John Lennon CV

ŞARKICI, BESTEKAR, AKTİVİST (1940 - 1980)
İngiliz şarkıcı ve bestekar John Lennon, popüler müzikte devrim yaratan efsanevi müzik grubu The Beatles'ın kurucusudur.

İsim Soyisim : John Winston Lennon
Adresi : Mezarı Yok. Yakılıp külleri Strawberry Fields, Central Park, New York, ABD'ye dağıtılmıştır.
Doğum Tarihi : 09 Ekim 1940
Doğum Yeri : Liverpool, Merseyside, İngiltere, Birleşik Krallık
Ölüm Tarihi : 08 Aralık 1980
Ölüm Yeri : New York, ABD
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  Dovedale İlkokulu
  Liverpool, İngiltere
  John 5 yaşındayken annesi ve babası ayrılmıştır. Annesini seçen John, çocuğu olmayan teyzesi Mimi Smith tarafından büyütülmüştür. Liverpool'daki Dovedale İlkokulu'nda eğitim hayatı başlamıştır.
  Quarry Bank Lisesi
  Liverpool, İngiltere (1952 - 1957)
  Okul derslerinde çok başarısız olan John'un sanatsal özellikleri bu dönemden itibaren baş göstermiştir. Karikatür çizen John'un çizimleri okul dergisinde yayınlanmıştır. 1956 yılında annesi John'a ilk gitarını satın almıştır. Bu John'un hayatında bir dönüm noktası olmuş ve müzik hayatına başlangıcı bu şekilde başlamıştır. Teyzesi John'un müzikle ilgilenmesini pek istememiştir. Çünkü teyzesi Mimi'ye göre John hiçbir zaman bu işten hayatını geçirecek parayı kazanamayacaktır. Buna rağmen John müzik sevdasından vazgeçmemiş aynı yıl 1956'da Quarrymen adlı yarı rock and roll yapan bir müzik grubu kurmuştur. John'un annesi 1958 yılında kendisine bir arabanın çarpması sonucu hayatını kaybetmiş ve John, hayatının en büyük travmalarından birini yaşamıştır.
  Liverpool Sanat Üniversitesi
  Liverpool, İngiltere
  Üniversite hayatını da önceki eğitim hayatı gibi hiç ciddiye almayan John, okula giderken çok rahat giyiniyordur, öğretmenlerle sürekli dalga geçiyordur. Bu nedenle resim dersinden ve grafik sanatları dersinden atılmıştır. Daha sonraları ise üniversiteden atılma tehdidiyle karşı karşıya kalmıştır. Gelecekte eşi olacak Cynthia Powell tarafından yardım görmesine rağmen yıllık sınavı geçememiş ve ilk yılını tamamlayamadan üniversiteden atılmıştır.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Müzik Grubu Vokalisti
  Quarrymen, İngiltere (1957 - 1960)
  John Lennon Eylül 1956'da ismini lisesinden alan Quarrymen adlı bir müzik grubu kurmuştur. Bu müzik grubu yarı rock and roll yarı popüler müzik yapıyordu. Grubun St. Peter's Kilisesinin bahçesinde gerçekleştirdiği ikinci performansında John Lennon, McCartney ile tanışmış ve McCartney'den grubun gitaristi olmasını talep etmiş ve bu şekilde McCartney gruba katılmıştır. John'un teyzesi John'un arkadaşlarının düşük sınıf insanlar olduğunu düşünmüş ve onlara pek sıcak davranmamıştır. Aynı şekilde McCartney'in babası da John'un oğlu McCartney'i kötü davranışlara iteceğini düşünmüştür. Yine de McCartney daha sonraları gruba çalışması için alan sağlamıştır. John 18 yaşında geldiğinde ilk şarkısı "Hello Little Girl" yazmıştır. Bu şarkı daha sonraları UK Top 10'de yer almıştır. McCartney gitarist olarak arkadaşı George Harrison'ı önermiş John ilk başta o zamanlar 14 yaşında olan Harrison'ı çok küçük bulmuştur. Harrison Liverpool otobüsüne ses sistemi döşemiş ve orada Lennon için performans sergilemiş, bu şekilde gruba dahil olmuştur. Daha sonraları ise John'un sanat üniversitesinden arkadaşı Stuart Sutcliffe gruba bass gitarist olarak katılmıştır. Lennon, McCartney, Harrison ve Sutcliffe dörtlüsü 1960'da Beatles'i oluşturmuştur.
