• devlet-i aliyye-i osmaniyyenin asaleti..!
  XII. Karl ( demirbaş karl) 1697 yılında, 15 yaşında tahta çıkmış olan isveç kralı dır. ruslarla girdiği savaşı kaybedip osmanlıya sığınmış. 5 sene misafir olarak kalmıştır. ülkesine bir türlü dönmemesi nedeniyle kendisine demirbaş lakabı verilmiştir.

  osmanlı topraklarından ayrılırken ; kız kardeşine yazdığı mektupta durumunu özetlemiştir: poltova da esir oluyordum. bu, benim için bir ölümdü ; kurtuldum. fakat bugün esirim, Türklerin esiriyim. demirin, ateşin, suyun yapamadığını onlar yaptılar ; beni esir ettiler. ayağımda zincir yok, zindanda da değilim. hürüm, istediğimi yapıyorum. lakin gene esirim ; şefkatin, ulüvv i cenabın, asaletin, nezaketin esiriyim. Türkler beni işte bu elmas bağa sardılar. bu kadar şefkatli, bu kadar alicenap, bu kadar asil ve bu kadar nazik bir milletin arasında, hür esir gibi yaşamak bilsen ne tatlı!
  0 1
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.