Albüm bir sonraki albümün çıkışına kadar dünya çapında 22 milyon satmıştır. 1996'da Brit Ödülleri gecesinde, "Earth Song" adlı parçasını, beyazlara bürünmüş ve çevresini sarmış birçok küçük çocukla seslendiren Jackson, iki ağaç arasında kollarını açtığı figürü nedeniyle, kendisini Mesih gibi gördüğü iddiaları ile karşı karşıya kalmıştır. Jackson bir çok sansasyona maruz kalmıştır. Çocuk istismarı iddiaları ile de karşı karşıya kalan Michael zor günler geçirmiştir. Teninin beyazlatılma operasyonu nedeniyle çok ağır ilaçlar kullanıyor, Hollywood'da iki yıldızı bulunan tek sanatçı, yaşayan efsane Michael Jackson ağır bir psikolojik düşüş dönemi yaşıyordur. 25 Haziran 2009 günü, yerel saat 14.26'da Michael Jackson'ın kalp durması sonucu Los Angeles'ta hayata veda ettiği açıklanmıştır. Ölümünden doktoru sorumlu tutulmuş, aşırı doz ilaç kullanımından dolayı ödlüğü iddia edilmiştir.
 • BAŞARI VE ÖDÜLLERİ
  ÖDÜL ÖDÜLÜ VEREN MAKAM TARİH
  MTV'de videosu yayınlanan ilk siyahi şarkıcı ünvanı
  (Billie Jean şarkısı ile) 2 Ocak 1959 - 12 Haziran 1959
   
  2 adet Billboard Müzik Ödülü
  Billboard Müzik Ödülleri 1972
   
  1 adet ABD Kongresi ödülü
  ABD Kongresi 1972
   
  The Jacksons
  Hollywood Bulvarı Yıldızı 1980
   
  En İyi Erkek R&B Vokal Performansı - Don't Stop Till You Get Enough
  Grammy Ödülleri 1980
   
  3 adet Amerikan Müzik Ödülü
  Amerikan Müzik Ödülleri 1980
   
  2 adet Billboard Yılın Müzik Anketi Ödülü
  Billboard Yılın Müzik Anketi 1980
   
  1 adet Cashbox Ödülü
  Cashbox Ödülleri 1980
   
  2 adet Amerikan Müzik Ödülü
  Amerikan Müzik Ödülleri 1981
   
  1 adet British Phonographic Industry Ödülü
  British Phonographic Industry Ödülleri 1981
   
  1 adet Cashbox Ödülü
  Cashbox Ödülleri 1981
   
  "Thriller" adlı albümü İki milyondan fazla satarak tüm zamanların en çok satan müzik albümü
  şirketi, ABD 1982
   
  5 adet Billboard Video Ödülü
  Billboard Video Ödülleri 1983
   
  4 adet Siyah Altın Ödülü
  Siyah Altın Ödülü 1983
   
  7 adet Cashbox Ödülü
  Cashbox Ödülleri 1983
   
  12 dalda aday gösterildiği Grammy ödüllerinin 8'ini alarak bir gecede en çok ödül alan sanatçı ünvanı (Carlos Santan bu rekoru egale etti)
  Grammy ödülleri, ABD) 1984 - 2000
   
  Hollywood Walk of Fame' de iki yıldızı bulunan tek sanatçı ünvanı
  1984
   
  Michael Jackson
  Hollywood Bulvarı Yıldızı 1984
   
  Yılın Albümü - Thriller
  Grammy Ödülleri 1984
   
  Yılın Plağı - Beat It
  Grammy Ödülleri 1984
   
  Yılın Yapımcısı - Thriller
  Grammy Ödülleri 1984
   
  En İyi R&B Şarkı - Billie Jean
  Grammy Ödülleri 1984
   
  Çocuklar İçin En İyi Plak Kaydı - ET - The extraterrestrial
  Grammy Ödülleri 1984
   
  En İyi Erkek Pop Vokal Performansı - Thriller
  Grammy Ödülleri 1984
   
  En İyi Erkek R&B Vokal Performansı - Billie Jean
  Grammy Ödülleri 1984
   
  En İyi Erkek Rock Vokal Performansı - Beat It
  Grammy Ödülleri 1984
   
  8 adet Amerikan Müzik Ödülü
  Amerikan Müzik Ödülleri 1984
   
  2 adet Amerikan Video Ödülü
  Amerikan Video Ödülleri 1984
   
  1 adet Billboard Müzik Ödülü
  Billboard Müzik Ödülleri 1984
   
  2 adet BRIT Ödülü
  BRIT Ödülleri 1984
   
  4 adet Kanadalı Siyahiler Müzik Ödülü
  Kanadalı Siyahiler Müzik Ödülleri 1984
   
  1 adet Kristal Küre Ödülü
  Kristal Küre Ödülleri 1984
   
  We are the world"adlı şarkısı
  Dünya çapında en çok satış rakamına sahip tekli şarkı ünvanını 1985
   