  Müzik Grubu Vokalisti
  Beatles (1960 - 1969)
  Beatles'ın artık bir davulcuya ihtiyacı oluşmuştur. Pete Best Beatles'ın davulcusu olmak üzere teklif alarak gruba katılmıştır. John 20 yaşına geldiğinde grup Hamburg'a davet edilmiştir. John'un halası hala John için endişeliyor, ülkeler arası performansa çıkmak için çok genç olduğunu düşünüyordur. Onun sanat çalışmalarına devam etmesi üzerine ısrar ediyordur. Grup o yıl Hamburg'da sahne almıştır. 1961'de yine davet edil ve 1962'de tekrar davet edilmiştir. Diğer grup üyeleri gibi John da Hamburg'da bulunduğu sırada uyuşturucuyla tanışmış geç saatlere kadar performans göstermek için amfetamin gibi ağır uyuşturucular kullanmaya başlamıştır. Sutcliffe Hamburg'da kalmaya karar vermiş bunun üzerine McCartney bass'ı devralmıştır. Best'in yerine de Ringo Starr davulcu olmuştur. Grubun İlk Single'ı "Love me Do" 1962'de piyasa çıkmışı ve İngiltere'de 17. sıraya kadar yükselmiştir. 11 Şubat 1963'te ilk albümleri "Please Please Me"yi 10 saat içerisinde kayda almışlardır. Kayıt günü John'un hasta olmasına rağmen 1963 yılında Beatles ülke çapında çok büyük bir yankı uyandırmıştır. Şarkıları John ve McCartney yazıyorlardır. 1964 yılında grup Amerika'daki ilk performanslarını sergilemiş ve bu şekilde dünya çapında tanınır hale gelmişlerdir. Bu dönemde 2 sene sürecek olan bir tura katılmışlardır. John bu süreçte iki adet kitap yazmıştır bunlar; "In His Own Write" ve "A Spaniard in the Works". John LSD ile tanışmış ve uyuşturucu bağımlılığını ileri seviyelere taşımıştır. Mart 1965'te John Lennon bir programa katılmış ve "Hristiyanlık yok olacaktır, şu anda İsa'dan daha popüleriz. Hangimiz daha önce gideceğiz bilmiyorum, rock and roll mu Hristiyanlık mı?" cümlesini kurmuştur. Bu konuşma Amerika'da inanılmaz bir etki yaratmış tüm Beatles kayıtları yakılmış, tehditler artmış ve Beatles karşıtı hareketler başlamıştır. Grup turu bırakmak zorunda kalmıştır. 1969 yılında John Lennon gruptan ayrılmış ve solo kariyerine başlamıştır.
  Şarkıcı
  (1969 - 8 Aralık 1980)
  John Lennon uyuşturucudan kurtulmak için sürekli terapiler ve tedaviler görmüştür. Hindistan'a, Galler'e gidip gelmiş ve gruptan ayrılmıştır. 1970 yılında duygusal albümü ve ilk solo albümü olan John Lennon/ Plastic Ono Band'i yayınlamış ve çok başarılı bir albüm olmuştur. 1971 yılında bir diğer albümü "Imagine"i çıkarmış ve burada savaş karşıtı görüşlerini yayınladığı bir albüme koyarak bir ilke imza atmış oldu. Aktivistliğini bu şekilde yaymaya başlamıştır. 1972'deki albümünde ise kadın haklarına, ırkçılığa değinmiştir. Alkol bağımlısı olan John, 1975 yılında ikinci oğlunun doğmasıyla birlikte aile babası olmaya ve toparlanmaya karar vermiştir. 1980'de yayınladığı "(Just Like) Starting Over" (Yeniden Başlamak) single'ıyla toparlandığının mesajını vermiştir. Bir sonraki ay ise "Double Fantasy" adlı albümünü yayınlamıştır. 8 Aralık 1980'de saat 22:50'de John Lennon New York'ta Mark David Chapman tarafından sırtından 4 kere vurulmuştur. Hemen hastaneye kaldırılmasına rağmen 23:07'de John Lennon'un yaşamını yitirmiştir..
 • BAŞARI VE ÖDÜLLERİ
  ÖDÜL ÖDÜLÜ VEREN MAKAM TARİH
  NME En İyi İngiliz Vokal Kişilik Ödülü
  NME Ödülleri 1965
   
