Al Capone CV

MAFYA, GANGSTER (1899 - 1947)
Amerikan mafyasının en ünlü isimlerinden olan Alphonso Gabriel “Al” Capone, 1899 yılında ABD’de New York’ta dünayaya gelmiştir. Aslen Napolili bir ailenin çocuğu olan Al Capone, küçük yaşlarda değişik işlerde çalışmıştır. Barda korumalık yaparken yüzüne aldığı üç yara sebebiyle de kendisine “scarface” yaralıyüz lakabı takılmıştır.
Al Capone, 1920'li yıllarda Amerika'daki içki yasağı dönemi sayesinde mayfa camiasında yükselmiştir. Özellikle içki yasağı döneminde gerçekleştirdiği Chicago’daki içki kaçakçılığında oldukça büyük paralar kazanmıştır. Kendi adamınlarından Chicago’nun banliyösü Cicero’yu belediye başkanı seçtirmiş ve illegal işlerini legal olarak sürdümüştür.
Sahibi olduğu kumarhanelerle de mafya işlerini gizleyen Al Capone, hatrı sayılır rakipleri ve düşman sayısına ulaşmıştır. 1929 yılında da beklenen durum olmuş gerilim savaşa dönüşmüştür. Aynı yılın 14 Şubat’ında rakip çeteden yedi kişiyi öldürtmüştür. “Sevgililer Günü Katliamı” olarak yaşanan bu olayda Al Capone’un bağlantısı asla kanıtlanamamıştır. Yaşamı boyunca kirli işler yapan ve cinayetler işleyen Al Capone bu suçlardan değil, 1929 yılında vergi kaçakçılığından tutuklanarak hapse atılmıştır. Alcatraz Hapishanesi’nde hüküm süresindeyken 1947 yılında burada ölmüştür.

İsim Soyisim : Alphonse Gabriel
Adresi : Mount Carmel Cemetery, Hillside, Cook County, Illinois, ABD
Doğum Tarihi : 17 Ocak 1899
Doğum Yeri : Brooklyn, New York, ABD
Ölüm Tarihi : 25 Ocak 1947
Ölüm Yeri : Palm Island, Florida, ABD
 • NİYET MEKTUBU
  "Bir adamı sabah gördüğümde tesadüf olarak kabul ederim, öğlen aynı adamı bir daha görürsem kuşkulanırım. Akşam karşılaştığımızda tereddütsüz silahımı çekip vururum. Tesadüflere inanmam."
  "Zararın neresinden dönersen dön, dönek derler."
  "Ayağımda ayakkabım yok diye üzülürdüm hep, yolda giderken ayağı olmayan bir adam gördüm ve onun için bu haldeyim."
  "Çocukken her aksam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her aksam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim."
  "Tatlı dil ve bir tabanca yalnızca tatlı dilden daha etkilidir."
  "Güzel bir sözle alabileceğinizden daha fazlasını, güzel bir söz ve bir silah ile alabilirsiniz."
  "Git dediğinde gidip, gel dediğinde gelmemi mi bekliyorsun? Ben hayatın önünde eğilmedim ki, senin karşında eğileyim."
  "Ben içki satınca kaçakçılık oluyor. Patronlar gümüş tablayla sununca misafirperverlik."
  "Kaplanların neden kardeşlerini yediklerini anlıyorum artık."
  "Kaybedecek hiçbir şeyi olmayan insanlardan çekinin."
  "Kapitalizm, yöneten sınıfın meşru çetesidir."

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.