  En İyi Video Klip - Thriller
  Grammy Ödülleri 1985
   
  Yılın Şarkısı - We Are the World
  Grammy Ödülleri 1986
   
  2 adet Amerikan Müzik Ödülü
  Amerikan Müzik Ödülleri 1986
   
  1 adet Blockbuster Eğlence Ödülleri
  Blockbuster Eğlence Ödülleri 1986
   
  1 adet Amerikan Müzik Ödülü
  Amerikan Müzik Ödülleri 1988
   
  4 adet Billboard Müzik Ödülü
  Billboard Müzik Ödülleri 1988
   
  1 adet Bravo Magazin Ödülü
  Bravo Magazin 1988
   
  1 adet BRIT Ödülü
  BRIT Ödülleri 1988
   
  1 adet Cable Ace Ödülü
  Cable Ace Ödülü 1988
   
  1 adet Ebony Magazine Ödülü
  Ebony Magazine 1988
   
  2 adet Soul Train Müzik Ödülü
  Soul Train Müzik Ödülleri 1988
   
  1 adet United Negro College Fund Ödülü
  United Negro College Fund 1988
   
  1 adet Amerikan Müzik Ödülü
  Amerikan Müzik Ödülleri 1989
   
  1 adet BET Ödülü
  BET Ödülü 1989
   
  1 adet Billboard Müzik Ödülü
  Billboard Müzik Ödülleri 1989
   
  1 adet Bravo Magazin Ödülü
  Bravo Magazin 1989
   
  2 adet BRE Ödülleri
  BRE Ödülleri 1989
   
  2 adet BRIT Ödülü
  BRIT Ödülleri 1989
   
  1 adet British Phonographic Industry Ödülü
  British Phonographic Industry Ödülleri 1989
   
  1 adet Cashbox Ödülü
  Cashbox Ödülleri 1989
   
  1 adet Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü
  Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri 1989
   
  1 adet Entertainment Tonight Ödülü
  Entertainment Tonight 1989
   
  1 adet Ulusal Kentsel Koalisyon Ödülü
  Ulusal Kentsel Koalisyon Ödülleri 1989
   
  3 adet Soul Train Müzik Ödülü
  Soul Train Müzik Ödülleri 1989
   
  1 adet Video Yazılım Bayi Derneği Ödülü
  Video Yazılım Bayi Derneği Ödülleri 1989
   
  En İyi Kısa Metrajlı Video Klip - Leave me Alone
  Grammy Ödülleri 1990
   
  1 adet Amerikan Sinema Ödülü
  Amerikan Sinema Ödülleri 1990
   
  4 adet Billboard 80'ler Müzik Anketi Ödülü
  Billboard 80'ler Müzik Anketi 1990
   
  1 adet BMI Urban Ödülü
  BMI Urban Ödülleri 1990
   
  1 adet Amerika İzcileri Ödülü
  Amerika İzcileri 1990
   
  1 adet Capitol Çocuk Müzesi Ödülü
  Capitol Çocuk Müzesi 1990
   
  1 adet Music Connection ödülü
  Music Connection 1990
   
  1 adet Music Video Producers' Hall of Fame Ödülü
  Music Video Producers' Hall of Fame 1990
   
  1 adet Soul Train Müzik Ödülü
  Soul Train Müzik Ödülleri 1990
   
  6 adet Billboard Müzik Ödülü
  Billboard Müzik Ödülleri 1992
   
  1 adet Bravo Magazin Ödülü
  Bravo Magazin 1992
   
  1 adet National Association of Black Owned Broadcasters Ödülü
  National Association of Black Owned Broadcasters 1992
   
  1 adet Birebir Ödülü
  Birebir Ödülleri 1992
   
  Yaşam Boyu Başarı Ödülü
  Guinness Rekorlar Kitabı 1993
   
  Grammy Efsane Ödülü
  Grammy Ödülleri 1993
   
  3 adet Amerikan Müzik Ödülü
  Amerikan Müzik Ödülleri 1993
   
  1 adet BMI Urban Ödülü
  BMI Urban Ödülleri 1993
   
  1 adet Bravo Magazin Ödülü
  Bravo Magazin 1993
   
  1 adet ECHO Ödülü
  ECHO Ödülleri 1993
   
  3 adet Soul Train Müzik Ödülü
  Soul Train Müzik Ödülleri 1993
   
  1 adet Bravo Magazin Ödülü
  Bravo Magazin 1994
   
  1 adet Cable Ace Ödülü
  Cable Ace Ödülü 1994
   
  1 adet Çocukların Sesi Ödülü
  Çocukların Sesi Ödülü 1994
   
  1 adet Crenshaw Topluluğu Gençlik ve Sanat Vakfı Ödülü
  Crenshaw Topluluğu Gençlik ve Sanat Vakfı 1994
   