  Grammy Yılın Şarkısı Ödülü (Michelle)
  Grammy Ödülleri 1967
   
  Grammy Görsel Medya İçin Yazılan En İyi Soundtrack Ödülü (Let It Be)
  Grammy Ödülleri 1971
   
  NME En İyi Albüm Ödülü (Imagine, Electric Warrior)
  NME Ödülleri 1972
   
  NME En Çok Özlenen Ödülü
  NME Ödülleri 1981
   
  BRIT Müziğe Olağanüstü Katkı Ödülü
  BRIT Ödülleri 1982
   
  Grammy Yılın Albümü Ödülü (Double Fantasy)
  Grammy Ödülleri 1982
   
  Juno Yılın Uluslararası Albümü Ödülü (Double Fantasy)
  Juno Ödülleri 1982
   
  Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülü
  Grammy Ödülleri 1991
   
 • ESERLERİ
  Eser Adı Eserin Türü Tarihi
  Unfinished Music no. 1: Two Virgins Müzik Albümü 1968
  Unfinished Music no. 2: Life with the Lions  Müzik Albümü 1969
  Wedding Album Müzik Albümü 1969
  Live Peace in Toronto Müzik Albümü 1969
  John lennon Müzik Albümü 1970
  Plastic Ono Band Müzik Albümü
  Imagine Müzik Albümü 1971
  Some Time in New York City Müzik Albümü 1972
  Mind Games Müzik Albümü 1973
  Walls and Bridges Müzik Albümü 1974
  Rock 'n' roll Müzik Albümü 1975
  Double Fantasy Müzik Albümü 1980
  Milk and Honey ( Yoko Ono ile) Müzik Albümü 1984
  In His Own Write Kitap 1964
  A Spaniard in the Works Kitap 1965
  Skywriting by Word of Mouth Kitap 1986
 • NİYET MEKTUBU
  "Hayat, siz başka planlar yaparak meşgul olduğunuz sırada başınıza gelen şeydir."
  "Gerçekten sevginin bizi kurtaracağını düşünmüştüm ve hala tek ihtiyacınız olan şey sevgi."
  "Ben çocukken annem bana hep hayatın anahtarının mutluluk olduğunu anlatırdı. Okula gitmeye başladığım zaman, sınavda bana 'Büyüyünce ne olmak istiyorsun?' diye sordular. Ben de onlara 'Mutlu olmak istiyorum' diye cevap verdim. Onlar bana, soruyu anlamadığımı söylediler. Ben de onlara, hayatı anlamadıklarını söyledim."
  "Elvis'ten önce bir şey yoktu."
  "Eğer herkes başka bir televizyon seti yerine barış isteseydi, o zaman barış olurdu."
 • REFERANSLARI

  O bizim küçük Elvis'imiz gibiydi, bizden daha büyüktü ve liderimizdi; en pratik zekaya sahip olanımız ve en zekimizdi.
  Paul McCartney
 • FOTOĞRAF ALBÜMÜ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.