Resim Kaynağı: Horus tapınağı
 • Hi guys! ben geldim. Biliyorum uzun zamandır paylaşım yapmadım. Ama inanın sözlüğü de hiç bırakmadım, bırakmıyorum ve bırakmayacağım. Hani bırakıp da gidemediğiniz şeyler olur ya hayatta aklınızın hep bir köşesinde duran ve size bunu düşündüren. İşte bir süredir de artık paylaşım yapmanın zamanının geldiğini düşünüyordum ama emperyal sistem içerinde kapitalist amaçlar doğrultusunda belimi doğrultamaz donuk bir halde düzülmekle meşguldüm. Aslında hala da meşgulüm. kafanızı daha da s*kmeden bir an evvel konuya geçelim. yaz kızım: “osiris ve horus efsanesi”

  Tanrı-krallar efsanesine göre, osiris mısır’ın yönetimini eşi isis’e bırakarak, dünyanın geri kalan bölgelerine uygarlık götürmek için harekete geçer. Büyük bir ordu kurup, dünyayı bir uçtan bir uca dolaşarak, bildiklerini insanlara öğretir. Bu görevi sırasında büyük güçlüklerle karşılaşmayıp, çok ender silaha başvurarak, insanları güler yüzü, tatlı sözleri, ve bilgisiyle kolayca ikna eder.

  Ne var ki, mısır’a döndüğünde kendisinden önceki tanrılar gibi, düş kırıklığına uğrar; çünkü beklediğinin tersine, nankörlük ve ihanetle karşılaşır.

  Hain, acımasız bir tanrı olan erkek kardeşi seth, çevresine topladığı yetmiş iki kişinin ve Habeşistan kraliçesi aso’nun yardımıyla, osiris’e komplo hazırlar. Bir bayram günü, osiris’i şölene çağırır. Şölenin verildiği salonun bir köşesine, osiris’in ölçülerine göre yaptırmış olduğu son derece süslü bir sandık yerleştirtmiştir. Yemek sırasında şaka yollu, bu güzel sandığı, kimin bedenine tıpatıp uyarsa ona armağan edeceğini söylemesi üstüne, konuklar birer birer sandığın içine girmeye başlasalar da, sandık tümüyle büyük gelir; çünkü insan ölçülerinden farklı olan osiris’in ölçülerine göre yapılmıştır. Sonunda osiris, denemek için sandığın içine girer girmez, seth’in adamları hemen kapağını kapatarak, sandığı nil ırmağına atarlar. Osiris’in eşi isis, bu korkunç ihaneti öğrenince yasa bürünüp, sandığı ülkenin her yanında aramaya başlar; sonunda iki küçük çocuktan sandığın ırmağın hangi koluna atılmış olduğunu öğrenir (eski mısırda çocuklara “yarı peygamber” gözüyle bakılmasının nedeni budur).

  Ama bu arada denize ulaşmış olan sandık, dalgalarla, kalıntıları günümüzdeki lübnan’da bulunan biblos kıyılarına sürüklenip, bir ılgın, ağacının dibinde karaya vurur. Bunun üstüne olağanüstü bir hızla büyümeye başlayan ağaç, sandığı gövdesinin içine alacak kadar genişler. Bu görkemli ağaca hayran kalan, ama içindeki sandıktan habersiz olan biblos kralı, ağacı kestirerek sarayına bir sütun yaptırmaya karar verir. Bütün bu olup bitenleri öğrenen isis, “tanrısal bir rüzgarla” biblos’a ulaşıp, bitkin ve umutsuz halde bir çeşme başına oturur. Kraliçenin nedimelerinin oradan geçtiklerini görünce, onlara saçlarını taramayı, bedenlerini kendi bedeninden yayılan büyüleyici koku ile ovmayı önerir. Nedimeleri saraya döndüklerinde olanı biteni öğrenen kraliçe, bu yabancının kim olduğunu öğrenmek isteyip, isis’i saraya getirtir.