  1 adet Smash Hits Ödülü
  Smash Hits Ödülleri 1994
   
  1 adet Hall Of Fame
  Hall of Fame 1995
   
  2 adet Billboard Müzik Ödülü
  Billboard Müzik Ödülleri 1995
   
  1 adet Bravo Magazin Ödülü
  Bravo Magazin 1995
   
  1 adet TVZ Video Ödülü
  TVZ Video Ödülleri 1995
   
  1 adet Harry Chapin Anma Töreni Ödülü
  Harry Chapin Anma Töreni 1995
   
  1 adet Pop Rocky Magazine Ödülü
  Pop Rocky Magazine 1995
   
  1 adet Smash Hits Ödülü
  Smash Hits Ödülleri 1995
   
  1 adet Soul Train Müzik Ödülü
  Soul Train Müzik Ödülleri 1995
   
  En İyi Uzun Metrajlı Video Klip - Scream
  Grammy Ödülleri 1996
   
  1 adet Amerikan Müzik Ödülü
  Amerikan Müzik Ödülleri 1996
   
  6 adet Bravo Magazin Ödülü
  Bravo Magazin 1996
   
  1 adet BRIT Ödülü
  BRIT Ödülleri 1996
   
  2 adet Danimarka Grammy Ödülü
  Danimarka Grammy Ödülleri 1996
   
  1 adet Bob Fosse Ödülü
  Bob Fosse Ödülleri 1997
   
  4 adet Bravo Magazin Ödülü
  Bravo Magazin 1997
   
  1 adet TVZ Video Ödülü
  TVZ Video Ödülleri 1997
   
  1 adet Hollanda Music Factory Ödülü
  Hollanda Music Factory Ödülleri 1997
   
  1 adet Rock and Roll Hall of Fame
  Rock and Roll Hall of Fame 1997
   
  1 adet Bravo Magazin Ödülü
  Bravo Magazin 1998
   
  2 adet Soul Train Müzik Ödülü
  Soul Train Müzik Ödülleri 1998
   
  Grammy Hall of Fame - I want you Back
  Grammy Hall of Fame 1999
   
  1 adet Bollywood Ödülü
  Bollywood Ödülleri 1999
   
  1 adet Rock and Roll Hall of Fame
  Rock and Roll Hall of Fame 2001
   
  En Uzun Video Klip - Ghosts
  Guinness Rekorlar Kitabı 2002
   
  En Çok Satan Video Klip - Thriller
  Guinness Rekorlar Kitabı 2002
   
  En Başarılı Pop Ailesi - The Jackson Family
  Guinness Rekorlar Kitabı 2002
   
  1 adet Amerikan Müzik Ödülü
  Amerikan Müzik Ödülleri 2002
   
  1 adet Bambi Ödülü
  Bambi Ödülleri 2002
   
  1 adet Songwriters Hall of Fame
  Songwriters Hall of Fame 2002
   
  1 adet Sony Müzik Türkiye Ödülü
  Sony Müzik Türkiye 2002
   
  1 adet Dünya Sanat Ödülü
  Dünya Ödülleri 2002
   
  1 adet BMI Urban Ödülü
  BMI Urban Ödülleri 2003
   
  1 adet Birlik Ödülü
  Birlik Ödülleri 2003
   
  1 adet Radio Music Ödülleri
  Radio Music Ödülleri 2003
   
  1 adet AASA Ödülü
  AASA Ödülleri 2004
   
  Tüm Zamanların En başarılı Şovmeni
  Guinness Rekorlar Kitabı 2006
   
  ABD Listelerinde Birinci Olan En Genç Sanatçı
  Guinness Rekorlar Kitabı 2006
   
  Tüm Zamanların En Pahalı Sanatçısı
  Guinness Rekorlar Kitabı 2006
   
  Yılda 100.000.000$ Kazanan İlk Şovmen
  Guinness Rekorlar Kitabı 2006
   
  ABD'de 100.000.000 Üstü Albüm Satan İlk Sanatçı
  Guinness Rekorlar Kitabı 2006
   
  ABD Listelerinde En Uzun Süre Birinci Kalan Sanatç
  Guinness Rekorlar Kitabı 2006
   
  En Başarılı video Klip - Thriller
  Guinness Rekorlar Kitabı 2006
   
  ABD Listelerine Bir Numaradan Giren İlk Sanatçı - "You Are Not Alone"
  Guinness Rekorlar Kitabı 2006
   
  Grammy Hall of Fame - Thriller
  Grammy Hall of Fame 2008
   
  Grammy Hall of Fame - Off the Wall
  Grammy Hall of Fame 2008
   
  1 adet BMI Urban Ödülü
  BMI Urban Ödülleri 2008
   
  4 adet Amerikan Müzik Ödülü
  Amerikan Müzik Ödülleri 2009
   
  1 adet Hit Parade Hall of Fame
  Hit Parade Hall of Fame 2009
   
  1 adet MOBO Ödülü
  MOBO Ödülleri 2009
   
  1 adet Soul Train Müzik Ödülü
  Soul Train Müzik Ödülleri 2009
   
  Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülü
  Grammy Ödülleri 2010
   
  1 adet Apollo Efsane Ödülü
  Apollo Efsane Ödülü 2010
   
  1 adet Barbados Müzik Ödülü
  Barbados Müzik Ödülleri 2010
   
  1 adet Billboard 00'ler Müzik Anketi Ödülü
  Billboard 00'ler Müzik Anketi 2010
   
  1 adet ECHO Ödülü
  ECHO Ödülleri 2010
   
  1 adet Muz-TV Ödülü
  Muz-TV Ödülleri 2010
   
  19 adet Uluslararası Ödül
  Uluslararası Ödüller
   
  13 adet MTV Ödülü
  MTV Dünya Ödülleri
   
  14 adet NAACP Image Ödülü
  NAACP Image Ödülleri
   
  3 adet NARM Ödülü
  NARM Ödülleri
   
  2 adet NRJ Ödülü
  NRJ Ödülleri
   
  2 adet People's Choice Ödülü
  People's Choice Ödülleri
   
  2 adet Popcorn Magazine Ödülü
  Popcorn Magazine
   
  3 adet Başkanlık Ödülü
  Presidential Awards
   
  2 adet Puls Music TV Ödülü
  Puls Music TV
   
  14 adet Dünya Müzik Ödülü
  Dünya Müzik Ödülleri
   
  2 adet Vanity Fair Ödülü
  Vanity Fair
   
  78 adet RIAA Sertifikası
  RIAA Ödülleri
   
  2 adet Rock and Roll Hall of Fame Ödülü
  Rock and Roll Hall of Fame
   
  9 Adet Rolling Stone Dergisi Ödülü
  Rolling Stone Ödülleri
   
 • ESERLERİ
  Eser Adı Eserin Türü Tarihi
  Got to Be There Müzik Albümü 1971
  Ben Müzik Albümü 1972
  Music and Me Müzik Albümü 1973
  Forever, Michael Müzik Albümü 1975
  Off the Wall Müzik Albümü 1979
  Thriller Müzik Albümü 1982
  Bad Müzik Albümü 1987
  Dangerous Müzik Albümü 1991
  Ultimate Cheska Müzik Albümü 1991
  HIStory: Past, Present and Future - Book I Müzik Albümü 1995
  Invincible Müzik Albümü 2001
  This Is It Müzik Albümü 2009
  Number Ones Müzik Albümü 2003
  Number Ones Müzik Albümü 2006
  Blood on the Dance Floor: HIStory in the Mix Müzik Albümü 1997
  İmmortal Müzik Albümü 2011
  Thriller 25 Müzik Albümü 2008
  Michael Müzik Albümü 2010
  Bad 25 Müzik Albümü 2012
  Xscape Müzik Albümü 2014
 • ROL ALDIĞI ESERLERİ
  Eser Adı Eserdeki Adı Tarihi
  The Wiz Scarecrow 1978
  Captain EO Captain EO 1986
  Moonwalker Kendisi 1988
  Ghosts Maestro/ Mayor/ Ghoul/ Skeleton 1997
  Men in Black II Agent M 2002
  Miss Cast Away and the Island Girls Agent MJ 2004
  Michael Jackson's This Is It Kendisi 2009
 • GİRİŞİMLERİ
  Girişim Adı ve Konusu Girişim Yeri Tarih
  Sosyal Sorumluluk Projesi Yönetici
  USA for Africa 1985
  Fon Kucusu
  Heal the World Foundation Fonu 1992
 • NİYET MEKTUBU
  "Dans ederken yapabileceğin en büyük hata düşünmektir. Hissetmelisin."
  "Dünya'daki en iyi eğitim, ustaları çalışırken izlemektir."
  "Her zaman hayal edebilirsiniz ve hayalleriniz de gerçekleşebilir ama onu "siz" gerçekleştirmek zorundasınız."
  "Nasıl hatırlanmak isterdim? Dünya'ya bir miktar ışık ve kaçış getiren birisi olarak. Ayrıca sessiz çocukların sesi olarak da anılmak isterdim çünkü onları seviyorum. Ben çocuklar için yaşayan birisiyim."
 • REFERANSLARI

  Doğduğumdan beri, babam düşünebileceğiniz en iyi babaydı... Sadece onu çok sevdiğimi söylemek istedim…
  Kızı Paris Katherine

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.