  Çok geçmeden isis’le yakın arkadaş olan kraliçe, isis’i oğlunun sütanneliğine getirir. Buna karşılık isis de, kraliçeyi ödüllendirmek istediğinden, gecelerini bebeği ocağın alevlerine tutarak bedenindeki bütün ölümlü yanları yakmakla, böylece onu ölümsüz kılmakla geçirir. Bir yandan da sık sık kırlangıç biçimine girerek, içinde osiris’in bedeninin bulunduğu sütunun yanına gider ve çevresinde dolaşır. Bütün bunlar, bir gece kraliçenin isis’i bebeği ateşe tutarken görmesine kadar sürer. Gördüğü karşısında dehşete kapılan kraliçenin bir çığlık atmasıyla, büyü bozulur ve bebeğin ölümsüz kılınması işlemi yarım kalır. Tanrıçalığını açıklayarak, kraliçeden sütunu isteyen isis, sütunu kırıp içindeki sandığı çıkarır ve kapağını açarak, gözyaşlarıyla osiris’in cesedi üstüne kapanır. Sonra kralın büyük oğlunun yardımıyla sandığı bir tekneye yükleyerek mısır’a doğru yola çıkar.

  Uzun bir yolculuktan sonra mısır’a ulaşan isis, sandığı ıssız bir yere gizleyip, oğlu horus’un büyüdüğü buto kentine gider. Ne var ki, sandık düşündüğü kadar güvenlikte değildir. Nitekim seth, bir rastlantı sonucu sandığı bulup, osiris’in cesedini tanır ve cesedi on dört parçaya ayırarak, parçaları bütün mısır’a dağıtır. Yorulmak nedir bilmeyen isis, yeniden yollara düşerek eşinin cesedini aramaya koyulur ve parçalarının birer birer bularak, her parça için, bulduğu yerde bir mezar yaptırır.


  isis, bebeği horus'u emzirirken

  Bu arada osiris ile isis’in oğulları horus, delta’nın bataklıklarında bütün gözlerden uzak, gizlice büyütülmektedir. Biraz geliştiğinde, osiris öbür dünyadan dönerek oğluna, seth ile nasıl dövüşmesi gerektiğini ve onu nasıl yenebileceğini öğretmeye başlar.

  Amca ile yeğen arasındaki şiddetli savaş, horus’un zaferiyle sonuçlanır. Seth önce hapsedilir, sonra da isis’e teslim edilir. Ama tanrıça öç alacağı yerde seth’i serbest bırakır. Bunun üstüne seth, horus’a karşı bir dava açmaya karar verip, enneada’nın bütün tanrılarını mahkemeye çağırır: horus’un aslında osiris’in oğlu olmadığını, bu nedenle de tahtta hiçbir hakkı olmadığını ileri sürmektedir. Horus’un gerçekten osiris’in oğlu olup olmadığını belirlemek güç olduğundan, dava seksen yıl sürer; sonunda tanrılar, horus’un osiris’in oğlu olduğunu ilan ederler.

  İsis, kız kardeşleri nefti ve anubis ile oğlu horus’un da yardımıyla, osiris’i yeniden yaşamaya kavuşturmanın gizini öğrenmeyi başarır ve kocasının bedeninin parçalarını bir araya getirir. Sonra Horus gözünün bir eşini (Wedjat) çıkarır, babasının ağzına koyar ve ondan gözü yutmasını ister. Bunu yapar yapmaz osiris canlanır.

  Horus’un gözünü merak edenleri de böyle alalım:
  http://www.tarihiolaylar.com/sozluk/index.php?sayfa=yorum&kriter=konu&yorumId=4259

  Her neyse ben salakça rüyalarıma dönebileyim diye yatmaya gidiyorum. Son çıkan ışığı kapatsın. Ok kib bye.
 • @bosveryaaa sonunda :)
 • @bosveryaaa abi senin acilen kitap yazman lazim. Ali Kuzu'dan ne eksigin var senin
 • Masonlar bu kadım ogretıyı mısırdan aldıkları ıcın rıtuellerınde bunları gormek mumkun . Tum dunya uzerınde bulunan dıkılıtaslar ıse osırısın penısını sımgeler .

Bu konuda 1 sayfada toplam 4 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.